kapitan ameryka komiks sprzedany za miliony

Pierwszy numer komiksu Kapitan Ameryka sprzedany za astronomiczną kwotę

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Media

Legendarny komiks Marvela z 1940 roku sprzedano za astronomiczną kwotę. Na okładce widnieje Kapitan Ameryka uderzający w twarz Adolfa Hitlera.

Pierwszy numer komiksu „Kapitan Ameryka” warty fortunę

W miniony czwartek, pierwszy, historyczny, numer komiksu o przygodach Kapitana Ameryki został sprzedany za kwotę 3,1 mln dol. Tak, dokładnie, ponad, słownie, trzy miliony dolarów za komiks sprzed ponad 80 lat. Walor kolekcjonerski jest o tyle silny, że w tym zeszycie po raz pierwszy pojawiła się postać zarówno Kapitana Ameryki jak i jego kompana, Bucky’ego Barnesa. Kiedyś były to postaci średnio znane fanom komiksów w skali globu, ale po ogromnym sukcesie Marvel Cinematic Universe stali się jednymi z bardziej popularnych bohaterów współczesnej rozrywki. Jest to też zeszyt symboliczny o tyle, że na jego okładce widnieje scena, w której Kapitan Ameryka uderza Adolfa Hitlera, pokazując tym samym metaforę starcia dobra ze złem, w którym Ameryka pokonuje Hitlera jednym ciosem.

kapitan ameryka komiks numer 1941
Okładka komiksu Kapitan Ameryka numer 1

Oczywiście jest to okładka czysto propagandowa, pokazująca siłę USA w starciu z nazizmem i to opublikowana w marcu 1941 roku, kiedy wojna wyniszczała Europę, ale same Stany Zjednoczone się w nią jeszcze nie zaangażowały (miało to miejsce dopiero w grudniu 1941 roku po ataku na Pearl Harbor). Tym niemniej można znaleźć ciekawą paralelę pomiędzy tamtą sytuacją, a tym, co się obecnie dzieje na arenie międzynarodowej w kontekście wojny w Ukrainie.

Piękno i przekleństwo kapitalizmu polega na tym, że dana rzecz jest warta tyle, ile jesteśmy w stanie za nią zapłacić, tym niemniej ponad 3 mln dol. za komiks, to nawet dla mnie jako pasjonata popkultury kwota przekraczająca logikę. Z drugiej strony domyślam się, że osoba, która go kupiła nie zaciągnęła w tym celu kredytu, tylko po prostu ją na to stać. A kto bogatemu zabroni?

Przeczytaj także: Pink Floyd wracają z nowym utworem, by wesprzeć Ukrainę

Jeśli posiadacie równie stare i klasyczne komiksy gdzieś w piwnicach czy na strychu, to warto się im przyjrzeć.

Za pierwsze wydania najpopularniejszych zeszytów o superbohaterach można zbić majątek i „wymienić” je na kwotę wystarczającą na zakup apartamentu czy nawet domu w dobrym standardzie. Wspomniany wyżej komiks o Kapitanie Ameryka wcale nie jest najdrożej sprzedanym zeszytem w historii. Pierwszy numer „Action Comics” z 1938 roku, w którym zadebiutował Superman sprzedano za 3,2 mln dol.

action comics 1938

Natomiast jak dotąd najdroższym komiksem wszech czasów jest 15 numer „Amazing Fantasy”, w którym zadebiutowała postać Spider-Mana. Ten zeszyt z 1962 roku sprzedano za 3,6 mln dol.

amazing fantasy 15

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy