Oznaczenia streaming KRRiT

P S W N – nowe oznaczenia w streamingu, które mają chronić przed scenami seksu i przemocy

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski VoD

KRRiT, czyli Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji, przygotowała nowe rozporządzenie, które wprowadza kolejne symbole mające pojawiać się w streamingu. Nowe oznaczenia będą jednak widoczne tylko w serwisach, które zarejestrowane są w Polsce, czyli np. Player lub Canal+ Online. Wchodząc na Netflix czy HBO Max dalej będziemy widzieli oznaczenia, które znaliśmy do tej pory. Symbole P S W N mają być ostrzeżeniem przed niestosownymi treściami, a skierowane mają być głównie do dorosłego odbiorcy.

KRRiT wprowadza nowe symbole w streamingu – P S W N

streaming

Dostęp do streamingu jest praktycznie nieograniczony, a przynajmniej tak to może wyglądać w większości domostw. Treści w poszczególnych serwisach jednak nie zawsze nadają się do oglądania przez najmłodszych. Część z takich serwisów ma możliwość wprowadzenia specjalnego rodzaju blokady czy też utworzenia konta dedykowanego młodszemu odbiorcy. W innych przypadkach zainterweniować muszą rodzice, a raczej mogą. I tutaj właśnie pomocne mogą być wszelkiego rodzaju oznaczenia, które tłumaczą, czego można się spodziewać po danej produkcji. Mamy kategorie wiekowe (do 12. roku życia, do 16. roku życia i powyżej 18. roku życia), a teraz oznaczeń będzie po prostu więcej.

Nowe oznaczenia w streamingu to P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) oraz N (narkotyki). Symbole będą miały swoją graficzną reprezentację – szary kwadrat z odpowiednią literą, a ten będzie widoczny na ekranie podczas rozpoczęcia projekcji lub w miejscu, które da się łatwo zauważyć. Wszystko po to, by uchronić małoletnich przed nieodpowiednimi dla nich treściami, co mogłoby się przełożyć na ich nieprawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny czy moralny.

Zobacz też: Bardzo duża aktualizacja Netflix – na platformę trafia jeden z najlepszych filmów w historii.

Czy nowe oznaczenia cokolwiek zmienią? To wątpliwe, bo przecież od dawna obowiązują różnego rodzaju symbole czy kategorie, które mają pomagać, a niewiele to daje. Oczywiście część rodziców może z takich oznaczeń korzystać i nie dawać dostępu swoim dzieciom do nieodpowiednich treści. Nowe symbole mają być widoczne w streamingu jeszcze w maju i jak wspomnieliśmy we wstępie, zobaczymy je w serwisach zarejestrowanych w Polsce.

Źródło: Wirtualne Media

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy