ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Stranger Thing Netflix obsada

Czekasz na Stranger Things?  Oto najciekawsze filmy i seriale w podobnym klimacie

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Seriale

Kolejny sezon Stranger Things już niebawem na Netflix, ale filmów i seriali w podobnych klimatach jest znacznie więcej. Wybranie najlepszych jest oczywiście wyjątkowo trudne, ponieważ duże znaczenie ma tutaj gust i upodobania odbiorcy. Postanowiliśmy jednak zrobić dla Was małe zestawianie najciekawszych naszym zdaniem produkcji podobnych do Stranger Things. Spójrzcie więc na nasze propozycje, a może znajdziecie wśród nich coś, czego jeszcze nie widzieliście.

Seriale podobne do Stranger Things – zestawienie najciekawszych propozycji

Stranger Things

Twórcy Stranger Things, czyli bracia Duffer, nigdy nie wypierali się tego, że czerpali inspiracje do swojego serialu z innych produkcji. Najwięcej „podbierali” z filmów, które w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zdobywały serca publiczności na całym świecie. Wśród pojawiających się wtedy tytułów dało się zauważyć pewnego rodzaju trend – grupa młodzieży odkrywa coś niesamowitego, a wraz z ich przygodą, wszyscy w jakiś sposób dojrzewają. Oczywiście dziś tego typu produkcje kręci się zupełnie inaczej, niż przed laty, ale zasady pozostają zazwyczaj niezmienne. Stranger Things swój sukces zawdzięcza wielu czynnikom, to jednak jednym z nich z pewnością jest nostalgia.

Widzowie tęsknili za podobnymi treściami, które pokazywałby ich dzieciństwo, a jednocześnie zawierały w sobie coś wyjątkowego. Wybierając najciekawsze propozycje seriali, które są podobne do Stranger Things nie skupiliśmy się jednak tylko na tym, by w danej produkcji występowali nastolatkowie czy zjawiska nadprzyrodzone. To oczywiście ma duże znaczenie, ale czasem ważny jest także klimat. Spójrzmy więc na nasze wybory, gdzie przy okazji wyjaśniamy, dlaczego ten serial znalazł się w naszym zestawieni.

The OA (do obejrzenia na Netflix)

The OA to trochę inna bajka, niż Stranger Things, ale zdecydowanie warta uwagi. Przede wszystkim ze względu na swój klimat i sam rozwój, ponieważ w 2. sezonie The OA nabiera przyjemnego rozpędu. Z początku widzowie skupiają się na sprawie kobiety, która po wielu latach od swojego zaginięcia, wraca do społeczności. To jednak tylko punkt wyjścia, który prowadzi do wielu o wiele bardziej skomplikowanych spraw. Mamy tutaj zarówno rodzinne dramaty, jak i spojrzenie na świat, którego możemy nie rozumieć. Oczywiście sprawy niezrozumiałe dla „zwykłych śmiertelników” są ważnym elementem The OA, ale twórcy pokazali także, że nie boją się bardziej przyziemnych tematów. Niestety, ale The OA doczekało się tylko dwóch sezonów, które można obejrzeć teraz na platformie Netflix.

I’m not okey with this (do obejrzenia na Netflix)

Tutaj mamy tylko jeden i to wyjątkowo krótki sezon, choć zapowiadało się, że I’m not okey with this będzie dalej rozwijane. To bowiem prawdziwy miks tego, co zadziałało przy sukcesie Stranger Things i zagwarantowało sukces. Nastolatka z licealnymi problemami i niezrozumieniem ze strony rówieśników, tajemnicze moce i odrobina humoru, która miesza się także ze sporą ilością krwi. Widać tutaj inspirację twórczością Stephena Kinga, a serial powstał na podstawie popularnego komiksu. Siedem odcinków, a każdy ma niecałe pół godziny. Serial może nie należy do wybitnych, ale zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Locke & Key (do obejrzenia na Netflix)

Kolejna adaptacja komiksu na potrzeby platformy Netflix, która może przypaść do gustu fanom Stranger Things. Tutaj poznajemy historię trójki rodzeństwa, które przeprowadza się do wyjątkowej posiadłości i powoli odkrywa jej sekrety. Mamy tutaj wiele niebezpieczeństw czyhających na młodych ludzi i tajemnicze klucze prowadzące do równie tajemniczych miejsc. Wprawdzie wersja serialowa jest łagodniejsza w swojej formie, niż komiksowy pierwowzór, ale warta zobaczenia. Obecnie dostępne są dwa sezony, ale trzeci także ma się pojawić, więc będzie co oglądać.

Inne seriale podobne do Stranger Things

The Misfits

Nie da się pominąć niemieckiego The Dark (dostępny na Netflix), który dość niesłusznie porównywany był to Stranger Things. To zupełnie inny rodzaj historii – znacznie bardziej skomplikowany, mroczniejszy i trudniejszy w odbiorze, ale wart uwagi. Fani zjawisk paranormalnych powinni także zapoznać się z serią The Supernatural (dostępne na Amazon Prime Video), czyli historii brani „czyszczących” świat z różnego rodzaju demonów. Jedną z najbardziej pokręconych historii w podobnych klimatach będzie też serial The Misfits (dostępny na HBO Max), czyli opowieść o trudnej młodzieży, która nagle dostaje dostęp do supermocy. Dużo humoru, sporo przemocy i wiele treści, które nie są jednak odpowiednie dla młodszych odbiorców.

Filmy podobne do Stranger Things – zestawienie najciekawszych produkcji

ET

Z filmami podobnymi do Stranger Things może pójść już trochę łatwiej, bo tutaj najmocniej widoczne są inspiracje braci Duffer. W końcu w pierwszym sezonie serialu Netflixa widzimy jawne nawiązanie do klasyki kina, czyli filmu E.T. Nie zabrakło także ukłonu w stronę Gremlinów czy Crittersów. Klasyka zawsze dobrze się sprawdza, ale w naszym zestawieniu nie zabrakło także nowszej propozycji. Oto naszym zdaniem najlepsze filmy, które powinny spodobać się fanom Stranger Things.

Super 8

Film stworzony przez J.J. Abramsa to jawny hołd dla produkcji z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Grupa nastolatków, która chcąc nakręcić swój własny film, jest świadkiem kolejowej katastrofy. W ich mieście zaczynają dziać się dziwne i niewytłumaczalne rzeczy, a do tego dochodzi jeszcze to „złe wojsko”, które chce sprawę zatuszować. Dzieje się tu dużo i Super 8 jest wyjątkowo przyjemnym filmem, który idealnie sprawdza się na wieczór. Niestety, ale obecnie w streamingu go nie obejrzymy, za to można go wypożyczyć na np. platformie Chili.  

Stań przy mnie (do obejrzenia na Netflix)

Kolejny raz pojawia się nawiązanie do twórczości Stepehena Kinga, bo nie da się od niej uciec, jeżeli mówi się o Stranger Things. Stań przy mnie to adaptacja krótkiej powieści pt. Ciało. Historia skupia się czterech chłopcach, którzy wyruszają na poszukiwanie pewnego ciała, a cała ta wyprawa ma im przynieść popularność. I choć Stań przy mnie to jedna z wielu adaptacji powieści Kinga, tutaj o wiele większy nacisk położono na warstwę obyczajową. Stań przy mnie może i nie zawiera w sobie wątku paranormalnego, ale to jeden z tych filmów, który po prostu dobrze znać i wpisuje się o w trend opowieści o szybkim dojrzewaniu.

The Goonies

Absolutna klasyka kina lat osiemdziesiątych, gdzie wystąpi nawet aktor, który później pojawił się w Stranger Things (Sean Astin). Opowieść o grupie przyjaciół, która szuka tajemniczego skarbu, a droga do niego będzie usiana wieloma przeszkodami. Wysokobudżetowa produkcja, która finalnie przypomina kino klasy B, ale daje bardzo dużo przyjemności z oglądania. Oczywiście The Goonies kiedyś robiło znacznie większe wrażenie, niż dziś, ale to dalej jedna z tych produkcji, która przyczyniła się do powstania Stranger Things. The Goonies można wypożyczyć w serwisie Apple, ale w streamingu filmu nie zobaczymy. A jakie są Wasze ulubione produkcje w tych klimatach?

Sprawdź najnowsze wpisy