ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
5G szansą dla rynku smartfonów

Orange i T-mobile naśmiewają się z 5G Ready w Play

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Domyślam się, że ludzie odpowiedzialni za marketing w Play chcieli dobrze, ale chyba wyszło inaczej. 5G Ready nie zostało dobrze przyjęte ani przez internautów (w tym klientów Play), ani przez konkurencję, która postanowiła pożartować z Play.

T-mobile miał 5G Ready wcześniej

t-mobile 5g siec polska

T-mobile oficjalnie nie zajął stanowiska w sprawie 5G Ready, zrobił to jednak na Twitterze Konrad Mróz odpowiedzialny za marketing T-mobile. Podsumował całą sytuację dwoma zdaniami:

Łzy wzruszenia zalewają mi twarz. Dzięki @Play_Polska dowiedziałem się, że od 1,5 roku mamy 5G ready

Czy to prawda? T-mobile korzysta z części technologii wchodzących w skład „5G Ready”, ale nie wykorzystuje synchronizacji fazy. Czy to źle? W zasadzie nie, mogą przecież korzystać z innych technologii. Czy ma to wpływ na czas wprowadzenia 5G? Też raczej nie, obecnie problemem są częstotliwości i konieczność modernizacji sprzętu, a nie technologia wykorzystywana w LTE.

Orange i wyrób czekoladopodobny

Orange Play rzecznicy
Rzecznicy Orange i Play

Głos w imieniu pomarańczowego operatora zabrał rzecznik prasowy Orange Wojciech Jabczyński:

Play będzie nas przekonywał, że część ich sieci, która m.in. wykorzystuje technologie MIMO4x4, agregację pasm i modulację 256QAM można określić, jako „5G Ready”. Nie można! Takie rozwiązania nie są żadną nowością i na całym świecie funkcjonują, jako 4G. W Orange Polska też je wykorzystujemy, ale nawet w snach nie określamy ich jako 5G.

Jest to dokładnie ta sama informacja, którą podawały niemal wszystkie media technologiczne w kraju. 5G Ready mimo starań Play nie jest 5G. Ponad to rzecznik Orange porównał prawdziwe 5G do pysznej czekolady, a 5G Ready konkurenta do wyrobu czekoladopodobnego.

Play odpowiada na zarzuty

BTS

Play ma swoją linię obrony przed zarzutami. Według rzecznika Marcina Gruszki Play jako jedyny operator w Polsce spełnia techniczne wymagania do uruchomienia sieci 5G i gdy już pojawią się potrzebne częstotliwości, to w ciągu tygodnia nadajniki mogą zacząć obsługiwać 5G. Mam tu jednak 2 wątpliwości. Po pierwsze czy do aukcji częstotliwości nie pozostało jeszcze na tyle dużo czasu, aby inni operatorzy dostosowali swoje infrastruktury? Po drugie 5G Ready jest zagrywką marketingową, co klientów interesuje na co jest przygotowana sieć Play skoro i tak tego czegoś jeszcze nie ma? Racznik Play podsumował wypowiedź poniższym zdaniem:

Napisałem to w kilku miejscach to nie jest sieć 5G tak jak Orange nie jest numerem jeden w Polsce, jednak nie przeszkadza to częstować tą czekoladą klientów.

Zobacz też: Argumenty przeciwników 5G coraz bardziej mnie śmieszą

Orange ponownie atakuje

Porównanie 5G Ready do wyrobu czekoladopodobnego przypomniało rzecznikowi Orange, że w czasach PRL-u takich produktów zastępczych było więcej. Z tego powodu zorganizował konkurs na stronie Biura Prasowego Orange. Aby wziąć udział należy w komentarzu przypomnieć jakiś produkt zastępczy z tamtych lat. Konkurs trwa do 11 marca. Największym zaskoczeniem jest nagroda – 5 kg „pysznej czekolady”, która według rzecznika nie jest wyrobem czekoladopodobnym.

Trudno powiedzieć, czy to już koniec sporu między operatorami o 5G Ready. Pewne jest to, że Orange wygrał pomysłowością. Rzecznik Orange najpierw zniszczył akcję promocyjną Play, a potem zorganizował jej kosztem konkurs. Właśnie takie akcje pokazują pomysłowość naszych operatorów.

Źródło: Twitter @konrad_mroz, Blog Play, Biuro Prasowe Orange

Sprawdź najnowsze wpisy