Najlepsze horrory na PC i konsole – warto w nie zagrać!

Borys Francuz Borys Francuz Gry

Horror to gatunek bardzo specyficzny. Zarówno w filmie, literaturze, jak i świecie gier znajdziemy dwie grupy osób — jedni go kochają, drudzy nienawidzą. Dziś skupmy się na tej pierwszej i sprawdźmy, które horrory są tymi najlepszymi.

Horrory w świecie gier

Horrory w świecie gier

Przede wszystkim należy zacząć od tego, czym są horrory. Według słownikowej definicji to zdarzenie lub sytuacja budzące grozę, lub film o sensacyjnej, pełnej napięcia akcji i niewytłumaczalnych, makabrycznych wydarzeniach. Oczywiście odmiany horrorów znajdziemy także w świecie gier wideo.

Strach to uczucie, które w kontrolowanych warunkach sprawia, że możemy się świetnie bawić. Oczywiście nawet najpopularniejsze horrory nie są tak rozpoznawalne, jak chociażby „tylko” dobre strategie, symulacje czy akcyjniaki. Mimo wszystko twórcy horrorów od lat znajdują swoją niszę, która z otwartymi ramionami przyjmuje ich produkcje.

Zobacz też: Freddy Krueger… to jest Robert Englund zakończył kręcenie swojego dokumentu!

Ostatnio głośno zrobiło się o premierze gry The Quarry, która zapowiada się na świetny horror. W związku z tym wydarzeniem postanowiłem odświeżyć swoją pamięć i przytoczyć Wam kilka najlepszych gier z tego gatunku, w które miałem okazję, chociaż przez chwilę pograć.

Outlast

Producent: Red Barrels
Rok wydania: 2013 (PC), 2014 (Xbox One, PS4)

Być może się mylę, ale mam wrażenie, że Outlast to najpopularniejszy horror w świecie gier. Tytuł ten w swoim szczytowym momencie przewijał się przez wszystkie serwisy takie jak Twitch i YouTube. W końcu nadszedł taki dzień, że nie wytrzymałem i sam podjąłem się próby wydostania z tego przerażającego szpitala psychiatrycznego.

Outlast jest w sumie podgatunkiem, który jest określany jako survival horror. Jest tak, ponieważ głównym motywem rozgrywki jest ucieczka przed wrogami, rozwiązywanie prostych zagadek oraz szukania konkretnych przedmiotów. To, co sprawia, że Outlast jest taki straszny to właśnie nasza bezbronność. Jeśli mielibyśmy do swojej dyspozycji nóż, maczetę czy pistolet, którymi moglibyśmy pozbyć się naszych oponentów, gra na pewno nie byłaby taka straszna.

Dead Space

Producent: EA Redwood Shores
Rok wydania: 2008 (PC, Xbox 360, PS3)

Troszkę starszy tytuł, ale również mrożący krew w żyłach. Dead Space swoich fanów znajdzie przede wszystkim wśród fanów tematyki kosmitów, futurystycznych promów i broni oraz filmu Obcy. W grze wcielamy się w Isaaca Clarke’a, który jest członkiem załogi statku USG Kellion. Zabawa w tym przypadku sprowadza się do regularnej walki z najeźdźcami z kosmosu w często klaustrofobicznych warunkach.

W przypadku Dead Space na wyróżnienie zasługuje także możliwość edytowania swojego wyposażenia i broni. Jest to ten typ horroru, który łączy zarówno szybką i dynamiczną akcję z poczuciem strachu, związanym z ciągłym poczuciem niepewności i odizolowania.

Layers of Fear

Producent: Bloober Team
Rok wydania: 2016 (PC, Xbox One, PS4)

Być może Polacy nie są najlepsi w tworzeniu filmowych horrorów, ale inaczej sprawa ma się w przypadku gier wideo z tego gatunku. Krakowskie studio Bloober Team sześć lat temu wyprodukowało grę, która jednocześnie cieszyła oko, ale i je straszyła. Psychologiczny horror zabiera nas do XIX wieku, gdzie wcielamy się w malarza zmagającego się z zaburzeniami umysłowymi. Gra opiera się głównie na eksplorowania domu, który zaskakuje i przeraża nas na każdym kroku.

Na „straszność” Layers of Fear składa się przede wszystkim oniryczny klimat, aranżacja audiowizualna oraz ciągły niepokój, który towarzyszy nam podczas rozgrywki. Gęsia skórka gwarantowana!

Resident Evil (seria)

Producent: Capcom
Rok wydania: 1996-? (PC, PS1, PS2, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S)

Seria, której nie mogło zabraknąć w takim zestawieniu. W tym miejscu chcę wyróżnić każdą część cyklu, który już od ponad ćwierć wieku straszy, obrzydza, bawi i denerwuje graczy z całego świata. Jak każda seria Resident Evil miał swoje wzloty i upadki, ale mimo tego jest to wciąż ikoniczny tytuł, który w ostatnich latach na nowo odżył.

Najnowsza gra z cyklu, czyli Village rozgłos zyskała dzięki Lady Dimitrescu, która obiegła niemal cały internet. Mimo wszystko tytuł nie sprowadza się jedynie do wampirzycy, ale do bardzo dobrej rozgrywki, która kultywuje tradycję serii. Jednym słowem — LEGENDA!

Pozostałe horrory

Pozostałe horrory

Oczywiście powyższe zestawienie nie wyczerpuje tematu, ponieważ świat gier aż roi się od świetnych horrorów. Mimo wszystko wymienione produkcje są przede wszystkim w moim mniemaniu topowymi przedstawicielami gatunku. Jednak, żeby nie zostawiać Was bez, chociażby wymienienia pozostałych gier, które dumnie mogą reprezentować horrory, poniżej znajdziecie listę pozostałych tytułów, które warto odnotować.

 • The Evil Within
 • Obcy: Izolacja
 • Chernobylite
 • Alan Wake
 • Dead by Daylight
 • F.E.A.R.
 • Until Dawn
 • Five Nights at Freddy’s
 • Bloodborne
 • Slender: The Eight Pages
 • Amnesia
 • Silent Hill
 • Blair Witch

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy