ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

T-mobile wprowadza opłaty za roaming – tak to powinno wyglądać

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że T-mobile otrzymał zgodę na wprowadzenie opłat za roaming. Pewne było to, że z niej skorzysta, nie wiedzieliśmy tylko kiedy. Dziś znamy już szczegóły.

Koszty roamingu w T-mobile

roaming

Pozostali trzej operatorzy wprowadzili dopłaty do minut, SMS-ów i przesyłanych za granicą danych. T-mobile zrobił to po swojemu, jego oferta działa na kompletnie innej zasadzie. Zacznijmy od abonamentu. Różowy operator nie wprowadza dopłat za rozmowy głosowe i SMS-y, możemy korzystać z nich bez limitu. Nieco inaczej wygląda kwestia transmisji danych – każdy abonent za darmo otrzyma 1 GB danych do wykorzystania w innych państwach Unii Europejskiej. Jeśli go przekroczy aktywowany zostanie kolejny pakiet 1 GB za 14,91 zł. Zmiany wchodzą w życie 1 lipca, a więc nie dotyczą tych, którzy podpiszą swoje umowy przed tą datą.

Abonenci ofert na kartę zapłacą nieco więcej

Zmiany dotknęły także ofert na kartę. Niestety, nie skorzystamy w nich z pakietów no limit. Zamiast tego wszyscy użytkownicy ofert no limit otrzymają za darmo:

  • 100 minut na połączenia wychodzące i przychodzące
  • 50 SMS-ów
  • 500 MB

do wykorzystania na terenie Unii Europejskiej. Po przekroczeniu pakietu danych analogicznie jak w przypadku ofert abonamentowych zostanie aktywowany pakiet 1 GB za 14,91 zł. Klienci niekorzystający z pakietów no limit zapłacą za wszystko tak jak w Polsce. Zmiany zaczynają obowiązywać od 1 lipca, obecnie wszystko działa po staremu.

Dlaczego T-mobile wprowadza dopłaty?

Operator postanowił także wytłumaczyć swoją decyzję. Głównym powodem są wysokie stawki opłat międzyoperatorskich. Po wprowadzeniu Roam Like At Home gwałtownie wzrosło zainteresowanie roamingiem, który dla operatora generował wyłącznie starty. Ostatecznie koszty utrzymania roamingu wzrosły o dziesiątki milionów złotych, usługa stała się dla operatora nieopłacalna. Nie mogło to tak działać na dłuższą metę, T-mobile musiałby obciążyć kosztami abonentów korzystających z jego usług w kraju lub ograniczyć wydatki na infrastrukturę, w tym także na budowę sieci 5G, która będzie kluczową inwestycją w najbliższych latach. Oba rozwiązania oznaczałyby problemy.

Jak prezentuje się oferta T-mobile na tle konkurencji?

Trudno ocenić, czy oferta roamingu w T-mobile jest opłacalna, wszystko zależy od tego, jak długo przebywamy za granicą i jak korzystamy z telefonu. Mimo wszystko ogromną zaletą jest brak opłat za rozmowy głosowe i SMS-y w abonamencie. Na pewno spodoba się to tym, którzy za granicą spędzają dużo czasu. Dużym ułatwieniem jest też wspomniany pakiet 1 GB – nie musimy martwić się o internet, z góry wiemy ile go mamy. Opłata za dodatkowy transfer również nie jest wygórowana.

Źródło: T-mobile

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy