ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nie graj na Steam Decku w gorące dni

Nadchodzą upały – nie graj na Steam Decku w gorące dni

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Gry

Steam Deck to potężna, chociaż stosunkowo mała maszynka do grania. Z tym zaś wiąże się pewien problem: chłodzenie. Wentylatory w tym UMPC lubią rozkręcać się bardziej, niż dyskoteka w wiejskiej remizie po 22:00, wyjąc przy tym głośniej, niż… no, coś, co wyje bardzo głośno, a nie chcę wrzucać tu żadnych politycznych porównań, a tylko takie przychodzą mi do głowy. Hałas to jednak tylko początek. Problemem są także temperatury. Dlatego też Valve ostrzega: nie graj na Steam Decku w gorące dni.

Nie graj na Steam Decku w gorące dni

Nie graj na Steam Decku w gorące dni

Valve, za pośrednictwem oficjalnego tweeta, zaleciło posiadaczom Steam Deck, by nie grali na swoich urządzeniach na zewnątrz podczas upałów. Ostrzeżenie pojawia się w związku z falą upałów, która właśnie napłynęła do Europy. Oczywiście granie na zewnątrz to jedno, ale gorzej, kiedy nie będziemy mogli tego robić także w pomieszczeniach. Otóż producent zaleca, żeby nie uruchamiać Steam Decka w temperaturze powyżej 35 stopni. 

Powyżej tego progu wbudowany mechanizm dławi wydajność UMPC, aby chronić go przed uszkodzeniem. Producent tu podkreśla, że APU AMD zaprojektowane z myślą o Steam Deck działa bez problemu do 100 stopni Celsjusza. Powyżej tego progu spada wydajność, a po przekroczeniu 105 stopni Celsjusza wyłącza się w celu bezpieczeństwa. Jednak gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka to skromny układ chłodzenia urządzenia nie jest w stanie dotrzymać tych limitów.

Trudno tu jednak narzekać na konstrukcję urządzenia. Tak naprawdę jest to bowiem miniaturowy sprzęt, w którego projekt wpisano pewne kompromisy. Natomiast obecne w Europie temperatury trudno jest uznać za coś normalnego. Dlatego też 35 stopni Celsjusza wydaje się rozsądną granicą dla urządzeń przenośnych tej klasy.

Zwłaszcza, że w przypadku Switcha Nintendo również ustaliło 35 stopni Celsjusza jako górny limit bezpieczeństwa przy graniu. Przy okazji Wielkie N zaleca także pozostawienie przynajmniej 10 centymetrów przerwy dla otworów wentylacyjnych konsoli. Warto więc pamiętać, że upał jest niebezpieczny nie tylko dla nas i zwierząt, ale także dla elektroniki użytkowej. Przy okazji warto wspomnieć, że lepiej jest nie kłaść urządzeń na nasłonecznionym parapecie, a i smartfon w samochodzie niekoniecznie powinien znajdować się przy uchwycie na szybie, kiedy w upalny dzień świeci na nią słońce – i to mimo włączonej klimatyzacji. I dla przypomnienia: Nie graj na Steam Decku w gorące dni.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy