ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Apple TV będzie emitować mecze MLS przez 10 lat! Potężna umowa w grze

Autor: Borys Francuz Kategoria: VoD

Apple zawarło umowę z Major League Soccer, na mocy której przez najbliższą dekadę wszystkie mecze najwyższej piłkarskiej klasy rozgrywkowej w Stanach Zjednoczonych będą emitowane za pośrednictwem aplikacji Apple TV. Jest to kolejne „przejście” popularnej ligi sportowej z klasycznej telewizji do świata serwisów streamingowych.

MLS dla Apple TV — co wiemy o nowej umowie?

MLS dla Apple TV — co wiemy o nowej umowie?

Apple TV to bardzo prężnie rozwijające się medium. To samo w kontekście rozgrywek piłkarskich możemy powiedzieć o Major League Soccer. Najwyższa amerykańska klasa rozgrywkowa na przestrzeni ostatnich lat znacząco polepszyła swój wizerunek, ale przede wszystkim także jakość czysto sportową. W związku z tymi progresami obie strony zdecydowały się na zawarcie ciekawej i zapewne lukratywnej umowy. Już od 2023 roku przez dokładnie dekadę wszystkie mecze MLS będą transmitowane przez Apple TV.

W tym przypadku ważną kwestią jest brak regionalnych ograniczeń. Oznacza to, że Major League Soccer będziemy mogli oglądać legalnie także w Polsce oraz każdym innym kraju świata, gdzie dostępne jest Apple TV. Dodatkowo umowa obejmuje także rozgrywki Leagues Cup. Jest to puchar stworzony w 2019 roku, gdzie pomiędzy sobą rywalizują kluby z MLS oraz Liga MX, czyli najwyższej ligi meksykańskiej. Do tej pory odbyły się dwie edycje Leagues Cup. Co ciekawe w obu triumfowały drużyny z Meksyku (Cruz Azul i Club León).

Poza wymienionymi wyżej rozgrywkami w skład umowy wchodzą także wybrane mecze MLS Next Pro oraz MLS Next. W przypadku pierwszej z wymienionych lig w jej skład wchodzą drużyny rezerwowe klubów z Major League Soccer. MLS Next to natomiast rozgrywki, w których udział biorą młodzieżowe amerykańskie zespoły. Łącznie juniorska liga składa się na kilka mniejszych grup (drużyny do lat 13, 14, 15, 16, 17 oraz 19).

Aktualnie prawa do transmisji meczów Major League Soccer posiada telewizja Fox oraz Univision. Wraz z końcem 2022 roku umowa łącząca MLS z obiema stacjami wygasa, a w ich miejsce z dziesięcioletnim kontraktem wchodzi Apple. Aby móc obejrzeć dowolny mecz amerykańskiej ligi piłkarskiej, użytkownicy Apple TV będą musieli wykupić dodatkową subskrypcję, która daje dostęp do wszystkich wspomnianych wyżej rozgrywek. Warto również zaznaczyć, że wybrane spotkania będą transmitowane za darmo. Jednocześnie abonenci Apple TV+ pakiet MLS dostaną w ramach swojej subskrypcji.

Oczywiście nowy partner Major League Soccer postarał się o jak najlepsze „opakowanie” rozgrywek. Oznacza to, że poza samymi meczami użytkownicy Apple TV będą mieli do swojej dyspozycji specjalne programy poświęcone całej lidze, powtórki, skróty oraz także fachowe analizy. Już teraz dowiedzieliśmy się, że komentatorzy będą dostępni w językach angielskim, hiszpańskim i francuskim. Cennik subskrypcji Major League Soccer w Apple TV zostanie ujawniony w nadchodzących miesiącach.

Sport w streamingu staje się coraz popularniejszy

MLS dla Apple TV — co wiemy o nowej umowie?

Przejście MLS ze świata klasycznej telewizji do serwisu streamingowego to kolejny przykład tego typu działań. W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować coraz większą rotację pomiędzy najpopularniejszymi rozgrywkami sportowymi a stacjami, które je transmitują. W Polsce nie tak dawno byliśmy świadkami debiutu serwisu streamingowego Viaplay. Za pośrednictwem skandynawskiej platformy możemy oglądać KSW (MMA), Bundesligę, Ligę Europy UEFA, Ligę Konferencji Europy UEFA, NHL czy Euroligę kobiet. Lista jest dużo szersza, a już od sierpnia dołączy do niej zdecydowanie najpopularniejsza liga piłkarska, czyli angielska Premier League. Wcześniej w Polsce te rozgrywki mogliśmy śledzić tylko i wyłącznie w ramach telewizji Canal+.

Przeniesienie się z klasycznych stacji na platformę streamingową niesie za sobą bardzo dużo plusów. Przede wszystkim widzowie mają ułatwiony dostęp do wielu rozgrywek jednocześnie. W naszej gestii leży bowiem tylko wykupienie subskrypcji, która jest ważna 30 dni. Dodatkowo w dzisiejszych czasach stabilne połączenie internetowe nie stanowi już takiego problemu jak, chociażby jeszcze 10 lat temu. Naturalnie za umowami łączącymi platformy streamingowe z rozgrywkami sportowymi stoją także ogromne stawki.

W przypadku MLS i Apple TV mówi się, że kontrakt gwarantuje Major League Soccer przychody rzędu 250 milionów dolarów rocznie. W ostatnim czasie pojawiły się także plotki sugerujące, że Apple prowadzi rozmowy z NFL, czyli największą ligą futbolu amerykańskiego na świecie.

MLS dla Apple TV — co wiemy o nowej umowie?

Z perspektywy polskiego kibica piłki nożnej wiadomość o transmisji każdego meczu Major League Soccer w ramach usługi autorstwa kalifornijskiej firmy jest niezwykle pozytywna. W MLS na co dzień występuje aż sześciu Polaków. Trzech z nich reprezentuje barwy Charlotte FC (Kamil Jóźwiak, Karol Świderski i Jan Sobociński). Poza tym na amerykańskich boiskach możemy zobaczyć jeszcze Kacpra Przybyłko (Chicago Fire), Jarosława Niezgodę (Portland Timbers) oraz Patryka Klimalę (New York Red Bulls).

Źródło: Major League Soccer

Sprawdź najnowsze wpisy