Na polskim rynku coraz więcej jest serwisów VOD. Szczególnie że kolejne platformy wkraczają lub będą wkraczać do Polski. Każdy z nich oferuje co innego, dlatego warto zastanowić się, która platforma streamingowa jest najlepsza dla Ciebie. Wbrew pozorom, wybór wcale nie jest taki prosty. 

Netflix

To zdecydowanie najpopularniejsza platforma streamingowa w Polsce. Przychylność odbiorców zdobyła głównie dzięki bogatej bibliotece dostępnych produkcji i stosunkowo szybkim premierom seriali i filmów. Nie brakuje także opinii, że to z czego słynie Netflix, przekłada się jednak na słabą jakość oferowanych materiałów. Niektóre produkcje rzeczywiście to nic specjalnego, nie brakuje jednak takich perełek jak „House of Cards” czy „Dom z papieru”. Wybierając Netflix, masz pewność, że każdy z Twoich domowników znajdzie coś dla siebie. Tylko to szukanie może trochę potrwać.

Netflix dostępny jest w trzech różnych pakietach różniących się jakością obrazu oraz liczbą użytkowników. Pierwszy z nich – plan „Podstawowy” kosztuje 34 zł miesięcznie i umożliwia odtwarzanie wideo w jakości SD (480p) na jednym ekranie równocześnie. Opcja „Standard” to wydatek rzędu 43 zł na miesiąc. W zamian dostajesz wideo FDH (1080p) i możliwość oglądania na dwóch ekranach naraz. Ostatni plan – „Premium” to koszt rzędu 52 zł miesięcznie. Gwarantuje to wideo w jakości HDR/4K (2160p) i oglądanie na czterech ekranach jednocześnie.

Amazon Prime Video

Amazon kojarzy się większości Polaków raczej z platformą zakupową niż z serwisem VOD. Mimo to Prime Video jest dostępne w Polsce od 2016 roku. Wyróżnia się przede wszystkim bogatą biblioteką produkcji, w które dostępne są również takie klasyki jak „Kill Bill”, „Forrest Gump” czy „Gladiator”. Platforma streamingowa Amazona dostępna jest od 2,99 euro przez pierwsze pół roku, w późniejszym okresie opłata wzrasta do 5,99 euro. Cena całkiem atrakcyjna, szczególnie że dostajesz za nią wysokiej jakości wideo w rozdzielczości 4K z HDR i możliwość korzystania z trzech urządzeń jednocześnie.

Zobacz także: Amazon Prime Video w końcu z płatnością w złotówkach – jaka jest cena abonamentu?

HBO GO

Serwis wypada nieco słabiej w porównaniu do konkurentów ze względu na brak trybu offline, mniejszą ilość dostępnych materiałów i słabszą jakość wideo (maksymalna jakość Full HD). Nie oznacza to jednak, że trzeba go na starcie skreślać. HBO GO wyróżnia się jednak największą ilością bardzo dobrych seriali takich jak „Czarnobyl”, „Wielkie kłamstewka”, „Gra o tron”, „Prawo ulicy” czy „Opowieści podręcznej”. Dostęp do platformy kosztuje 24,90 złotych na miesiąc i możesz skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego.

Wkrótce HBO GO ma zostać przemianowane na HBO Max. Zmiana nazwy nie będzie wiązać się jedynie z nowym designem czy kwestiami technologicznymi. Przekładać się to będzie również na bibliotekę dostępnych materiałów. Ma ona być zbliżona do oferty amerykańskiej platformy. Znaleźć się tu mają produkcje Warner Bros., Warner Television, Carton Network, The CW, Crunchyroll, TNT, Miramax, DC Entertainment i wiele innych. Miesięczny abonament ma kosztować 24,90 złotych miesięcznie.

Disney+

Platforma zadebiutowała na rynku w listopadzie 2019 roku w USA. W Polsce wciąż jeszcze nie jest dostępna, jednak dużo mówi się o tym, że ma się pojawić już w tym roku. Na serwis Disneya składają się takie marki i podmioty jak Marvel, Pixar, FOX, National Geographic czy Star Wars. Właśnie dlatego wiele osób czeka na jego wejście na polski rynek. Oficjalnej daty jeszcze nie podano, podobnie jest z kwotą subskrypcji. Prawdopodobnie będzie to wydatek rzędu około 30 złotych miesięcznie. Właśnie takie ceny obowiązują w państwach, gdzie Disney+ jest już dostępne.

Zobacz także: Kiedy Disney+ wejdzie do Polski? Disney ciągle trzyma nas w niepewności

Odpowiedź na pytanie, która platforma streamingowa jest najlepsza, nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od tego, na czym Ci tak naprawdę zależy. Bogatą bibliotekę produkcji znajdziesz na Netflixie, jednak różnie bywa z jakością materiałów. Naprawdę dobre seriale oferuje HBO GO, tutaj dostępnych jest jednak mniej tytułów. Amazon Prime Videoto również bogata oferta produkcji i znajdziesz tu nawet takie klasyki jak „Forrest Gump” czy „Kill Bill”.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Andrés Rodríguez z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.