ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Najlepsze mody do gier. Modyfikacje, które zmieniają gry nie do poznania

Autor: Marek Janiak Kategoria: Gry

Mody do gier – czasami ratują skórę deweloperom (hi Bethesda!) i poprawiają niedoskonałości techniczne i bugi, innym razem uwalniają kreatywność i przeobrażają tytuł w coś zupełnie innego. Bywa, że zaczynają coś absolutnie niesamowitego, definiując nowy gatunek gier, który wywoła gorączkę wśród milionów graczy. Bez zawartości tworzonej przez zapalonych entuzjastów, świat elektronicznej rozrywki byłby uboższy i mniej ekscytujący.

Najlepsze mody do gier. Modyfikacje, które zmieniają gry nie do poznania – spis treści

  1. Mody do gier uwalniają kreatywność. Niestety produkcji z natywnym wsparciem jest coraz mniej
  2. Gdzie szukać modyfikacji do gier? Jakie popularne gry wspierają modowanie?
  3. Counter Strike i DOTA. Gdy mody zaczynały coś wielkiego
  4. Red Alert 2 Yuri’s Revenge: Mental Omega. Yes, comrade General?
  5. Heroes of Might & Magic 3: Horn of the Abyss + HD mod. Syndrom jeszcze jednej tury
  6. Doom: PrBoom Ray Traced. Krwawa jatka w nowej oprawie
  7. Alien Isolation MotherVR. Jeszcze nigdy się tak nie bałem!
  8. Half-Life: Alyx – Levitation. Ten projekt spowoduje opad szczęki
mody do gier

Mody do gier uwalniają kreatywność. Niestety produkcji z natywnym wsparciem jest coraz mniej

Choć konsole do gier mają specjalne miejsce w moim sercu, brakuje im jednego magicznego składnika, którego nie da się zastąpić w żaden sposób – pełnego wsparcia dla modyfikacji tworzonych przez graczy. Tytuły, które umożliwiają pobieranie nowej zawartości tworzonej przez fandom, można właściwie policzyć na palcach dwóch rąk.

Konsole z oczywistych względów nie są i nie mogą być tak otwarte, jak komputery stacjonarne. Zamknięte platformy nie pozwalają na naturalne tworzenie modyfikacji i gromadzenie się społeczności wokół nich. Zapewnienie wsparcia wymaga weryfikacji treści i przemyślanego podejścia do kwestii bezpieczeństwa i integralności danych – wolna amerykanka, gdzie twórca moda swobodnie operuje na plikach, a popularność dzieła jest wyznacznikiem jego jakości, nie przejdzie.

społeczność scena moderska

Niestety, ta poważna bariera nie jest jedyną. Liczba tytułów wspierających natywnie modyfikacje zmniejsza się z roku na rok. Na twórczość tego rodzaju niechętnie patrzą wydawcy, którzy lubują się w sprzedawaniu DLC i dodatkowej zawartości przygotowanej we własnym zakresie. W świecie, w którym scena moderska wzbogacałaby rozgrywkę za darmo, nierzadko udostępniając content o niezgorszej jakości (czasem wręcz na lepszym poziomie), generowanie dodatkowych zysków z tego tytułu byłoby znacznie utrudnione. Nawet jeśli deweloperzy nie wyrażają sprzeciwu, sprawy nie ułatwiają coraz bardziej złożone zabezpieczenia i systemy DRM.

Na tym wszystkim niestety tracą sami gracze, bowiem gry wspierające modding żyją znacznie dłużej – czasem są wręcz nieśmiertelne, o czym za chwilę. Ostatecznie odkrywanie nowego jest immanentną cechą człowieka, a tworzenie i proces temu towarzyszący potrafi być jak narkotyk. Jak pisała Maya Angelou: „Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz”.

modowanie gier

Gdzie szukać modyfikacji do gier? Jakie popularne gry wspierają modowanie?

Najbardziej cenionymi i bogatymi w zawartość repozytoriami modów są Nexus, Mod DB oraz Warsztat Steam, będący częścią najbardziej popularnej platformy dystrybucji gier. Jeśli gra wspiera modyfikacje, otrzymuje dostęp do warsztatu, co ułatwia ściąganie plików przez graczy na zasadzie subskrypcji.

skąd pobrać mody?

Łatwą instalację i zarządzanie modami umożliwia również wspomniany Nexus, który udostępnia aplikację Vortex. Aktualna wersja oprogramowania znajduje się na stronie:

Vortex Mod Manager (nexusmods.com)

Poniżej prezentujemy listę gier, które zawierają największą liczbę modów na Nexusie:

nexus mody do gier

Counter Strike i DOTA. Gdy modyfikacje do gier zaczynały coś wielkiego

Counter Strike i DOTA to dwa przykłady modyfikacji do gier, które stały się podwalinami pod coś naprawdę wielkiego. Początek obu pozycji miał swoje miejsce w edytorach map – odpowiednio Half-Life’a i Warcrafta 3.

Raz jeszcze okazało się, że najważniejszy jest koncept. Pomysł na rozgrywkę, która łączyła drużynowe potyczki w formule FPP z dużym naciskiem na zgranie zespołu i elementami taktyki, był wówczas powiewem świeżości. Świetny gunplay bazujący na dużych obrażeniach (popularne headshoty!) oraz kontroli odrzutu, szybko przyciągnął rzesze graczy, a wraz z ukazaniem się piątej wersji testowej – firmę Valve. Ta, czując potencjał rozwijającego się moda, wykupiła do niego prawa i zatrudniła autorów. Minh Le oraz Jess Cliffe otrzymali pełne wsparcie od ekipy Gabe’a Newella, co zaowocowało m.in. sławetną wersją 1.6.

counter strike mod

Podobny los spotkał modera kryjącego się pod pseudonimem Eul. Wykorzystał on obecną w Warcrafcie mechanikę levelowania bohatera oraz dostępne w grze assety, do stworzenia formuły rozgrywki dzisiaj znanej szerzej jako MOBA. Zaprojektowanie i udostępnienie opartej o symetrię mapy, zróżnicowanych postaci pełniących określone role i zogniskowanie drużynowej walki wokół używania we właściwym czasie potężnych skilli (liczy się timing!), było strzałem w dziesiątkę. Także w tym przypadku refleksem wykazało się Valve, które do dzisiaj bardzo aktywnie rozwija wydaną w 2013 roku Dotę 2.

Najnowsze wersje obu gier znajdziemy na stronach:

Counter-Strike: Global Offensive na Steam (steampowered.com)
Dota 2 na Steam (steampowered.com)

dota warcraft 3 mod

Red Alert 2 Yuri’s Revenge: Mental Omega. Yes, comrade General?

Jeśli byłeś kiedyś fanem gry Red Alert 2 oraz późniejszego dodatku Yuri’s Revenge i nigdy nie zagrałeś w modyfikację Mental Omega – odłóż wszystko na bok i nie trać więcej czasu.

Darmowy dodatek rozszerza i kontynuuje historię Aliantów, Sowietów i frakcji Yuri’ego. Podstarzały, ale ciągle funkcjonalny silnik pamiętający jeszcze czasy Tiberian Sun, został wzbogacony o możliwości biblioteki Ares DLL, która pozwoliła wycisnąć z oryginalnego kodu Westwood Studios ostatnie soki. Mental Omega wprowadza do gry wiele nowych elementów, w tym kampanię składającą się ze 100 misji, kooperację oraz zupełnie nową frakcję: Bunt Foehnów.

mental omega mod red alert 2

Modyfikacja została stworzona pod kierownictwem naszego rodaka Speedera i na przestrzeni lat przerodziła się w nieoficjalny sequel z prawdziwego zdarzenia. Wersja 3.3 miała swoją premierę 29 października minionego roku i stanowi koniec długiej drogi rozwoju projektu – łącznie autor poświęcił na realizację tego marzenia 15 lat (!).

Efekt jest fenomenalny i stanowi kwintesencję tego, co można zrobić z grą mając talent, czas i mnóstwo determinacji. Zobaczcie zresztą sami:

Mod jest dostępny do pobrania pod adresem:

Mental Omega: Almost Perfect Yuri’s Revenge

Heroes of Might & Magic 3: Horn of the Abyss + HD mod. Syndrom jeszcze jednej tury

Heroes of Might & Magic III wraz z dodatkami to pozycja absolutnie legendarna, która broni się sama nawet dzisiaj, po dekadach od premiery. Cóż… Wszystko co dobre, może być jeszcze lepsze, gdy zabiorą się za to utalentowani pasjonaci kochający ten tytuł.

Trend na modowanie Heroes 3 zapoczątkował projekt In The Wake of Gods, ale po jakimś czasie niestety przestał być rozwijany. Fortunnie dla ciągle żywej sceny moderskiej, siły połączyły inne zespoły pracujące nad grą pod nadzorem Docenta Picolana i hippocamusa. Tak powstał projekt zbiorczy pod nazwą Horn of the Abyss, który do dzisiaj jest jednym z najczęściej ściąganych dodatków.

heroes 3 mod hota

Ostatecznie w grze pojawiły się nie tylko nowe mapy, ale również jednostki, umiejętności specjalne bohaterów, artefakty, dopieszczone zmiany w balansie i – co najważniejsze – nowe kampanie fabularne wraz z miastem Przystań (Cove – inspirację czerpano z znanej z M&M VIII Regny). Wisienką na torcie pozostaje fakt, że po tylu latach prace nad rozwojem modyfikacji nadal trwają – w planach jest między innymi udostępnienie kolejnego miasta, Fabryki (Factory).

Mod oraz nakładkę Heroes III HD zwiększającą rozdzielczość pobierzemy ze stron:

Horn of the Abyss – Modyfikacje Heroes III – Jaskinia Behemota
HD mod – Modyfikacje Heroes III – Jaskinia Behemota

Doom: PrBoom Ray Traced. Krwawa jatka w nowej oprawie

Wspominając o nieśmiertelnych wręcz tytułach, nie możemy pominąć również Dooma. Nie mówimy tutaj o udanym reboocie serii z 2016 roku, lecz oryginale z 1993 roku! Liczba modyfikacji tej gry nadal rośnie i na dobrą sprawę, spokojnie można by przygotować materiał o 10 najważniejszych pozycjach stworzonych przez społeczność.

Skupmy się jednak na czymś kompletnie odjechanym wizualnie. Zastanawialiście się kiedyś, jak ta gra będzie wyglądała po implementacji oświetlenia bazującego na śledzeniu promieni w czasie rzeczywistym (ray tracing)? Ja też nie, ale z miejsca chciałem zobaczyć chociaż trailer:

Wygląda to wprost fantastycznie. Autor moda, sultim-t, wyciągnął z architektury Ampere i Turing wszystko, co się tylko dało – wsparcia doczekała się nawet technika renderingu oparta na SI (DLSS – Deep Learning Super Sampling), która złagodzi nieco wymagania sprzętowe.

Zabijanie demonów w anturażu gry światła i cieni, dostępne jest zupełnie za darmo – wystarczy posiadać kartę graficzną NVIDIA RTX i ściągnąć PrBoom pod adresem:

Releases · sultim-t/prboom-plus-rt · GitHub

doom rtx 1993

Alien Isolation MotherVR. Jeszcze nigdy się tak nie bałem!

Jeśli jeszcze nie przeszedłeś Alien Isolation, gorąco zachęcam do nadrobienia zaległości – to prawdziwy majstersztyk gatunku survival horror i jedyna gra osadzona w tym uniwersum, która w pełni oddaje klimat pierwszej części Ridleya Scotta z 1979 roku.

15 lat po wydarzeniach z Obcy: ósmy pasażer Nostromo, córka Ellen – wspomniana w drugiej części kinowej serii Amanda Ripley, wyrusza na poszukiwanie czarnej skrzynki frachtowca, by poznać prawdę o losie jej matki.

Historia podróży i wydarzenia mające miejsce na stacji Sevastopol budziły grozę już na płaskim ekranie, a teraz, za sprawą modera o pseudonimie Nibre, robią to w wirtualnej rzeczywistości. Wrażenia, jakie towarzyszą zabawie w pełnym trójwymiarze z zachowaniem głębi, można opisać tylko i wyłącznie jako przerażające.

Kucanie za obiektami i chowanie się przed ksenomorfem przyspiesza bicie serca, a rozglądanie się w korytarzach stacji kosmicznej własną głową, jeszcze nigdy nie było doświadczeniem tak intensywnym. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

MotherVR pobierzecie za darmo ze strony:

Releases · Nibre/MotherVR · GitHub

alien isolation mothervr

Half-Life: Alyx – Levitation. Ten projekt spowoduje opad szczęki

Na sam koniec jedyny mod w zestawieniu, który nie miał jeszcze swojej premiery. Ta zapowiada się jednak wyśmienicie, bowiem Half-Life: Alyx Levitation umożliwi rozpoczęcie zrealizowanej z rozmachem dodatkowej kampanii fabularnej. Nowa zawartość pozwoli raz jeszcze zanurzyć się w posępny świat przyszłości, gdzie o nadzieję na lepsze jutro przyjdzie nam zawalczyć w miejskiej dystopii.

Osadzona w uniwersum Half-Life historia, w której ponownie wcielamy się w postać Alyx Vance, pozwoli nam śledzić losy pary rebeliantów o imionach Maya i Barry, którzy zbuntowali się po odkryciu bardzo nietypowego budynku w sektorze X. Nie trzeba dodawać, że teren ten jest pod kontrolą Kombinatu.

Levitation to efekt współpracy animatora Coreya Laddo i projektanta poziomów Shawna Snellinga. Już sam zwiastun, w którym idealnie wyważono akcję i grozę, robi wrażenie:

Unoszący się w powietrzu budynek prawdopodobnie został zainspirowany grafiką koncepcyjną Zony, hiszpańskiego serialu telewizyjnego opartego na noweli science-fiction Piknik na skraju drogi. Pasuje jak ulał do Miasta 17, wpisując się w charakterystyczną mieszankę dziwnego niepokoju, poczucia beznadziei i abstrakcji.

Sprawdź najnowsze wpisy