Najlepsze gry o boksie — oto produkcje, które łamią szczęki

Borys Francuz Borys Francuz Gry

Przed kilkoma dniami byliśmy świadkami 32. zawodowej wygranej Tysona Fury’ego. Popularny „Gypsy King” spektakularnie posłał na deski Dilliana Whyte’a, a tuż po zakończeniu pojedynku na gorąco ogłosił, że była to jego ostatnia walka w karierze. W związku z tak podniosłą chwilą w świecie boksu warto przyjrzeć się najlepszym grom wideo, które opierają się na tym pięknym sporcie.

Boks w świecie wirtualnej rozrywki

Boks w świecie wirtualnej rozrywki

Gier o boksie należy szukać przede wszystkim w kategorii tytułów sportowych, ale także po prostu bijatyk. Nie ma co się oszukiwać „szermierka na pięści” sprowadza się głównie do naparzanki po twarzach oraz korpusie. Boks od dekad mogliśmy oglądać w telewizji oraz kinowych produkcjach. Tak spektakularna i zasłużona dyscyplina sportu musiała z czasem wejść także do świata gier wideo.

Zobacz też: Moje ulubione gry strategiczne

Pierwsze „naparzanki” utrzymane w bokserskim klimacie pojawiały się już w salonach z automatami oraz na archaicznych konsolach. Producenci gier od lat prześcigali się o to, kto stworzy tytuł z bardziej intuicyjnym sterowaniem czy realistyczniejszą grafiką. W taki sposób dotarliśmy do roku 2022, w którym mamy do wyboru pełen wachlarz gier bokserskich. W poniższym zestawieniu przybliżę Wam kilka najlepszych produkcji, które udanie flirtowały z pięściarstwem.

Fight Night Champion

Data wydania: marzec 2011
Platformy: Xbox 360, PlayStation 3

Na pierwszy ogień idzie zdecydowanie moja ulubiona gra bokserska. Fight Night Champion oferowało graczom zarówno wciągającą kampanię fabularną jak i tryb kreatywny, w którym mogliśmy stworzyć własnego fightera. Szczerze muszę przyznać, że Electronic Arts postarało się jak chyba nigdy dotąd. W głównym trybie gry, czyli „Champion mode” wcielaliśmy się w postać Andre Bishopa. Oczywiście historia jak to w przypadku bokserów kreuje się w klasyczny sposób — od zera na szczyt.

Jednakże trzeba pamiętać, że fabuła rozgrywki to sprawa drugorzędna. Liczy się tu przede wszystkim sama walka. Jak na rok 2011 twórcy mogli pochwalić się świetną oprawą wizualną, którą dopełniało intuicyjne i proste sterowanie. Takie połączenie sprawiało, że każdy nokaut gracz przeżywał podwójnie, a gdy do gry wchodziły jeszcze powtórki w slow motion — potrójnie. Oczywiście Fight Night Champion oferowało także szereg prawdziwych pięściarzy, którymi mogliśmy stoczyć bój na ringach całego świata. W taki sposób pod nasze kciuki trafili tak uznani bokserzy jak Mike Tyson, Muhammad Ali, bracia Kliczko, Evander Holyfield, Lennox Lewis, Óscar de la Hoya czy też Manny Pacquiao.

Punch Club

Data wydania: styczeń 2016
Platformy: Xbox One, PlayStation 4, PC, Switch, 3DS, iOS, Android

Bardzo prosta gra indie, która mimo swojej archaiczności i grafice 2D potrafi wciągnąć na długie godziny. Punch Club to przede wszystkim ukłon w stronę popkultury lat 80′ i 90′. Gra aż przesiąka klimatem tamtych lat! Niemniej głównym wątkiem fabularnym jest tu boks, a dokładniej mówiąc historia pięściarza, który dzięki ciężkiej pracy pragnie wejść na szczyt zawodowego sportu oraz dokonać prywatnej zemsty.

W tytule od Lazy Bear Games nie brakuje nawiązań do Rocky’ego, Fight Clubu czy też Wojowniczych Żółwi Ninja. Reasumując — jest to bardzo przyjemna gra, która nie wymaga od nas ogromnego zaangażowania, a bardziej pozwala nam na przyjemne spędzenie kilku lub kilkunastu godzin. W dwóch słowach — świetna rozrywka!

Big Rumble Boxing: Creed Champions

Data wydania: wrzesień 2021
Platformy: Xbox One, PlayStation 4, PC, Switch

Wspomniany wcześniej Rocky także otrzymał kilka dedykowanych gier wideo. Nie każda ostatecznie okazywała się takim hitem, jak seria filmów jednak nie oznacza to, że nie ma czego tutaj wyróżnić. Big Rumble Boxing: Creed Champions jak sama nazwa wskazuje, opiera się na licencji cyklu Rocky oraz Creed. Stosunkowo świeży tytuł oferuje graczom dostęp do kultowych postaci znanych nam z obu serii (Rocky Balboa, Clubber Lang, Adonis i Apollo Creed czy również Ivan i Viktor Drago).

Dla wielu fanów kina jest to już wystarczający powód, żeby dokonać zakupu gry. Nie zapominajmy jednak, że Big Rumble Boxing: Creed Champions oferuje nam wiele więcej! Przede wszystkim jest to klasyczna bijatyka utrzymana w komiksowo-rysunkowym klimacie. Oznacza to, że w grę wchodzą oczywiście różne combosy, które w zależności od boksera różnią się animacją i efektem. Wszystkie te cechy dopełnione są licznymi nawiązaniami do serii filmów Rocky oraz Creed.

Kolejne gry bokserskie nadchodzą

Boks w świecie wirtualnej rozrywki

Oczywiście powyższe trzy tytułu to jedynie ułamek z całego arsenału gier o boksie. Przede wszystkim należy tu pamiętać, że temat absolutnie się nie wyczerpał także dla producentów. Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami kolejnych zapowiedzi gry eSports Boxing Club, która ma wnieść wrażenia płynące z rozgrywki na kompletnie nowy poziom. Dodatkowo trzeba wyróżnić kilka innych tytułów utrzymanych w klimacie pięściarstwa, których premierę mamy już za sobą. Mowa tu o takich grach jak:

 • Fight Night Round 4
 • Boxsport Manager
 • Real Boxing
 • Rocky Balboa
 • FaceBreaker
 • Fight Night 2004
 • Fitness Boxing

  Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

  Partner poradnika:

  Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
  Impression Tag
  Sprawdź najnowsze wpisy