ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
laverne cox transplciowa lalka barbie

Transpłciowa lalka Barbie wprowadzona na rynek przez firmę Mattel

Autor: Przemysław Dobrzyński Kategoria: Media

Historia lalek Barbie przekroczyła właśnie kolejną historyczną granicę. Firma Mattel zaprezentowała pierwszą w historii transpłciową lalkę.

Transpłciowa lalka Barbie wzorowana na Laverne Cox

laverne cox lalka barbie transgender
Źródło: Mattel

Laverne Cox, która posłużyła jako wzór dla modelu transpłciowej lalki Barbie to jedna z najbardziej znanych transpłciowych gwiazd w Stanach Zjednoczonych. Znana jest z takich seriali jak m.in. „Prawo i porządek”, „Kim jest Anna?” oraz przede wszystkim „Orange Is The New Black”. Jest także prezenterką telewizyjną. Ma również na koncie pięć nominacji do nagrody Emmy, zarówno jako aktorka jak i producentka.

Mattel z dumą prezentuję transpłciową lalkę Barbie

Wiceprezes wykonawcza i globalna szefowa odpowiedzialna za markę Barbie Lisa McKnight, nie kryje dumy z wprowadzenia na rynek transpłciowej lalki:

– Jesteśmy dumni, że podkreślamy znaczenie integracji i akceptacji w każdym wieku oraz doceniamy znaczący wpływ Laverne na kulturę.

– powiedziała Lisa McKnight.
transplciowa lalka barbie
Źródło: Mattel

Laverne Cox z kolei wyczekuje momentu, aż lalka, w której procesie projektowana była zaangażowana, trafi na rynek:

Nie mogę się doczekać, aż fani znajdą moją lalkę na półkach i będą mieli okazję dodać do swojej kolekcji lalkę Barbie wzorowaną na osobie transpłciowej. Mam nadzieję, że ludzie będą mogli patrzeć na tę Barbie i marzyć tak jak ja w mojej karierze

– opowiada Laverne Cox.

Dodała także, że cały ten projekt jest dla niej ważny z powodów osobistych:

Błagałam mamę o lalkę Barbie, a ona odmówiła, ponieważ po urodzeniu zostałam określona jako mężczyzna. Kiedy miałam 30 lat, byłam na terapii i powiedziałam mojemu terapeucie, że odmówiono mi możliwości zabawy lalkami Barbie. A mój terapeuta powiedział: „Nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo, a to, co masz zrobić dla swojego wewnętrznego dziecka, to wyjść i kupić sobie lalkę Barbie”. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w tym procesie. To proces odzyskiwania mojego wewnętrznego dziecka, uzdrawiania jej, dawania jej tego, czego nie miała za pierwszym razem

– wspomina.

Lalka Barbie w kulturze masowej

barbie margot robbie film
Margot Robbie jako Barbie w nadchodzącym filmie

Lalka Barbie istnieje w popkulturze od 1959 roku. Od tamtego czasu stała się swoistym symbolem i punktem odniesienia, jeśli chodzi o postrzeganie archetypu kobiecości w kulturze masowej. Budzi też dość ambiwalentne uczucia – od zarzutów o sterotypizację i seksualizację kobiet oraz wprowadzanie nierealnych kanonów piękna po niemal feministyczne postulaty mówiące o tym, że reprezentuje siłę kobiet. Na przestrzeni dekad lalka Barbie sprzedawana była m.in. jako lekarka, sportsmenka, businesswoman, kosmonautka. Znane postaci, na których była wzorowana to dotąd m.in. Diana Ross, Twiggy, Cher, Audrey Hepburn. W Hollywood powstaje właśnie film kinowy „Barbie”, z Margot Robbie w roli tytułowej oraz Ryanem Goslingiem, który wcieli się w Kena.

Źródło zdjęcia głównego: Mattel.

    Sprawdź najnowsze wpisy