ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Kiedy powrócimy do Zony? Wszystko, co wiemy o premierze STALKER 2

Autor: Borys Francuz Kategoria: Gry

STALKER 2 w ostatnich miesiącach stał się jednym z głośniejszych tytułów na rynku gier wideo. Przede wszystkim produkcja od GSC Game World zapowiada się świetnie i trafia w swoją niszę, jednakże największy szum wokół gry zrobił atak Rosji na Ukrainę. Prace nad wyczekiwanym FPS-em zostały zawieszone, ale w ostatnich dniach do sieci zaczęło przebijać się coraz więcej informacji o wznowieniu procesu produkcji.

STALKER 2 to ciąg niefortunnych zdarzeń

STALKER 2 to ciąg niefortunnych zdarzeń

W połowie maja informowaliśmy Was o tym, że prace nad STALKER 2 zostały wznowione! Jednak w związku z tym, że z grą zatytułowaną oficjalnie S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl na przestrzeni ostatnich tygodni wydarzyło się mnóstwo rzeczy, należy zacząć od samego początku. W tym przypadku będą to okoliczności powstania całego projektu. Tak więc — STALKER 2 to kolejna część serii zapoczątkowanej w 2007 roku. Wówczas na rynku zadebiutował Cień Czarnobyla. Jak łatwo można się domyślić, gra oparta jest o klimat postapokaliptycznego miasteczka, w którym musimy walczyć o przetrwanie.

Dynamiczny FPS z elementami horroru w kolejnych dwóch latach doczekał się swojego prequelu oraz sequelu. Mowa tu odpowiednio o Czystym Niebie z 2008 oraz Zewie Prypeci z 2009 roku. Inspiracją dla GSC Game World, które stoi za produkcją całej trylogii była twórczość literacka Arkadija i Borisa Strugacckich, którzy zasłynęli ze swoich książek opartych o fantastykę naukową. Co ciekawe, założone w 1995 roku w Kijowie studio przed wyprodukowaniem trzech pierwszych części serii STALKER pracowało nad innym klasycznym cyklem, czyli strategią czasu rzeczywistego — Kozacy.

Po takim wstępie możemy już przejść do głównego tematu tego tekstu, czyli S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. Tak więc gra od samego początku borykała się z różnymi problemami. Wystarczy powiedzieć, że po raz pierwszy została zapowiedziana jeszcze w 2010 roku. Ostatecznie po wielu perypetiach GSC Game World poinformowało, że tytuł pojawi się na rynku w 2021 roku. Jak łatwo się domyślić ten termin również nie został dotrzymany, a ukraińskie studio zadeklarowało się, że upragniony debiut odbędzie się 28 kwietnia 2022 roku.

Niestety w styczniu dowiedzieliśmy się o kłopotach z produkcją, w związku z czym termin ponownie przesunięto. Tym razem na grudzień. Jednakże najgorsza informacja trafiła do nas w lutym. Wówczas cały świat zszokowała informacja mówiąca o tym, że Rosja najechała Ukrainę. GSC Game World początkowo powiadomiło, że prace nad grą zostaną przeniesione do Czech, a jakiś czas później dowiedzieliśmy się o całkowitym zawieszeniu projektu STALKER 2.

STALKER 2 powoli wychodzi z cienia wojny

STALKER 2 powoli wychodzi z cienia wojny

Na całe szczęście niedawno branżę gier wideo obiegła informacja o wznowieniu prac nad wyczekiwaną produkcją. W związku z tym warto przyjrzeć się temu, co wiemy już o premierze oraz czy wojna w jakikolwiek sposób wpłynie na zawartość nowej gry z ukraińskiej serii. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że Heart of Chornobyl w dniu debiutu, który zapewne przypadnie na 2023 rok, pojawi się w wersji na komputery osobiste oraz konsole Xbox Series X|S. Gracze korzystający z PlayStation 5 niestety będą musieli obejść się smakiem. Dodatkowo należy spodziewać się tego, że gra natychmiastowo zasili bibliotekę Xbox Game Pass.

Zgodnie z tym co możemy zobaczyć na najbardziej aktualnym zwiastunie STALKER 2, będzie to produkcja, która trafi do serc wszystkich fanów oryginalnej trylogii. Gracze będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwu czyhającemu w czarnobylskiej zonie. O jakość rozgrywki zadbał silnik Unreal Engine 5, na którym powstaje także Wiedźmin 4.

Wydaje się jednak, że największą rolę w Heart of Chornobyl odegra klimat tytułowego miasta oraz strefy wokół niego. Wszyscy fani postapo zdecydowanie znajdują tutaj coś dla siebie. Do tego dochodzi także nutka dreszczu związana z konwencją survival horroru. Co ciekawe po raz pierwszy w historii cyklu spotkamy się z całkowicie otwartym światem, który możemy swobodnie eksplorować. GSC Game World poinformowało także, że w stu procentach będzie wspierać moderów, którzy chcą wyposażyć historię o własne elementy. Taki zabieg zdecydowanie pozytywnie wpływa na relacje gracz-deweloper, ponieważ pozwala on rozwijanie całego cyklu.

STALKER 2 – kiedy premiera?

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie prace nad grą przeniesiono do Czech, a deweloperzy skupili się na pomocy swoim rodakom. Niemniej kilka tygodni później wszystko wskazuje na to, że premiera gry nie jest zagrożona. Jedynym pytaniem jest aktualnie — kiedy się ona odbędzie? Aktualnie w różnych sklepach, w których możemy zamówić STALKER 2 przedpremierowo, wciąż widnieje data 8 grudnia 2022 roku, jednak dużo wskazuje na to, że debiut ponownie zostanie przesunięty. Tym razem będzie to jednak w stu procentach usprawiedliwione.

Źródło: PC Gamer & GSC Games World

Sprawdź najnowsze wpisy