Orange sieć

Ile energii potrzeba na przesłanie 1 GB danych?

1 minuta czytania
Komentarze

Korzystając ze smartfona nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele urządzeń sieciowych pracuje nad tym, abyśmy mieli szybki dostęp do internetu. Urządzenia te zużywają energię elektryczną, jednak jej ilość była do niedawna zagadką.

Ile prądu potrzeba na przesłanie 1 GB danych?

Poniższymi danymi pochwalił się Orange, jednak zrobił to w celu zaprezentowania postępu jaki dokonał się w ostatnich latach. Otóż w 2015 roku przesłanie 1 GB danych przez sieć komórkową oznaczało zużycie 1,4 kWh energii elektrycznej. Rok temu zapotrzebowanie sieci znacznie spadło, taka sama ilość danych oznaczała zużycie 200 Wh.

W jaki sposób zmniejszono zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Orange zredukował wydatki na energię elektryczną poprzez ograniczenie najbardziej energochłonnego elementu stacji bazowej – klimatyzacji. Nie jest tajemnicą, że sprzęt telekomunikacyjny wydziela znaczne ilości ciepła, które musi zostać odprowadzone na zewnątrz. W przeszłości korzystano z klimatyzacji, jednak to rozwiązanie pobierało znacznie więcej energii niż sam sprzęt telekomunikacyjny. Orange rozwiązał ten problem poprzez wykorzystanie nadmuchu chłodnego powietrza z zewnątrz. Sam wiem o jeszcze dwóch czynnikach, które nie zostały wspomniane przez Orange – obecnie korzysta się z bardziej efektywnego sprzętu sieciowego, wiele zmieniła także popularyzacja LTE, dzięki czemu sieć jest wykorzystywana jeszcze efektywniej. Oczywiście warto pamiętać, że energia elektryczna to nie jedyne koszty przesyłu danych, trzeba doliczyć jeszcze stałe unowocześnianie infrastruktury, jej amortyzację (koszty napraw) oraz wynajem działki pod stację bazową, o ile operator nie jest jej właścicielem.

Źródło: Biuro Prasowe Orange