ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Deklaracja Polski i USA w sprawie 5G – co to oznacza?

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Prezydent Polski Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali deklarację w sprawie sieci 5G. Co ta deklaracja dla nas oznacza i jakie mogą być jej konsekwencje?

Czym jest deklaracja Polski i USA w sprawie 5G?

Zawarta dziś deklaracja między Polską i USA w sprawie 5G zawiera bardziej ogólne założenia dotyczące współpracy niż konkretne informacje. Deklaracja ma na celu wzmocnienie współpracy między Polską i USA przy budowie i rozwoju sieci 5G. Technologia ta będzie miała duże znacznie dla rozwoju gospodarki, usług i handlu. Z tego powodu duże znacznie ma ochrona tej sieci przed zakłóceniami i manipulacją oraz ochrona prywatności. Zapewniony ma zostać bezpieczny i dynamiczny rozwój ekosystemu 5G.

Gdzie tu Huawei?

Zapewne wielu spodziewało się, że deklaracja w jakiś sposób uderza w firmę Huawei. Nie jest to oczywiste, ale w zasadzie tak jest. Deklaracja wspomina, że potrzebna jest uważna i kompetentna ocena wykorzystywanego sprzętu i dostawców oprogramowania. Kontrola ma między innymi weryfikować, czy dostawca jest kontrolowany przez obcy rząd bez możliwości odwołania do niezawisłego sądu. Oczywiste jest, że wzmianka ta dotyczy firmy Huawei, która będzie miała problemy z oczyszczeniem się z takich zarzutów.

Polska wciągnięta w wojnę handlową?

Chiny zapowiadają odwet na USA

Łatwo było przewidzieć, że Polska zostanie przez USA przy najbliższej możliwej okazji wciągnięta w wojnę handlową. Owszem, rozumiem powody, dla których USA chce ograniczyć Huawei – korporacja ta rozrosła się, przez co nie ma nad nią kontroli. Zgadzam się z tym, że krajowa infrastruktura telekomunikacyjna nie może być ograniczona do jednego dostawcy, co właśnie ma miejsce. Mimo wszystko wymuszanie pewnych rozwiązań z dużym prawdopodobieństwem nie skończy się dobrze.

Sprawdź najnowsze wpisy