Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów – Moc prawie idealna

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Gry

Czy LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów to najlepsza gra ostatnich tygodni? Ta recenzja nie odpowie na to pytanie, bo nie będzie subiektywna. W końcu żadna opinia o grze czy jakimkolwiek innym produkcie nie jest obiektywna, ponieważ przefiltrowana została przez doświadczenia danej osoby. I jeżeli ktoś jest fanem Gwiezdnych Wojen, to nowa gra z serii LEGO będzie dla niego niemal wybitna, ale i zwykli gracze będą zadowoleni. Ja plasuję się gdzieś pośrodku i już tłumaczę dlaczego.

Zalety

 • 9 gier w jednej
 • Swobodna eksploracja i multum aktywności
 • To rozrywka w najczystszej postaci
 • Humor
 • Rozbudowane systemy rozwoju i nowe podejście do walki

Wady

 • Powtarzalność potrafi czasem odebrać frajdę z gry
 • Niewielkie problemy z pracą kamery

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów w trzech zdaniach podsumowania

LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów to produkcja idealna dla fanów filmowej sagi. Setki aktywności i humor, który nie jest wymuszony. Tytuł wciąga, ale dobrze go sobie dawkować, by zbyt szybko się nim nie znudzić.

 • Grafika 8
 • Muzyka 9
 • Fabuła 8
 • Frajda z gry 9

Ogólna ocena

8.5/10

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów – 9 gier w jednym to dopiero początek

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów

Istnieją takie produkcje, które służą tylko temu, by dobrze się przy nich bawić. Nie denerwować się zbytnio i najzwyczajniej w świecie po prostu się zrelaksować. I LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów jest właśnie takim tytułem, a raczej tytułami. Mamy tutaj bowiem nie jedną grę, a w sumie dziewięć, a każda obejmuje inną część sagi Gwiezdnych Wojen. Zapewne spora część graczy miała już możliwość sprawdzenia niektórych odsłon serii LEGO Gwiezdne Wojny i teraz może się zastanawiać, czy faktycznie warto sięgać po takie zbiorcze wydanie z dodatkowymi tytułami. Moim zdaniem jak najbardziej, ponieważ Traveller’s Tales przenieśli wcześniejsze odsłony gier na nowy silnik graficzny, a dodatkowo niektóre elementy samych gier trochę pozmieniali. Nie będzie to więc zupełnie nowe przeżycie, ale z całą pewnością satysfakcjonujące. W LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów trudno się bowiem nudzić, ale można się… znudzić. O tym jednak za chwilę, a teraz kilka najważniejszych informacji.

Do wyboru mamy dziewięć produkcji, a każda z nich odpowiada innej części sagi. Mamy więc: Mroczne widmo, Atak klonów, Zemsta Sithów, Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi, Przebudzenie Mocy, Ostatni Jedi oraz Skywalker. Odrodzenie. Niestety, nie dostajemy dostępu do każdej z produkcji od razu. Na początku możemy wybierać z trzech tytułów, a każdy z nich jest tym pierwszym z konkretnej trylogii. Kolejne odsłony udostępnione nam zostaną w momencie, kiedy zakończymy jedną z gier. Trochę szkoda, że nie ma możliwości od razu sprawdzenia wybranej przez siebie odsłony, ale można zrozumieć ten zabieg. W ten sposób poznajemy całą historię, która jest przełożona z filmów niemal jeden do jednego.

Zobacz też: Jak wypadł Horizon Forbidden West – sprawdźcie naszą recenzję.

Oczywiście wersja LEGO jest okrojona z niektórych wątków, ale jednocześnie streszcza same filmy bardzo dobrze. Skupianie się na wątku fabularnym przekłada się na to, że jedną część przejdziemy w jakieś 3 godziny. Prosta matematyka daje nam więc wynik, że całe LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów powinno nam zająć około 27 godzin, ale w grze spokojnie spędzimy dwa lub trzy razy tyle. I to może cieszyć, ale niestety może także znużyć.

Świat wypełniony jest aktywnościami po brzegi

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów

Sama wątki fabularne podzielono na dość krótkie misje, ale prawdziwa zabawa zaczyna się w momencie, kiedy wybieramy się na swobodne poszukiwania oraz eksplorację. Gracze dostają bowiem możliwość praktycznie dowolnego poruszania się po lokacjach, gdzie będzie można wykonywać dodatkowe wyzwania, zbierać klocki Kyber, minizestawy czy nowe postaci i statki. I tych aktywności jest tyle, że czasem można się zapomnieć. Sam spędziłem chyba ze dwie godziny w jednej z lokacji na Tatooine, by znaleźć wszystko, co tylko można, a i tak mi się to jeszcze nie udało. Zbieranie klocków daje przedziwną satysfakcję, ale też daje odpowiednią gratyfikację w samej grze. Odpowiednia liczna klocków Kyber i punktów pozwala bowiem na rozbudowywanie drzewka umiejętności naszych bohaterów.

Mowa tutaj zarówno o podstawowych funkcjach, które dostępne będą dla każdej postaci, jak większy pasek zdrowia, ale także dla poszczególnych klas. Można więc rozwijać umiejętności Jedi czy sprawiać, że zdolności androidów będą o wiele przydatniejsze. Warto też tutaj dodać, że taki system działa naprawdę dobrze i aż chce się rozwijać postaci, choć nawet bez tego sama gra nie stanowi zbyt dużego wyzwania. Mówimy w końcu o produkcji skierowanej do trochę młodszego odbiorcy, ale i starsi będą się przy niej bawili świetnie.

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów

Gracz otrzymuje też dostęp do planet, na których może dalej kontynuować swoje przygody i wykonywać kolejne zadania. Niektóre będą wymagały określonych postaci, więc gra niejako zmusza nas do ciągłych poszukiwań. I tutaj może wkraść się znużenie. Czynności są w dużej mierze powtarzalne, więc dobrze czasem zrobić sobie chwilową przerwę, by przez kilka godzin nie robić ciągle tego samego. I dobrze zacząć całą przygodę z LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów od Mrocznego widma. Sporo planet wtedy zostanie nam udostępnionych po skończeniu tej części, a i walka z Darthem Maulem jest jedną z najciekawszych w samej grze. Bossowie i walki z nimi są niestety oparte na podobnym schemacie we wszystkich odsłonach, więc lepiej dawkować sobie grę, by zbyt szybko się nią nie znudzić.

Walka, śmierć i zagadki – świat LEGO podchodzi do tego z dystansem

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów

Wiadomo, że w Gwiezdnych Wojnach ginie sporo osób, ale w grze nie odczuwamy tego tak mocno. Twórcy podchodzą do tego z dystansem, więc najmłodsi odbiorcy nie powinni być przerażeni, kiedy zobaczą, jak jedna z postaci zostaje przecięta na pół. Rozwalanie przeciwników też potrafi być zabawne, bo po strzeleniu Szturmowcowi w nogi, ten będzie podskakiwał. Można także strącić mu hełm, a takich szczegółów jest znacznie więcej w całej grze. Postaci w tle potrafią rozbawić do łez, a i niektóre dialogi są tak napisane, że nie sposób się nie uśmiechnąć.

Jeżeli chodzi o zagadki czy wyzwania, to nie należą one do specjalnie skomplikowanych, ale mogą czasem sfrustrować. Twórcy nie zawsze tłumaczą graczom, co i jak należy robić lub jak dostać się do celu. W przypadku bardziej doświadczonego gracza nie będzie to stanowiło problemu, ale młodsi mogą się łatwo zniechęcić. Zresztą w LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów jest tyle różnych opcji do wyboru i możliwości rozwoju, że z początku łatwo się pogubić. W grze umieszczono dosłownie wszystko, co znamy z innych produkcji i takie nagromadzenie dobra potrafi przytłoczyć.

Jest pięknie, ale nie zawsze różowo

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów

Gra wygląda naprawdę ładnie, a sam tytuł ogrywałem na konsoli PlayStation 5. Graficznie jest więc lepiej, niż się spodziewałem, ale odniosłem wrażenie, że animacja potrafiła lekko klatkować podczas przerywników filmowych. Praca kamery też potrafi być czasem bardzo denerwująca, bo ta potrafi czasem „utknąć” w jakimś miejscu i finalnie gracz nie widzi nic. To jednak sporadyczne rzeczy i podczas rozgrywki zdarzają się rzadko. Tytuł można ogrywać także w trybie kooperacji na podzielonym ekranie i twórcy dali tutaj znacznie więcej swobody graczom. Jednak przy nagromadzeniu aktywności, postaci i rzeczy na ekranie, czasem taka gra jest mało przyjemna.

Sama walka, choć rozbudowana, jest mocno powtarzalna. Dostaliśmy coś na kształt kombosów, co jest na początku satysfakcjonujące, ale z czasem i tak zaczyna nudzić. Szczególnie w dużych dawkach, więc jak już wspomniałem wcześniej, tytuł dobrze sobie dawkować, bo wtedy jest idealny na odstresowanie się. To po prostu dobra zabawa w najczystszej formie.

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów – podsumowanie

Recenzja LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów

LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów nie jest może idealną grą, ale to produkcja, która po prostu doskonale bawi. Fani Gwiezdnych Wojen znajdą tutaj wszystko za co kochają filmy, a i miłośnicy LEGO będą usatysfakcjonowani. W produkcji można spędzić kilkadziesiąt godzin i chce się do niej wracać, ponieważ jest to coś niesamowicie wciągającego. Szkoda tylko, że nie zadbano o odpowiednie wsparcie dla DualSense. Kontrolery wprawdzie wibrują, ale nie jest to pełnia ich możliwości. Mimo wszystko, LEGO Gwiezdne Wojny Saga Skywalkerów to jedna z najlepszych i najbardziej wciągających produkcji ostatnich tygodni. Absolutny must have dla fanów Gwiezdnych Wojen i tych, którzy po prostu potrzebują pozytywnej i wciągającej gry. Niech Moc będzie z Wami!

Tytuł do recenzji otrzymaliśmy od firmy Cenega.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze recenzje