ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Doom RPG

Doom RPG trafia na Windows – oto najlepszy port gry mobilnej

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Gry

Gry mobilne kojarzą się zwykle z tandetnymi wyciskaczami mikrotransakcji i tylko porty z innych platform są godne polecenia — rzecz jasna z drobnymi wyjątkami. Jednak w dawnych czasach, kiedy słowo smartfon brzmiało dla większości obco, istniała pewna rozbudowana i wciągająca gra mobilna: Doom RPG. Nie jest to jednak tytuł pełen akcji, a właśnie turowa gra RPG, która wykorzystuje świat i modele z oryginalnego Dooma, a historia podąża za Doom 3. Nie brzmi to zbyt dobrze? No cóż, na pewno jest piekielnie grywalne.

Doom RPG na PC

Jeśli nie słyszeliście o Doom RPG to… nic dziwnego. Tytuł ten pochodzi z 2005 roku, czyli jeszcze sprzed Androida, czy nawet iOS. Można w niego było grać na telefonach z obsługą JAVA ME, czyli na dużej części prostych telefonów, które wtedy za proste nie uchodziły, BREW OS, oraz na urządzeniach z Symbian OS. Nic więc dziwnego, że tytuł ten zniknął w odmętach historii, chociaż kilka miesięcy temu grałem w niego na starym telefonie wyjętym z szuflady w przypływie nostalgii. 

Nie musicie jednak grzebać w szufladach ani przeglądać ogłoszeń ze starymi telefonami, aby w niego zagrać! Fani tytułu postanowili stworzyć jego nieoficjalny port na komputery osobiste. Działają oni pod nazwą GEC.inc i za sprawą inżynierii wstecznej udało im się przenieść Doom RPG na Windowsa. Cały proces może wydawać się jednak nieco uciążliwy, ale za to jest w pełni legalny. Otóż sam program, który można pobrać z forum poświęconego serii Doom, nie ma w sobie żadnych plików gry.

Pozwala jednak je wyodrębnić i przekonwertować. Konieczny jest więc plik .jar z oryginalną grą za pomocą oprogramowania stworzonego przez twórców. Niestety, w moim przypadku Windows w ogóle nie chce uruchomić tego programu, wyrzucając błędy, więc nie mogę Wam powiedzieć, jak działa gra na PC. Mogę za to Wam podrzucić film z rozgrywki:

I przyznam, że nie zamierzam spędzić pół dnia na rozwiązywanie tych problemów. Zamiast tego o wiele lepszym pomysłem jest po prostu wyjęcie telefonu z szuflady i uruchomienie gry tak, jak chcieli tego twórcy. Jeśli jednak sami chcielibyście spróbować zagrać i również macie problemy z działaniem programu na PC, to możecie wykorzystać jeden z emulatorów JAVA ME na PC lub smartfony.

Doom RPG na PC

Oczywiście pod warunkiem, że dysponujecie legalnym plikiem .JAR Doom RPG. W przeciwnym wypadku będzie to zwykłe piractwo, które z całą stanowczością nasz serwis potępia… chociaż trochę szkoda, że tak fajna gra została porzucona i jest skazana na zapomnienie z powodu braku legalnych nośników danych.

Źródło: Engadget, doomworld.com, YouTube, Twitter

Sprawdź najnowsze wpisy