ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Orange podpisał umowę z T-mobile, spodziewajcie się światłowodu od różowych

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Orange od dosyć dawna współpracuje z T-mobile. Efektami tej współpracy było między innymi dzielenie częstotliwości, jednak ten etap właśnie przechodzi do historii. Tymczasem możemy mówić o nowym rozdziale, ponieważ T-mobile będzie korzystał ze światłowodu Orange.

Orange będzie udostępniał swój światłowód T-mobile

W ramach zawartego porozumienia Orange przez 10 lat będzie udostępniał swoją sieć światłowodową T-mobile. Po tym czasie umowa zostanie automatycznie przedłużona o kolejne 5 lat, pod warunkiem że T-mobile zbierze określoną ilość klientów. Różowi zapłacą za to jednorazowo 275 milionów złotych, oraz miesięczną opłatę od każdego klienta. Skorzystają na tym wszyscy – Orange szybciej odzyska pieniądze zainwestowane w rozwój infrastruktury i zwiększy poziom jej wykorzystania, T-mobile będzie mógł zaoferować klientom szerszy wachlarz usług i zarobić na prowizji.

Zobacz też: T-Mobile idzie w ślady Orange – będzie więcej nadajników w turystycznych miejscach

Trwa popularyzacja światłowodów

Orange bardzo chce, aby za pomocą sieci światłowodowej dostarczać internet do jak największej ilości odbiorców. W chwili obecnej światłowody Orange mogą dotrzeć do 2,7 miliona gospodarstw domowych, to ogromny rynek, na którym zawalczyć będzie mógł także T-mobile. Warto zaznaczyć, że do 2020 roku w zasięgu ma być 5 milionów gospodarstw. Na razie przed operatorami ogrom pracy – trzeba dopracować sprawy techniczne i zintegrować swoje systemy. T-mobile zamierza rozpocząć sprzedaż usługi w pierwszym kwartale 2019 roku. Prezes T-mobile zaznacza jednak, że priorytetem będzie zapewnienie najwyższej jakości usług, co może sugerować, że nie jest pewny tego terminu.

Źródło: Biuro Prasowe Orange, informacja prasowa T-mobile

Sprawdź najnowsze wpisy