Zamienić komputer na prawdziwe boisko — oto gracz Football Managera, który pracuje w profesjonalnych klubach

Borys Francuz Borys Francuz Gry

Gdy myślimy o robieniu kariery za pomocą gier wideo, zwykle do głowy w pierwszej kolejności przychodzą nam profesjonalni gracze Counter Strike’a, League of Legneds czy DOTA 2. Co ciekawe poza „pracą” w e-sporcie dzięki grom istnieje także duża szansa na zaistnienie w profesjonalnym „rzeczywistym” sporcie. Doskonałym tego przykładem jest Will Still i seria Football Manager!

Niesamowita historia Willa Stilla, który zamienił komputer na boisko dzięki Football Managerowi

Niesamowita historia Willa Stilla, który zamienił komputer na boisko dzięki Football Managerowi

Nie wiem, jak w waszym przypadku, ale osobiście gdy tylko usłyszę hasło Football Manger mam przed oczami zapaleńców, którzy są gotowi spędzić przy tym tytule niezliczone ilości godzin. Ogólnie rzecz biorąc symulatory, w których zarządzamy czy to klubem, czy chociażby parkiem rozrywki mają w sobie pewną nutkę magii. W przypadku Football Managera oraz pokrewnych serii mamy możliwość wcielenia się w profesjonalnego menadżera klubu piłkarskiego.

Taka wizja jest spełnieniem marzeń wielu osób, które z różnych powodów nie mogą spełniać się w tym zawodzie. Niemniej zdarzają się także historie graczy, którzy dzięki swojemu zapałowi oraz ciężkiej pracy mogą zamienić wirtualne stanie przy linii bocznej na prawdziwy kontakt z profesjonalnymi piłkarzami. Jednym z najlepszych przykładów jest Will Still, który aktualnie pracuje w belgijskim klubie — Standard Liège.

29-latek jest zatrudniony w roli asystenta pierwszego menadżera drużyny „Les Rouches”, ale w przeszłości pracował także w zespole Stade Reims. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Still przy okazji swojego pobytu we francuskim klubie był naocznym świadkiem debiutu Lego Messiego w barwach Paris Saint-Germain. Jednakże wracając już do głównego wątku historii — wciąż młody jak na trenera Belg otwarcie przyznał, że jego dotychczasowa kariera nie byłaby możliwa, gdyby nie Football Manager. Still udzielił bardzo ciekawego wywiadu portalowi Sports Bible, w którym opowiedział o swoich początkach z piłkarskimi symulatorami.

Niesamowita historia Willa Stilla, który zamienił komputer na boisko dzięki Football Managerowi
Will Still podczas meczu Stade Reims vs Paris Saint-Germain

Wraz z moim bratem — Edwardem podkradaliśmy płytę z grą FA Premier League Football Manager 2001, gdy tylko nasi rodzice tego nie widzieli. Przegraliśmy tam masę godzin i nawet nigdy nie kupiliśmy nowszej części. Mimo wszystko potem przyszła pora na Championship Managera. Moje najgorsze chwile z tą grą przypadły na 14. i 15. rok życia. Pamiętam, że po prostu grałem, aż w pewnym momencie popatrzyłem na zegarek, widząc, że zbliża się 22. Pomyślałem, że przeciągnę rozgrywkę do północy i położę się spać. Chwilę później była już czwarta nad ranem, a ja zastanawiałem się, czemu znowu to zrobiłem! Przyznaje, że w pewnym momencie przesadzałem z graniem.
Football Manager dał mi impuls do realnego pójścia w „trenerkę”. Wydaje mi się, że gracze tej serii trochę lepiej rozumieją, o co chodzi w tym zawodzie. Trzeba zwracać uwagę na wiele szczegółów, aby odnieść ostateczny sukces. Jest to niesłychanie ważne w tych czasach, ponieważ wszystko staje się coraz bardziej skomplikowane.

Will Still

Przejście na zawodowstwo to ciężka sprawa, ale nie dla gracza!

Niesamowita historia Willa Stilla, który zamienił komputer na boisko dzięki Football Managerowi

Will Still wychowywał się w Anglii i to właśnie na wyspach stawiał swoje pierwsze kroki związane z profesjonalną „trenerką”. Jako 19-latek znalazł zatrudnienie w klubie Preston North End jako asystent w zespole do lat 14. Kolejne lata młody gracz spędził już w rodzimej Belgii. Dwukrotnie udało mu się nawet samodzielnie poprowadzić klub jako pierwszy menadżer. Najpierw w wieku 25-latek był to zespół Lierse S.K., a cztery lata później Beerschot. Co ciekawe w drugim przypadku Still pracował na poziomie Jupiler Pro League, czyli najwyższej klasie rozgrywkowej w Belgii. Ostatecznie jednak zapalony gracz Football Managera zdecydował się na powrót do roli asystenta i przeprowadzkę do Stade Reims, a następnie do Standardu Liège, gdzie pracuje do dzisiaj.

Football Manager otwiera oczy na to jak dużą rolę w klubie pełni menadżer. Pracując w prawdziwym zespole piłkarskim, zdałem sobie sprawę z tego, że wiele rzeczy, które działy się w grze, mają także miejsce w świecie rzeczywistym. Być może zabrzmi to trochę głupio, ale wiele aspektów Football Managera wykorzystuje się w „normalnej” pracy. Mowa tu o negocjowaniu transferów, ustalaniu systemów treningowych, rozmowach z piłkarzami czy też regeneracji organizmu. Jestem pewien, że Football Manager pomógł mi stać się lepszym trenerem.

Will Still

Co ciekawe prywatnie Will Still jest fanem angielskiego West Hamu. Raczej nie powinien zdziwić nas fakt, że zapalony gracz Football Managera to właśnie tym klubem najczęściej zarządzał na wirtualnych boiskach. Oczywiście jako niezwykle doświadczony gracz 29-latek wygrał z „Młotami” dziesiątki mistrzostw Anglii oraz międzynarodowych pucharów z Ligą Mistrzów na czele. Still wciąż jest bardzo młodym trenerem z perspektywami na ogromny rozwój, więc wszyscy fani piłki nożnej oraz gier wideo powinni zapamiętać sobie jego nazwisko.

Źródło: PC Gamer & Sports Bible

    Sprawdź najnowsze wpisy