Małe, ale przydatne funkcje smartfona, o których często zapominamy

mm Łukasz Pająk alcatel 2017-04-27

Dzisiejsze urządzenia mobilne są przeładowane najróżniejszymi funkcjami z jeszcze większą liczbą ich ustawień. Tak naprawdę mało kto z nas wykorzystuje połowę z nich, a o większości wręcz zapominamy lub nawet nie wiemy o ich istnieniu. Producenci lubią zwracać naszą uwagę efektownymi rozwiązaniami, które ostatecznie włączamy raz lub dwa (ile razy malowałeś światłem na swoich zdjęciach lub korzystałeś z wbudowanego pulsometru?). Sam jednak złapałem się na tym, że potrafię się przyzwyczajać do pewnych funkcji. O dziwo okazują się one często drobnostkami, ale takimi, które na co dzień ułatwiają korzystanie ze smartfona. Zauważyłem to po testach pewnego średniopółkowaca, co popchnęło mnie do napisania tego artykułu i przedstawienia Wam najciekawszych rozwiązań pojawiających się w wielu smartfonach z Androidem, właśnie na przykładzie testowanego niedawno Alcatela Shine Lite.

Turbo pobieranie

Chcąc pobrać możliwie najszybciej duże pliki z Sieci zwykle jesteśmy ograniczani prędkością naszego łącza, które jest dzielone na wiele procesów i dodatkowo, w przypadku WiFi, rozkładane na podłączane urządzenia. Jeśli mamy duży pakiet internetowy u operatora to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z tej właśnie sieci w celu zwiększenia prędkości Internetu. Wystarczy uruchomić z poziomu ustawień funkcję, która najczęściej nazywana jest jako „Turbo pobieranie”. Zasada działania jest prosta – oprogramowanie dzieli dane na odpowiednie części, które są równolegle ściągane z Internetu przy użyciu WiFi i sieci komórkowej. Tym sposobem pobieranie może trwać około 2 razy krócej.

Ograniczenie transferu danych

Korzystające ze smartfona z włączonym „Turbo pobieraniem” trzeba liczyć się z tym, że urządzenie będzie korzystać z Internetu od operatora nawet, gdy jesteśmy podłączeni do sieci domowej. W celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi dodatkowymi kosztami, możemy ustawić ostrzeżenie o przekroczeniu danej granicy pakietu i/lub wręcz wyłączenie transferu komórkowego. Również i w tym wypadku należy zajrzeć do ustawień, ale tym razem do zakładki „Użycie danych”. W tym miejscu także dowiecie się, które procesy potrzebują najwięcej Internetu. Też pojawi się możliwość traktowania wybranych sieci WiFi jako komórkowych, co jest bardzo przydatne jeśli tworzymy hotspot z innego urządzenia mobilnego.

Budzik bez włączonego telefonu

Potrzebujesz ustawić alarm w swoim smartfonie, ale martwisz się, że do danej godziny jego akumulator się rozładuje? W takim razie zaplanuj budzik zaznaczając opcję wzbudzenia urządzenia, gdy to jest wyłączone. Ta funkcja jest jak najbardziej przydatna, ale należy pamiętać, żeby wyłączyć wymaganie kodu zabezpieczeń przy uruchamianiu systemu. Wszelkie blokady uniemożliwią włączenie alarmu.

Harmonogram włączania i wyłączania smartfona

Z kolei to rozwiązanie idealnie łączy się z poprzednią. Po co smartfon ma zużywać energię w nocy, skoro i tak z niego nie korzystamy? Dodatkowo ewentualne powiadomienia wywołujące wibracje i dźwięki mogą nas irytować podczas snu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować godziny, w których telefon też może odpocząć. Funkcję te znajdziecie w ustawieniach, zazwyczaj pod koniec listy. Konfiguracja sprowadza się do wybrania interesujących nas dni a następnie godzin wyłączania i włączania smartfonu.

Tryb super oszczędzania energii

Dziwimy się, że dzisiejsze smartfony trzeba ładować częściej w porównaniu do telefonów sprzed lat. Cóż, technologie akumulatorów nie rozwijają się równie szybko, co pozostałe podzespoły, ale też pamiętajmy, że dzisiejsze urządzenia mobilne potrafią zdecydowanie więcej i potrzebują do tego dodatkowej energii. Jednak jeśli chcecie, aby Wasz smartfon wytrzymywał kilkukrotnie dłużej na jednym ładowaniu akumulatora to w tym celu wielu producentów, w tym Alcatel, zaimplementował możliwość wyłączenia niemalże wszystkich funkcji „smart” i pozostawienia jedynie dostępu do połączeń głosowych oraz wiadomości tekstowych. W kryzysowych sytuacjach warto pamiętać o tym rozwiązaniu.

Inteligentne oszczędzanie energii

Co w sytuacji, gdy jednak chcemy mieć dostęp do inteligentnych funkcji telefonu, ale poziom energii w akumulatorze stawia nas pod ścianą? Wtedy wyłączamy, co tylko się da, ale to zazwyczaj za mało. We wszystkich smartfonach z Androidem znajdziemy różne rozwiązania pozwalające na oszczędzanie ogniw i w przypadku Alcatela mówimy o trybie „Inteligentnego oszczędzania energii”. Oznacza to, że oprogramowanie samo decyduje, co akurat powinno być włączone ograniczając tym samym dostęp procesom w tle do poszczególnych modułów urządzenia. Jeśli nie wierzymy w inteligencję predefiniowanych algorytmów to zawsze możemy wybrać niestandardowe ustawienia zaprogramowane przez nas.

Menedżer uruchamiania

Wielu producentów oferuje od groma aplikacji razem ze smartfonem, których tak naprawdę nie potrzebujemy, ale usunąć ich dobrowolnie nie możemy. Na szczęście w Shine Lite pojawia się możliwość wybrania aplikacji, które mogą być uruchamiane automatycznie w tle. Tym sposobem to my decydujemy, kiedy dany program ma zostać włączony, czyli w momencie, gdy zechcemy z niego skorzystać.

Gesty

Większość dzisiejszych smartfonów pozwala sterować sobą różnorakimi gestami – czy to z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych, akcelerometru, czy też z zupełnie innych czujników. Wiele się o nich mówi, ale czy pamiętacie o tym, że – tak jak w przypadku Alcatela Shine Lite – wystarczy, że przekręcicie telefon dołem do chociażby blatu to ten wyciszy połączenie przychodzące? W tym wypadku mówimy o wykorzystaniu czujnika zbliżeniowego, który również odpowiada za to, że panel dotykowy jest wyłączany podczas rozmowy i w nic nie klikamy policzkiem.

Jak widzicie, Wasz smartfon potrafi naprawdę wiele i nie wspominam już o takich drobnostkach jak przypisywanie zdjęcia czy też dzwonka do konkretnego kontaktu. Powyższe przykłady pozwalają oszczędzić naszą cierpliwość poprzez szybsze pobieranie danych z Sieci, śledzenie transferu komórkowego czy też oszczędzanie energii. Tak, jak wspomniałem we wstępie to są drobnostki, ale ja nie wyobrażam sobie korzystania z urządzenia mobilnego bez tych małych udogodnień. Napiszcie w komentarzach, czy i w Waszych smartfonach znalazły się takie małe udogodnienia, z których korzystacie codziennie? A może znacie jakieś aplikacje, które potrafią dodać takie funkcje?

Materiał powstał we współpracy z Alcatelem.  • qweasd

  Genialna i prosta funkcje miał w swoim touchwizie (a może nadal ma) Samsung. Chodzi o gest przesunięcia kontaktu w lewą lub prawą stronę. Powoduje to zadzwonienie lub wysłanie wiadomości, bez potrzeby wchodzenia w sam kontakt. Działa z poziomu kontaktów oraz aplikacji sms.

  Jeszcze jedną ciekawą funkcją było połączenie, po przyłożeniu telefonu do ucha.
  Obie funkcje nieocenione podczas jazdy rowerem, samochodem lub gdy wymagane jest odwrócenie uwagi od telefonu, wtedy wszystko wychodzi intuicyjnie.
  https://uploads.disquscdn.com/images/b2a2d366a74a8859a6e85377bc7a535f714d594599b91592f18790fa9a22d8b2.png

 • Bis Bisowski

  Dla mnie najlepsza funkcja to ta, która nie wygasza ekranu gdy na niego patrzymy ‚Smart Stay’.

 • Na moim telefonie jest tylko limit pakietu internetowego. Nic więcej z tej listy.

 • Lookso

  Właśnie mi się przypomniało, że w Androidzie O mógłby być ten tryb Turbo internetu. O ile w mieszkaniu w mieście mam internet światłowodowy, o tyle budynek jest z dużej płyty i wifi mi łapie najlepiej tylko w pokoju gdzie stoi router. Z włączoną tą opcją telefon nie musiałby marnować czasu na przełączanie się między sieciami.

  • Adrian Celej

   O ile się nie mylę Android ma funkcję utrzymywania połączenia z siecią komórkową. Poszukaj w ustawieniach programistycznych.

   • Lookso

    Ooo. Faktycznie jest. Ja zawsze widziałem tam tylko opcję agresywnego przechodzenia między sieciami 😀
    Dzięki Adrian!

  • thecoolkid 😎

   Polecałbym poprawić ustawienie routera w mieszkaniu, jego wysokość oraz ułożenie anten, bo nawet to może mieć kluczowe znaczenie w zasięgu.

   • Lookso

    Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie zrobiłem miesiąc temu. Postawiłem router w inne miejsce pokoju, około 1 metr w lewo i „magicznie” zasięg teraz obejmuje już wszystkie pokoje w mieszkaniu.

 • Krzysztofsf

  Mam te funkcje w Xiaomi.
  Uwazam, ze funkcja wlaczania smartfona o okreslonym czasie, powinna byc powiazana z wszystkimi budzikami automatycznie, na poziomie Androida. Nastawienie budzika powinno skutkowac przy wylaczaniu telefonu zapytaniem „Masz nastawiony budzik. Czy wlaczyc telefon 5 minut przed jego terminem, aby mogl zadzialac?”

  Proste i skuteczne.

  • Adrian Celej

   Nie do końca, Android działa w maszynie wirtualnej i to nie takie proste.

   • Krzysztofsf

    Nie mow, ze nie da sie oprogramowac przycisku wylaczania, zeby po aktywacji najpierw sprawdzal wybrane zadania i potem albo przechodzil do kroku wylaczenie, lub do kroku – zadaj pytanie.

    • Adrian Celej

     To jest do zrobienia, ale sprawa jest lekko skomplikowana. Żeby system ruszył sam jedna z dolnych warstw oprogramowania musi uruchomić telefon. Nie wiem jak to dokładnie wygląda, chyba da się to zrobić na bootloaderze. Stare telefony nie miały takich problemów, bo system dość mocno ingerował w elektronikę, Android z kolei bardziej przypomina Windowsa – działa dopiero po uruchomieniu.

     • Krzysztofsf

      Jak widac na zalaczonym obrazku autouruchamianie działa z powodzeniem w nakladkach czesci smartfonow – kwestia zaimplementowania tego do Androida.

     • stark2991

      Pytanie czy telefon jest w 100% wyłączony przy obecności tej funkcji.

     • mico11

      pewnie żaden nie jest w 100% wyłączony, nawet stare nokie które to potrafiły w najprostszych modelach, każda elektronika jest 100% wyłączona jedynie po odcięciu zasilania
      ale masz rację, niech pozostanie tylko w 1% uruchomiony, tzn taki ultra -ultra deep sleep, gdzie telefon dla pewności zabezpieczenia przed battery drainem, zabija wszystkie poza kilkoma niezbędnymi do życia procesami, odcina lączność, ekran, odcina możliwość wybudzenia przyciskiem home albo krótkim przyciśnięciem przycisku zasilania. Wtedy z punktu widzenia użytkownika telefon jest wyłączony, ale budzik zadziała 🙂

 • allbigben

  myphone luna 2 też ma te funkcjee

 • Czysty android tego nie ma

  • Zdzisław Dyrman

   Jak to? Przecież czysty jest najlepszy!

   • Matjus Zicz

    Dlatego nie ma takich pierdół 🙂

 • Si3wc4

  Wszystkie wymienione wyżej funkcje znajdziecie w telefonach Xiaomi (a na pewno w REDMI 4 PRIME, który działa na snapdragonie 625)

 • Miki Gry

  Szkoda , że wszystko dotyczy Alcatela albo telefonów z procesorami MTK

 • stark2991

  Szkoda tylko że połowa tych porad dotyczy wyłącznie nakładki Alcatela

  • Filodendron

   Większość znajdziesz też w OnePlus 3T.

   • Daniel

    Jest w OnePlus harmonogram wyłączania?

  • thecoolkid 😎

   Przecież te funcje kopiują bezmyślnie od MIUI od Xiaomi 😉