ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Premiera PlayStation Plus Premium w Polsce – co trzeba wiedzieć o usłudze, jej cena i konwersja

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Gry

Dziś premiera nowego PlayStation Plus Premium i PlayStation Plus Extra w Polsce. W związku z tym pora dowiedzieć się, co faktycznie dają nowe opcje, ile kosztuje subskrypcja oraz jak wygląda sytuacja z konwersją starego PS Plus na nowe wersje. Sony wchodząc w nowe plany subskrypcyjne rzuca tym samym rękawicę Microsoft i ich usłudze, czyli Xbox Game Pass. Sprawdźmy więc, jak to faktycznie wygląda.

 1. Czym jest PlayStation Plus – wprowadzenie
 2. PlayStation Plus Essential – co oferuje?
 3. Cena PlayStation Plus Essential
 4. PlayStation Plus Extra – co oferuje?
 5. Cena PlayStation Plus Extra
 6. PlayStation Plus Premium – co oferuje?
 7. Cena PlayStation Plus Premium
 8. Mam PS Plus – jak przejść na wyższą subskrypcję?

Czym jest PlayStation Plus – wprowadzenie do usługi Sony

Zapewne posiadacze konsol PlayStation doskonale wiedzą, czym jest usługa Sony. Warto jednak to wyjaśnić, ponieważ PlayStation Plus lub też skrótowo PS Plus, to jedna z tych usług, które nie są wymagane do cieszenia się z gier na konsoli, ale może być bardzo użyteczna. Przede wszystkim PlayStation Plus daje możliwość grania w produkcje on-line ze znajomymi czy ludźmi z sieci. Jeżeli więc jesteśmy fanami gier multiplayer, to PS Plus jest po prostu koniecznością.

PlayStation Plus daje także przestrzeń w chmurze, gdzie można zapisywać nasze dane z gier. Dostajemy na to 100 GB i tam możemy przechowywać zapisy z gier. Dzięki temu po zalogowaniu na nowej konsoli czy u znajomego, mamy dostęp do naszych zapisów. Dodatkowo chmura może służyć jako backup danych, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nasz sprzęt nie ulegnie awarii. Kolejnym plusem korzystania z PS Plus są specjalne rabaty na gry w sklepie cyfrowym PlayStation Store. I oczywiście na koniec przychodzą też gry.

Posiadacze subskrypcji PlayStation Plus co miesiąc mogą przypisywać do swojego konta określone gry. Te pozostają własnością gracza do momentu, kiedy ten ma aktywną subskrypcję. Tytułów nie trzeba pobierać, można je po prostu dopisać do swojego konta. Skoro już wiemy, czym jest PlayStation Plus, przejdźmy teraz do opisu nowych wariantów, które od dziś (23 czerwca 2022) są dostępne w Polsce.

PlayStation Plus Essential – co oferuje ta wersja usługi?

W nowej wersji PS Plus, ten podstawowy wariant zmienia po prostu nazwę. Tak więc PlayStation Plus zmienia się w PlayStation Plus Essential, a wszystkie korzyści pozostają bez zmian. Otrzymujemy więc trzy gry do pobrania co miesiąc, dostęp do zniżek w PlayStation Store, możliwość grania on-line oraz oczywiście dostęp do miejsca w chmurze na nasze dane. Jeżeli więc ktoś do tej pory korzystał z PlayStation Plus i zamierza przy nim pozostać, nie musi nic robić. Jedną różnicą będzie nazwa, którą zobaczy na swoim koncie. Ceny usługi w Polsce także pozostają niezmienione. Dostępne są trzy rodzaje subskrypcji.

Cena PlayStation Plus Essential

 • 37 złotych miesięcznie
 • 100 złotych za trzy miesiące
 • 240 złotych za rok

PlayStation Plus Extra – co oferuje?

Kolejną wersją PS Plus jest PlayStation Plus Extra. To środkowa wersja subskrypcji, która oferuje to samo, co Essential, ale do tego dochodzą także gry. Posiadacze PlayStation Plus Extra dostają dostęp do bogatego katalogu gier z PlayStation 4 oraz PlayStation 5, a tych jest około 400. Do tego dochodzi także możliwość pobierania dodatków do gier. To więc częściowa odpowiedź na Xbox Game Pass od Microsoftu. Lista gier robi wrażenie i daje możliwość, by sprawdzić naprawdę sporo tytułów, bez konieczności ich kupowania na własność.

Cena PlayStation Plus Essential

 • 58 złotych miesięcznie
 • 165 złotych za trzy miesiące
 • 400 złotych za rok

PlayStation Plus Premium – co oferuje?

Zdecydowanie najbardziej dopieszczona wersja subskrypcji, która oferuje benefity z wersji Essential i Extra. Do tego dochodzi jeszcze katalog klasycznych gier z PlayStation, PlayStation 2 oraz PSP, które dostępne są w chmurze oraz do pobrania. Istnieje także możliwość strumieniowania wybranych produkcji na komputery osobiste, by ogrywać je w ten sposób. W tej wersji PlayStation Plus dochodzą także wersje próbne gier, co też może być zachętą do skorzystania z subskrypcji. To więc wersja subskrypcji, która dla najbardziej zagorzałych fanów PlayStation będzie odpowiednia. Choć ci oczywiście sporo gier z usługi mogą mieć już za sobą. A jak to wygląda cenowo?

Cena PlayStation Plus Premium

 • 70 złotych miesięcznie
 • 200 złotych za trzy miesiące
 • 480 złotych za rok

Mam PS Plus – jak przejść na wyższą subskrypcję?

PS Plus plany subskrypcji

Co mają zrobić osoby, które mają już wykupione PlayStation Plus, a chciałby przejść na wyższą wersję subskrypcji? Tutaj Sony oferuje tak naprawdę dwie możliwości. Jeżeli teraz mamy wykupioną subskrypcję na jakiś okres, to na naszym koncie powinniśmy zobaczyć przelicznik, ile musimy dopłacić do konkretnej wersji, by z niej skorzystać. Przykładowo – ja mam wykupione PlayStation Plus do początku września tego roku, więc za dostęp do PS Plus Extra musiałbym dopłacić około 50 złotych, a do PS Plus Premium około 80 złotych. I w obu tych przypadkach konto będzie ważne do momentu, który miałem wcześniej wykupiony (początek września).

U każdego te wartości mogą się różnić, ale należy też pamiętać, że przejście na wyższą formę subskrypcji spowoduje, że kolejne odnowienie płatności będzie na wybraną przez nas wersję. Warto więc sprawdzić w ustawieniach konta, czy mamy włączone automatyczne odnawianie. Tam też można wybrać rodzaj subskrypcji, który chcemy dalej opłacać. Drugi sposób to po prostu konwersja kodów do PlayStation Plus na konkretne subskrypcje, a prezentuje się ona następująco.

 • Kod na PlayStation Plus (365 dni)
  • 365 dni PlayStation Plus Essential
  • 219 dni PlayStation Plus Extra
  • 183 dni PlayStation Plus Premium (pół roku)
 • Kod na PlayStation Plus na 3 miesiące:
  • 92 dni PlayStation Plus Essential
  • 58 dni PlayStation Plus Extra
  • 46 dni PlayStation Plus Premium
 • Kod na PlayStation Plus na miesiąc:
  • 31 dni PlayStation Plus Essential
  • 20 dni PlayStation Plus Extra
  • 17 dni PlayStation Plus Premium

Źródło: Sony PlayStation

Sprawdź najnowsze wpisy