ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Zarobki prezesa EA spadają o połowę – dlaczego?

Autor: Borys Francuz Kategoria: Gry

Bardzo ciekawe wiadomości napływają do nas ze Stanów Zjednoczonych. Według najnowszych raportów prezes Electronic Arts – Andrew Wilson musiał w ostatnim czasie pogodzić się ze znaczną obniżką wynagrodzenia. Łącznie „głowa EA” w 2021 roku zarobiła o dwa razy mniej niż jeszcze dwa lata temu. Jakie są powody tak drastycznej obniżki płacy?

Prezes EA musi zacisnąć pasa? Raczej nie…

Z czego wynika spadek zarobków prezesa EA?

Gdyby „przeciętny” obywatel usłyszał, że od początku następnego roku jego wynagrodzenie zmniejszy się dwukrotnie, miałby prawo do wszczęcia paniki. Jak się okazuje, z podobną wiadomością musiał niedawno zmierzyć się Andrew Wilson, czyli prezes Electronic Arts. Dla osób niezaznajomionych z tematem warto zaznaczyć, że EA to amerykańska firma zajmująca się produkcją oraz wydawaniem gier wideo.

W dorobku spółki założonej w 1982 roku znajdziemy takie produkcje jak FIFA, Battlefield, Unravel, UFC, F1, The Sims czy Need for Speed. Jak sami widzicie, historia kalifornijskiej spółki jest niezwykle bogata, co czyni ją jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych deweloperów na rynku gier wideo. Andrew Wilson stery w EA objął we wrześniu 2013 roku.

Od tamtej pory w Electronic Arts doszło do wielu zmian. Jedną z pierwszych decyzji nowego prezesa było obcięcie etatów. Wskutek reorganizacji pracy deweloper mógł pozwolić sobie na rozwinięcie ważnych interesów i innych gałęzi swojej działalności. Dla przykładu EA jeszcze w 2013 roku podpisało specjalną umowę z wytwórnią Disney. Partnerstwo obu stron sprowadziło się do wyprodukowania i wydania kilku gier spod szyldu Gwiezdnych Wojen.

W kolejnych latach byliśmy świadkami kolejnych mniej lub bardziej udanych decyzji. EA znacząco rozwinęło się marketingowo, ale w niektórych momentach znacząco spadały ich akcje na giełdzie. To właśnie ten czynnik wpłynął na ostatni spadek wynagrodzenia Andrew Wilsona. Zgodnie z najnowszymi raportami w zakończonym właśnie roku rozliczeniowym (od kwietnia 2021 do marca 2022) prezes EA zainkasował „jedynie” 19,9 miliona dolarów. W porównaniu do poprzedniego roku różnica pomiędzy wynagrodzeniami wynosi niemalże 20 milionów dolarów!

Z czego wynika spadek zarobków prezesa EA?

Z czego wynika spadek zarobków prezesa EA?

Dokładniej mówiąc, jeszcze rok temu Andrew Wilson w tym samym rozliczeniu mógł pochwalić się zarobkami w wysokości 39,2 miliony dolarów. Z czego wynika dwukrotny spadek? Jak w większości przypadków dotyczących tak ogromnych wypłat jest to dosyć zawiłe. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wynagrodzenie aktualnego prezesa EA składa się z kilku części.

Jedną z nich jest pensja, która sama w sobie… wzrosła! W tym roku wyniosła ona 1,3 miliona dolarów, podczas gdy poprzednio było to 1,25 miliona dolarów. Oznacza to, że pensja od Electronic Arts powiększyła się o około 4%. Obcięcie ostatecznego wynagrodzenia wynika ze spadku bonusów płynących z akcji EA.

Co ciekawe o nagrodach pieniężnych dla prezesa Electronic Arts decydują akcjonariusze. To właśnie oni zarządzili, że Andrew Wilson dostatnie zdecydowanie mniejsze gratyfikacje płynące z akcji amerykańskiego dewelopera. Podczas jednego z niedawnych głosowań tylko 26% akcjonariuszy było zadowolonych z aktualnego systemu płatności. Pozostałe 74% zagłosowało za obniżką bonusów dla Andrew Wilsona. Samo Electronic Arts proponowało utrzymanie nagród dla prezesa. Głównym argumentem było „czterokrotne zwiększenie wartości akcji EA za jego kadencji”.

Jednakże ostatecznie pomysł został przegłosowany, a Wilson musi pogodzić się z „utratą” niemalże 20 milionów dolarów. Oczywiście wraz z kolejnymi głosowaniami sytuacja finansowa prezesa EA może powrócić do stanu sprzed roku. Jest to umiarkowanie możliwe, ponieważ Electronic Arts w ostatnim czasie przeprowadziło kilka ruchów, które mogą wpłynąć na znaczny rozwój firmy także pod względem finansowym.

Mowa tu przede wszystkim o serii FIFA. EA Sports ostatnio ogłosiło, że najnowsza FIFA 23 będzie ostatnią grą z serii stworzoną we współpracy Electronic Arts z tytułową organizacją. W 2023 roku będziemy świadkami premiery pierwszej produkcji piłkarskiej z nowego cyklu, czyli EA Sports FC. Zgodnie z zapowiedziami twórców tytuł ma wprowadzić „symulatory piłki nożnej na kompletnie nowy poziom”.

Jednym z głównych pomysłodawców rozłamu z federacją FIFA był sam Andrew Wilson. Prezes Electronic Arts w jednej z rozmów w biurach firmy oznajmił, że aktualnie nazwa „FIFA” jest kojarzona przede wszystkim z grą piłkarską, a nie międzynarodową organizacją. Dodatkowo bardzo dużym echem odbił się jeden z cytatów Wilsona – „FIFA stała się tylko i wyłącznie czterema literkami na okładce naszej gry”.

Źródło: IGN

Sprawdź najnowsze wpisy