Małe, ale przydatne funkcje smartfona, o których często zapominamy

Sponsorowany

Dzisiejsze urządzenia mobilne są przeładowane najróżniejszymi funkcjami z jeszcze większą liczbą ich ustawień. Tak naprawdę mało kto z nas wykorzystuje połowę z nich, a o większości wręcz zapominamy lub nawet nie wiemy o ich istnieniu. Producenci lubią zwracać naszą uwagę efektownymi rozwiązaniami, które ostatecznie włączamy raz lub dwa (ile razy malowałeś światłem na swoich zdjęciach lub korzystałeś z wbudowanego pulsometru?). Sam jednak złapałem się na tym, że potrafię się przyzwyczajać do pewnych funkcji. O dziwo okazują się one często drobnostkami, ale takimi, które na co dzień ułatwiają korzystanie ze smartfona. Zauważyłem to po testach pewnego średniopółkowaca, co popchnęło mnie do napisania tego artykułu i przedstawienia Wam najciekawszych rozwiązań pojawiających się w wielu smartfonach z Androidem, właśnie na przykładzie testowanego niedawno Alcatela Shine Lite.

Turbo pobieranie

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Chcąc pobrać możliwie najszybciej duże pliki z Sieci zwykle jesteśmy ograniczani prędkością naszego łącza, które jest dzielone na wiele procesów i dodatkowo, w przypadku WiFi, rozkładane na podłączane urządzenia. Jeśli mamy duży pakiet internetowy u operatora to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z tej właśnie sieci w celu zwiększenia prędkości Internetu. Wystarczy uruchomić z poziomu ustawień funkcję, która najczęściej nazywana jest jako „Turbo pobieranie”. Zasada działania jest prosta – oprogramowanie dzieli dane na odpowiednie części, które są równolegle ściągane z Internetu przy użyciu WiFi i sieci komórkowej. Tym sposobem pobieranie może trwać około 2 razy krócej.

Ograniczenie transferu danych

Korzystające ze smartfona z włączonym „Turbo pobieraniem” trzeba liczyć się z tym, że urządzenie będzie korzystać z Internetu od operatora nawet, gdy jesteśmy podłączeni do sieci domowej. W celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi dodatkowymi kosztami, możemy ustawić ostrzeżenie o przekroczeniu danej granicy pakietu i/lub wręcz wyłączenie transferu komórkowego. Również i w tym wypadku należy zajrzeć do ustawień, ale tym razem do zakładki „Użycie danych”. W tym miejscu także dowiecie się, które procesy potrzebują najwięcej Internetu. Też pojawi się możliwość traktowania wybranych sieci WiFi jako komórkowych, co jest bardzo przydatne jeśli tworzymy hotspot z innego urządzenia mobilnego.

Budzik bez włączonego telefonu

Potrzebujesz ustawić alarm w swoim smartfonie, ale martwisz się, że do danej godziny jego akumulator się rozładuje? W takim razie zaplanuj budzik zaznaczając opcję wzbudzenia urządzenia, gdy to jest wyłączone. Ta funkcja jest jak najbardziej przydatna, ale należy pamiętać, żeby wyłączyć wymaganie kodu zabezpieczeń przy uruchamianiu systemu. Wszelkie blokady uniemożliwią włączenie alarmu.

Harmonogram włączania i wyłączania smartfona

Z kolei to rozwiązanie idealnie łączy się z poprzednią. Po co smartfon ma zużywać energię w nocy, skoro i tak z niego nie korzystamy? Dodatkowo ewentualne powiadomienia wywołujące wibracje i dźwięki mogą nas irytować podczas snu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować godziny, w których telefon też może odpocząć. Funkcję te znajdziecie w ustawieniach, zazwyczaj pod koniec listy. Konfiguracja sprowadza się do wybrania interesujących nas dni a następnie godzin wyłączania i włączania smartfonu.

Tryb super oszczędzania energii

Dziwimy się, że dzisiejsze smartfony trzeba ładować częściej w porównaniu do telefonów sprzed lat. Cóż, technologie akumulatorów nie rozwijają się równie szybko, co pozostałe podzespoły, ale też pamiętajmy, że dzisiejsze urządzenia mobilne potrafią zdecydowanie więcej i potrzebują do tego dodatkowej energii. Jednak jeśli chcecie, aby Wasz smartfon wytrzymywał kilkukrotnie dłużej na jednym ładowaniu akumulatora to w tym celu wielu producentów, w tym Alcatel, zaimplementował możliwość wyłączenia niemalże wszystkich funkcji „smart” i pozostawienia jedynie dostępu do połączeń głosowych oraz wiadomości tekstowych. W kryzysowych sytuacjach warto pamiętać o tym rozwiązaniu.

Inteligentne oszczędzanie energii

Co w sytuacji, gdy jednak chcemy mieć dostęp do inteligentnych funkcji telefonu, ale poziom energii w akumulatorze stawia nas pod ścianą? Wtedy wyłączamy, co tylko się da, ale to zazwyczaj za mało. We wszystkich smartfonach z Androidem znajdziemy różne rozwiązania pozwalające na oszczędzanie ogniw i w przypadku Alcatela mówimy o trybie „Inteligentnego oszczędzania energii”. Oznacza to, że oprogramowanie samo decyduje, co akurat powinno być włączone ograniczając tym samym dostęp procesom w tle do poszczególnych modułów urządzenia. Jeśli nie wierzymy w inteligencję predefiniowanych algorytmów to zawsze możemy wybrać niestandardowe ustawienia zaprogramowane przez nas.

Menedżer uruchamiania

Wielu producentów oferuje od groma aplikacji razem ze smartfonem, których tak naprawdę nie potrzebujemy, ale usunąć ich dobrowolnie nie możemy. Na szczęście w Shine Lite pojawia się możliwość wybrania aplikacji, które mogą być uruchamiane automatycznie w tle. Tym sposobem to my decydujemy, kiedy dany program ma zostać włączony, czyli w momencie, gdy zechcemy z niego skorzystać.

Gesty

Większość dzisiejszych smartfonów pozwala sterować sobą różnorakimi gestami – czy to z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych, akcelerometru, czy też z zupełnie innych czujników. Wiele się o nich mówi, ale czy pamiętacie o tym, że – tak jak w przypadku Alcatela Shine Lite – wystarczy, że przekręcicie telefon dołem do chociażby blatu to ten wyciszy połączenie przychodzące? W tym wypadku mówimy o wykorzystaniu czujnika zbliżeniowego, który również odpowiada za to, że panel dotykowy jest wyłączany podczas rozmowy i w nic nie klikamy policzkiem.

 

Jak widzicie, Wasz smartfon potrafi naprawdę wiele i nie wspominam już o takich drobnostkach jak przypisywanie zdjęcia czy też dzwonka do konkretnego kontaktu. Powyższe przykłady pozwalają oszczędzić naszą cierpliwość poprzez szybsze pobieranie danych z Sieci, śledzenie transferu komórkowego czy też oszczędzanie energii. Tak, jak wspomniałem we wstępie to są drobnostki, ale ja nie wyobrażam sobie korzystania z urządzenia mobilnego bez tych małych udogodnień. Napiszcie w komentarzach, czy i w Waszych smartfonach znalazły się takie małe udogodnienia, z których korzystacie codziennie? A może znacie jakieś aplikacje, które potrafią dodać takie funkcje?

 

Materiał powstał we współpracy z Alcatelem. 


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x