PlayStation Plus Premium

Prawie 500 zł za rok, by grać w tytuły z poprzedniej generacji – polskie ceny PlayStation Plus Premium

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Gry

Polska cena PlayStation Plus Premium oraz innych, nowych subskrypcji, nie jest już tajemnicą. Dobra wiadomość jest taka, że jest taniej, niż można się było spodziewać, ale zła jest już taka, że dalej to całkiem sporo pieniędzy. Oczywiście przed ogłoszeniem wszystkich szczegółów nie ma co jeszcze sprawdzać stanu portfela, ale do premiery nowej wersji usługi zostało już niewiele czasu.

Polska cena PlayStation Plus Premium i Extra

PlayStation Plus Premium

Niedługo graczy korzystających z subskrypcji PlayStation Plus czeka trochę zmian. Już 22 czerwca w życie wejdą bowiem aż trzy nowe plany, choć tak naprawdę tylko dwa. To, co dziś nazywamy po prostu PlayStation Plus zmieni się w PlayStation Plus Essential, czyli wersję podstawową usługi. Cena pozostanie bez zmian, czyli za miesiąc zapłacimy 37 złotych, a za rok 240 złotych. I podobnie jak jest teraz, co miesiąc będą udostępniane gry, które będzie można przypisać do swojego konta i korzystać z nich tak długo, jak będzie się opłacało subskrypcję. I będą to dwie produkcje na konsole PlayStation 4 oraz jedna na PlayStation 5. Oczywiście te z PS4 będzie można także uruchamiać na PS5. Do tego dochodzi też możliwość zapisywania gier w chmurze oraz gra wieloosobowa w sieci. Essential nie wnosi więc nic nowego do PlayStation Plus.

Za to już dwie kolejne opcje (Extra oraz Premium) już tak. Tutaj dużą zmianą będzie to, że oprócz plusów oferowanych przez wersję Essential, ma zostać udostępniony duży katalog gier (m.in. Returnal, God of War), ale jego jeszcze w pełni nie znamy. Będzie można także pobierać dodatkową zawartość do wybranych produkcji, czyli mamy z tego coś, co swoim działaniem przypomina Xbox Game Pass. Duży katalog gier, który najprawdopodobniej będzie się zmieniał, ale nie wiemy z jaką częstotliwością. No i dochodzi jeszcze wersja Premium, która jak się ostatnio okazało, też będzie dostępna w Polsce. Tutaj mówimy praktycznie o nowej wersji PlayStation Now, która w naszym regionie nie była nigdy dostępna. Co to oznacza w praktyce? Dostęp do ogromnej biblioteki gier z poprzednich generacji (od PlayStation do PlayStation 4), które będzie można uruchamiać w opcji streamingu lub nawet pobrania (wybrane tytuły). I tutaj ceny oczywiście są już odpowiednio większe, ale wychodzi taniej, niż w bezpośrednim przeliczeniu z euro na złotówki. A tak w szczegółach wygląda polska cena za PlayStation Plus Premium, Extra oraz Essential.

Zobacz też: Ranking najlepszych gier na PC, w które można grać za darmo.

PlayStation Plus Essential

 • Trzy gry do pobrania w miesiącu / ekskluzywne zniżki / Przechowywanie zapisu gier w chmurze / Dostęp do rozgrywki wieloosobowej
 • Cena: 37 złotych miesięcznie / 100 złotych za trzy miesiące / 240 złotych za rok

PlayStation Plus Extra

 • Benefity z PlayStation Plus Essential
 • Udostępniony zostanie katalog około 400 gier z PlayStation 4 oraz PlayStation 5, a w tym największe hity od PlayStation Studios i partnerów. Dojdzie także możliwość pobierania dodatków do tych gier.
 • Cena: 58 złotych miesięcznie / 165 złotych za trzy miesiące / 400 złotych za rok

PlayStation Plus Premium

 • Benefity z PlayStation Plus Essential oraz PlayStation Plus Extra.
 • Dodane zostanie około 340 gier:
 • Gry na PS3 dostępne za pośrednictwem strumieniowego przesyłania w chmurze
 • Katalog klasycznych gier z PlayStation, PlayStation 2 oraz PSP – dostępne w chmurze oraz do pobrania
 • Oferuje dostęp do strumieniowego przesyłania w chmurze oryginalnych gier z PlayStation, PS2, PSP i PS4 oferowanych na poziomach Ekstra i Premium na rynkach, na których PlayStation Now jest obecnie dostępne. Klienci mogą strumieniować gry za pomocą konsol PS4 i PS5 oraz komputerów PC.
 • Cena: 70 złotych miesięcznie / 200 złotych za trzy miesiące / 480 złotych za rok

PlayStation Plus kontra Xbox Game Pass – co się bardziej opłaca?

Xbox Game Pass

Sporo poznaliśmy już polskie ceny za nową wersję PlayStation Plus sprawdźmy, jak wypada ona na tle bezpośredniej konkurencji, czyli Xbox Game Pass. Oczywiście biblioteka gier w obu usługach będzie różna, choć powinny znaleźć się w nich także te same tytuły, ale tych raczej będzie mniej, niż więcej. Niemniej zasada działania obu usług jest zbliżona. Miesięczna opłata i dostęp do dużej biblioteki gier. W przypadku Xbox Game Pass także mamy trzy rodzaje subskrypcji.

 • Xbox Game Pass na konsole – 40 złotych miesięcznie
 • Xbox Game Pass na komputery osobiste – 39,99 złotych miesięcznie i pierwszy miesiąc za 4 złote
 • Xbox Game Pass Ultimate (konsole/PC/granie w chmurze) – 54,99 złotych miesięcznie i pierwszy miesiąc za 4 złote

Jak widać na powyższej liście, najbliżej do PlayStation Plus Premium jest wersji Xbox Game Pass Ultimate. PS Plus Premium to koszt 70 złotych miesięcznie, czyli o 15 złotych drożej, niż za miesiąc Xbox Game Pass Ultimate. Jednak w skali roku PlayStation Plus Premium wychodzi już prawie 180 złotych taniej. I to już spora różnica, choć oczywiście Xbox Game Pass można też kupić taniej, a często są różnego rodzaju promocje na subskrypcje. Jednak na PlayStation Plus także, więc tutaj o opłacalności trudno jeszcze mówić. Jeżeli spojrzymy tylko na ceny oryginalne, to taniej wychodzi subskrypcja od Sony, co jest pewnego rodzaju niespodzianką. W końcu od premiery ostatniej generacji konsol (PlayStation 5 / Xbox Series X|S) wychodziło na to, że korzystanie z urządzenia Sony jest zwyczajnie… droższe. Bo gry na premierę droższe, bo brak Game Passa itd. Teraz okazuje się, że niekoniecznie tak będzie. Pod warunkiem, że zdecydujemy się na roczną wersję subskrypcji.

Czy nowe PlayStation Plus będzie sukcesem?

Za wcześnie decydować o tym, czy nowa wersja PlayStation Plus przyjmie się na rynku, a gracze rzucą się na nowe subskrypcje. Dużo będzie zależało do katalogu gier, który dalej jest tajemnicą. Jeżeli tytuły będą odpowiednio dobrane i już na start będzie ich odpowiednio dużo, to możemy liczyć na sukces. W końcu gracze czekali na taką subskrypcję od lat, a Sony w końcu zdecydowało się ją wprowadzić. I to się chwali. Zobaczymy jeszcze, jak będzie to działać.

Źródło: Sony PlayStation

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy