ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Play będzie mógł wprowadzić dodatkowe opłaty za roaming w UE

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Zgodnie z Roam Like At Home operator nie ma prawa naliczać dodatkowych opłat klientom korzystającym z roamingu. Zasada jest prosta, abonenci płacą tyle samo, zarówno w kraju jak i w innych państwach Unii Europejskiej. Dla operatorów był to duży problem, z tego względu postanowili się wyłamać i poprosić o zgodę na wprowadzenie dodatkowych opłat. Play właśnie taką otrzymał.

Co to oznacza?

Urząd Komunikacji Elektronicznej zezwolił fioletowemu operatorowi na wprowadzenie dodatkowych opłat za korzystanie z sieci w roamingu. Od teraz operator do standardowych opłat może dorzucić:

  • 6 groszy za minutę wykonanego połączenia
  • 3 grosze za odebrane połączenie
  • 1 grosz za wysłaną wiadomość SMS
  • 1,2 grosza za 1 MB danych
  • 1,2 grosza za wysłaną wiadomość MMS

Warto tu jednak coś zaznaczyć – Play wcale nie musi tego robić. Jeśli już ktoś miałby na tym ucierpieć, to klienci przebywający stale za granicą. Problem z roamingiem jest taki, że operatorzy na nim tracą. Jeśli ktoś za granicą przebywa bardzo rzadko, to operator tych strat nie odczuje i szybko je sobie zrekompensuje. Niestety, klienci stale korzystający z roamingu nie dają takiej możliwości, a straty pokrywają wszyscy abonenci. Play ogólnie ma problem z roamingiem, nie jest to globalna firma telekomunikacyjna, nie ma takiej możliwości, aby klienci tego operatora korzystali za granicą z infrastruktury tamtejszego odpowiednika fioletowej sieci. Obecnie czekamy na decyzję odnośnie podniesienia opłat, ma pojawić się w najbliższych dniach.

Zobacz też: Co dostaniesz kupując najtańszy abonament u znanego operatora?

To nie pierwsza taka sytuacja

Nie tylko Play wystąpił o możliwość podniesienia stawek. Podobną zgodę otrzymał Plus, jednak nigdy z niej nie skorzystał. Czeka na nią również Orange, jednak w jego przypadku nie ma jeszcze żadnej decyzji. Jedynie T-mobile nie złożył żadnego wniosku. Zgody otrzymali także operatorzy wirtualni, wymienić można Virgin Mobile i Premium Mobile.

Czy Roam Like At Home ma sens?

Hucznie i bezmyślnie wprowadzony bezpłatny roaming od zawsze budził wiele kontrowersji. Sam miałem okazję go przetestować i nie byłem zadowolony z tego, jak potraktował mnie Orange. Otóż na miejscu zrozumiałem, że pakiety internetu, które otrzymuję za doładowania w ofercie na kartę wogóle nie działają za granicą. I tak mimo wszystko byłem zmuszony do zakupu dodatkowego pakietu. Jeżeli Play faktycznie dodatkowe opłaty wprowadzi jedynie abonentom stale mieszkającym za granicą, to z całą pewnością poprę to działanie. Darmowy roaming powstał dla osób podróżujących, nie dla tych, którzy większość czasu spędzają za granicą. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem jest zakup karty lokalnego operatora.

Źródło: Business Insider

Sprawdź najnowsze wpisy