ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
play pokolenia

Już wiemy kto zapłaci więcej za roaming w Play

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Niedawno Play otrzymał zgodę na podniesienie stawek w roamingu na terenie UE. Kwestią sporną było to, jak operator z niej skorzysta i czy wogóle skorzysta. Dziś mamy już odpowiedź.

Tylko dla nadużywających

Zmiana dotyczy tylko użytkowników, którzy bardzo często korzystają z roamingu. Aktywność jest zliczana w ciągu miesiąca, jeśli w ciągu niego zbyt długo przebywamy za granicą, to do naszego cennika operator dorzuci:

  • 6 gr za minutę połączenia wychodzącego
  • 3 gr za minutę połączenia przychodzącego
  • 1 gr za wysłany SMS lub MMS
  • 1,2327 gr za 1 MB transmisji danych

Jeśli w ciągu kolejnego miesiąca sytuacja się odwróci (więcej korzystamy z telefonu w Polsce niż za granicą) to dopłaty znikają. Ponad to klienci otrzymują darmowy pakiet 1 GB w roamingu odnawiający się co miesiąc.

Czy mogę zrezygnować z umowy?

Pod poprzednim tekstem na temat podniesienia stawek w roamingu pojawił się następujący komentarz:

Jak się okazuje operator przewidział taką okoliczność. Możliwość podniesienia stawek obowiązuje tylko klientów, którzy podpisali umowę lub aneks dziś (tj. 26 stycznia 2018 roku) lub później. Klienci, którzy swoją umowę podpisali wcześniej nadal mogą korzystać z roamingu na starych warunkach i nie muszą martwić się podniesieniem stawek. Nie ma też powodu do rozwiązania umowy.

Co z ofertami na kartę?

Dopłaty w ofertach na kartę zostaną wprowadzone dopiero 1 marca. Użytkownicy oferty Formuła Unlimited na kartę otrzymają darmowy pakiet roamingowy zawierający:

  • 100 minut
  • 50 SMS-ów
  • 500 MB

Po wykorzystaniu go zaczną obowiązywać opisane wyżej dopłaty. Dlaczego użytkownicy ofert na kartę otrzymują mniej internetu? Otóż jest to związane z tym, że wśród nich trudniej wytropić nadużywających roamingu. W przypadku pozostałych ofert na kartę obowiązują standardowe stawki + dopłaty.

Zobacz też: Prawie wszystko bez limitu – przegląd najlepszych ofert bez telefonu

Dlaczego?

Powodem wprowadzenia nowych stawek w roamingu są koszty i poniesione straty. Sieć traci przez klientów nadużywających roamingu, utrzymanie ich telefonów jest dla operatora nieopłacalne. Nowe stawki pozwalają zredukować straty i utrzymać dotychczasową ofertę dla klientów krajowych. W przeciwnym wypadku za telefony w roamingu musieliby zapłacić pozostali klienci, korzystający ze swoich komórek np. wyłącznie w kraju. Nie byłoby to sprawiedliwe, źli byliby klienci korzystający z telefonu w kraju, straciłby także sam operator.

Mieszkam za granicą, co robić?

Dla klientów korzystających z telefonu głównie za granicą jest jedna rada – skorzystanie z usług lokalnego operatora. Warto jednak wcześniej zapoznać się dokładnie z tamtejszymi ofertami. Nie da się ukryć, że ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce są bardzo niskie, czasem oferta zagranicznego operatora może być bardzo nieopłacalna. W takim wypadku lepiej pogodzić się z dopłatami, szczególnie że nie są one zbyt duże.

Źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy