GTA na smartfony i wyniki finansowe Take-Two – remaster GTA kupiły miliony graczy

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Gry

GTA zawita na smartfony z Androidem oraz iOS i to w pierwszym kwartale 2022 roku. To jedna z ciekawostek, które pojawiły się przy okazji raportu kwartalnego od Take-Two Interactive. Z niego możemy wyczytać jednak znacznie więcej. Najciekawsze chyba jest tutaj to, że jedna z najbardziej znienawidzonych przez graczy produkcji, sprzedała się o wiele lepiej, niż można byłoby przypuszczać.

Remaster GTA sprzedał się rewelacyjnie

Można podejrzewać, że szał wokół Grand Theft Auto V nigdy się nie skończy, a Take-Two Interactive nie odpuści marki tak łatwo. Gra, która pojawiła się na rynku już ładnych kilka lat temu, dalej sprzedaje się rewelacyjnie. Od momentu jej debiutu kupiło ją ponad 160 milionów osób, a jak doliczymy do tego jeszcze egzemplarze używane, to wyniki może być kilkukrotnie wyższy. 160 milionów robi wrażenie, a jeszcze większe, kiedy dowiadujemy się, że wszystkich gier z serii GTA rozeszło się ponad 370 milionów. Samo więc GTA V odpowiada za ponad 40 procent wszystkich sprzedanych gier. I to już robi ogromne wrażenie. Teraz chyba nikt nie jest zdziwiony, że GTA V na konsole nowej generacji powstaje i pojawi się na rynku w połowie marca.

W zestawieniu z wynikami za poprzedni kwartał wychodzi, że ostatnie miesiące przyniosły około 5 milionów sprzedanych sztuk GTA V. Mniej więcej 10 milionów może należeć do remastera trylogii GTA, który na rynku pojawił się w listopadzie zeszłego roku. Gra nie została przyjęta najlepiej przez fanów oryginału i miała trochę problemów z optymalizacją oraz bugami. Generalnie start nie zapowiadał tego, że po tytuł sięgnie wiele osób. Tymczasem siła marki GTA jest tak ogromna, że Take-Two może uważać się za szczęściarza. Niezależnie od tego, co wyprodukują ze znaczkiem GTA, to i tak się sprzeda. Pojawi się także wersja remasterów GTA na urządzenia mobilne i nie trzeba być wróżbitą, żeby przewidzieć sukces takiego ruchu.

Zobacz też: Recenzja Samsung Galaxy S21 FE – w końcu doczekaliśmy się tego smartfona.

Oczywiście firma zarabia nie tylko na sprzedaży fizycznych czy cyfrowych wersji gry. Do tego dochodzi rozbudowany świat on-line, który zyskał ogromną popularność. Ten dalej jest rozwijany, a od 15 marca część graczy będzie do niego miała dostęp do GTA Online w wersji na konsole nowej generacji (PlayStation 5 / Xbox Series X|S), więc zainteresowanie może tylko rosnąć.

Nie tylko GTA dobrze się sprzedawało

Wiadomo, że Grand Theft Auto to kura znosząca złote jaja. Cieszyć może to, że Rockstar oficjalnie potwierdził to, że trwają pracę nad kontynuacją, ale na tą jeszcze trochę poczekamy. Raport kwartalny pokazuje jednak, że Red Dead Redemption to także silna marka w portfolio firmy. Cała seria sprzedała się łącznie w ponad 65 milionach sztuk na całym świecie. Nie jest to może wynik tak fenomenalny, jak GTA V, ale pokazujący, że western od Rockstara ma spore wzięcie. Sama druga część sprzedała się w ponad 43 milionach sztuk, więc zainteresowanie Red Dead Redemption II było o wiele większe, niż debiutem.

To nie powinno dziwić, ponieważ wokół tytułu naprawdę dużo się działo i to jeszcze przed jego premierą. Red Dead Redemption II zachwycało swoją szczegółowością i dopracowaniem w nawet najmniejszych szczegółach. Jednocześnie oferowało naprawdę dobrą i spójną historię, która potrafiła zatrzymać graczy przed ekranami na kilkadziesiąt godzin. Trudno powiedzieć, ile na Red Dead Redemption zarobiono, ale takie wyniki dają nadzieję na kontynuację serii. Zupełnie innej od GTA, choć oczywiście po części podobnej w niektórych kwestiach związanych z rozgrywką. Take-Two Interactive ma także inne powody do zadowolenia.

W portfolio swoich gier i studiów jest także przecież seria gier NBA, która do tej pory sprzedała się w ponad 121 milionach sztuk na całym świecie. Jednocześnie w wersje on-line gra prawie 2 miliony osób codziennie, więc jest się z czego cieszyć. Take-Two Interactive wypracowało łącznie dochód na poziomie ponad 866 milionów dolarów. Tym samym zaliczyła także 6-procentowy wzrost względem ubiegłego roku. Takich wyników można tylko pozazdrości, choć tak naprawdę w 2021 nie dostaliśmy za dużo nowych rzeczy. Kiedy pojawi się GTA VI wyniki finansowe Take-Two Interactive będą z pewnością jeszcze lepsze.

Źródło: Take-Two Interactive

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy