ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
swiat wedlug kiepskich koniec serialu

Koniec serialu Świat według Kiepskich. Przypominamy najlepsze odcinki

Autor: Przemysław Dobrzyński Kategoria: Seriale

Stało się. „Świat według Kiepskich” dobiegł końca. Ponad 20 lat od swojej premiery kultowy serial nie będzie już kontynuowany w Telewizji Polsat.

Świat według Kiepskich – sitcom, który przeszedł do historii polskiej popkultury

swiat wedlug kiepskich serial koniec

„Świat według Kiepskich” zadebiutował w Telewizji Polsat 16 marca 1999 roku. Z początku przedstawiany był jako polska odpowiedź na amerykański „Świat według Bundych” (jak widać nawet polskie tytuły prawie takie same). Szybko jednak stanął na własnych nogach i stał się silną marką samą w sobie. W ciągu kolejnych lat „Świat według Kiepskich” zaczął szybować jeśli chodzi o popularność na najwyższych pułapach. Oglądalność szła w miliony, a z czasem poszczególne scenki z serialu zaczęły pojawiać się w internecie, m.in. w postaci szalenie popularnych memów.

swiat wedlug kiepskich mem gra o tron

Podobna sytuacja miała miejsce z postaciami z „Kiepskich”, szczególnie jeśli chodzi o głowę rodziny Ferdynanda Kiepskiego (fenomenalnie granego przez Andrzeja Grabowskiego), jego syna Waldusia, sąsiadów Boczka i Paźdzocha czy babkę Kiepską (w tej roli nieżyjąca już Krystyna Feldman).

swiat wedlug kiepskich mem

„Świat według Kiepskich” z czasem przestał być traktowany tylko i wyłącznie jako głupkowaty sitcom, a stał się przez wielu czymś na kształt metafory i satyry na polskie społeczeństwo. Serial ten, raz lepiej, raz gorzej, punktował nasze przywary, wady, czasem też zalety oraz problemy, z jakimi musimy się mierzyć (w tym bieda, bezrobocie, lenistwo, alkoholizm).

Seria doczekała się aż 34 sezonów i niemal 600 odcinków (dokładnie 577). Oficjalnym powodem zakończenia serialu to śmierci Dariusza Gnatowskiego (który grał Boczka) oraz Ryszarda Kotysa (niezapomniany Marian Paździoch). Ostatni sezon notował też wyraźne spadki w oglądalności.

Świat według Kiepskich – najwyżej oceniane odcinki – Top 10

Po ponad 20 latach istnienia na rynku „Świat według Kiepskich” doczekał się ogromnego fandomu. Wraz z nim nie brakuje też opinii o tym, które odcinki spośród wszystkich setek są najlepsze. To oczywiście dość subiektywna opinia, ale użytkownicy forum kiepscy.org.pl stworzyli ranking wszystkich odcinków „Kiepskich”. Każdy z forumowiczów miał możliwość zagłosowania i oceny każdego odcinka w skali od 1 do 10. Na tej podstawie wyliczono średnie oceny. Na stronie forum można znaleźć ranking wszystkich odcinków (stan na 14 lutego 2022). My przybliżamy tylko pierwszą dziesiątkę.

10. Sezon 1 odcinek 18 – Niewidzialna kanalia

Walduś znajduje paczkę, w której jest wiele ciekawych rzeczy. Razem z Ferdkiem przegląda jej zawartość i znajduje tam dziwną czapkę. Okazało się, że jest to rosyjska czapka niewidka, która sprawia, że każdy, kto ją założy, staje się niewidzialny. Ferdek postanawia użyć jej, aby dokuczać Babce i sąsiadom, a nawet planuje zrobić przekręt w banku.

9. Sezon 5 odcinek 4 – Grzałka

Paździoch odwiedza w nocy Ferdka i żąda od niego oddania grzałki, którą pożyczył kilkanaście lat temu. Kiepski nie wie, gdzie ta grzałka jest. Z czasem Paździoch staje się coraz bardziej natarczywy.

8. Sezon 1 odcinek 23 – Spółdzielnia radiowęzeł

W związku z konserwacją nadajnika Kiepscy nie mają dostępu do transmisji telewizyjnych. Próbują posłuchać relacji z meczu w radiu, jednak bezskutecznie. Wówczas Waldek wpada na pomysł otworzenia własnej stacji radiowej. Dzięki kablowi pożyczonemu od Paździocha Kiepscy z sąsiadami zakładają radio “Łan tu sri RFN”.

7. Sezon 1 odcinek 14 – Właściciele

Pewnego dnia Ferdek odstaje od Edzia listonosza list. Okazuje się, że Ferdek jest właścicielem korytarza. Paździoch z kolei oznajmia, że jest właścicielem kibla, a Boczek twierdzi, że jego własnością jest klatka schodowa. Sytuacja ta znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie w kamienicy.

6. Sezon 1 odcinek 45 – Przezorny zawsze ubezpieczony

Do mieszkania Kiepskich przychodzi agent ubezpieczeniowy firmy “Titanic i spółka”. Proponuje Ferdkowi ubezpieczenie od jakiegokolwiek kataklizmu dla całej rodziny. Kiepski wykupuje ubezpieczenie. Potem próbuje wszelkich możliwych sposobów, by wypłacono mu odszkodowanie.

5. Sezon 1 odcinek 62 – Margaryna Gagaryna

Rodzina Kiepskich je skromne śniadanie. Otwierając pudełko margaryny, okazuje się, że Kiepscy trafili na wygraną w konkursie – jednoosobowy lot w kosmos. W wyniku losowania wychodzi, że w kosmos poleci Babka.

4. Sezon 1 odcinek 97 – Kara Mustafa

Babka pod wpływem programu postanawia wylać zawartość wszystkich browarów Ferdka do zlewu. Zrozpaczony Kiepski wylewa swoje żale na korytarzu. Sąsiedzi postanawiają mu pomóc i tworzą osiedlowy sąd, w którym sądzą i skazują Babkę. Okazuje się, że nie tylko Ferdek padł ofiarą swojej teściowej.

3. Sezon 1 odcinek 74 – Śmierć i Ferdynand

Halina, zdenerwowana pijaństwem swojego męża, postanowiła odzwyczaić go od picia piwa za pomocą magii. Udaje jej się. Później u Ferdka zjawia się Śmierć. Kiepski myśli że to jest sen, lecz myli się. Ferdek ze Śmiercią grają w 3 karty. Ferdynand wygrywa 17800 dni życia. Gienia (Śmierć) zostaje członkiem rodziny Kiepskich.

2. Sezon 5 odcinek 28 – Menda

Ferdek opowiada Halinie, że Paździoch to zwykła menda. Paździoch podsłuchuje całą rozmowę i mówi, że już od lat podsłuchuje sąsiadów w całej kamienicy. Wciąga w to Kiepskiego.

1. Sezon 5 odcinek 3 – Afera kryminalna

Ferdynanda zaczyna trapić fakt, że od dawna nie widział swojego sąsiada Mariana Paździocha. Wraz z Arnoldem Boczkiem trafiają na poszlaki, które jasno wskazują, że Paździocha zamordowała jego żona Helena.

    Sprawdź najnowsze wpisy