ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PlayStation 5 kompresja gier w praktyce

Mniej znaczy więcej? Kompresja gier na PlayStation 5 robi nieziemską robotę

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Gry

Gry z generacji na generację robią się coraz większe. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ same modele i tekstury z roku na rok zyskują na jakości. Dodatkowo same silniki gier i dodatkowe opcje są coraz bardziej dopracowane. Dlatego też pojemności dysków, które niegdyś wydawałyby się astronomiczne, teraz budzą uzasadniony niepokój o to, czy zmieścimy naszą podstawową bibliotekę tytułów. Tym samym dysk 825 GB w PlayStation 5 budzi pewne obawy, mimo zapewnień producenta o kompresji gier. Okazuje się jednak, że ta działa… nadzwyczaj dobrze.

PlayStation 5 kompresja gier w praktyce

PlayStation 5 kompresja gier w praktyce
PlayStation 5

Jak donosi Computer Base, konsola jest zdolna do ekstremalnej kompresji plików. Dla przykładu Subnautica na PS5 zajmuje zaledwie 5 GB pamięci, podczas gdy na PS4 pochłania 14 GB. To redukcja o ponad 60 procent, a to nie jest odosobniony przykład. Portal postanowił więc posłużyć się przykładem gry o większym budżecie i ze znacznie lepszą grafiką, czyli Control’s Ultimate Edition. Ta zajmuje około 25 GB miejsca na PS5, podczas gdy na XSX potrzebuje 42,5 GB. Oczywiście w zestawieniu z PlayStation 4 nie robi to aż takiego wrażenia, ponieważ tam gra zajmuje 24 GB. Jest jednak przy tym o wiele mniej efektowna graficznie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich gier i większość z nich zajmuje tyle samo miejsca na PlayStation 5, co na PlayStation 4.

Zobacz też: Kolory, ceny, specyfikacja i dlaczego nie Qualcomm? Pixel 6 i 5a w kolejnych szczegółach

Miejmy nadzieję, że silniejsza kompresja, jaką widzieliśmy w przypadku Subnautici, stanie się normą w przyszłości, jeśli chodzi o gry z PlayStation 4. Oczywiście nie można oczekiwać, że każda gra stanie się mniejsza o 60 procent, jednak przy tak małym dysku każda redukcja rozmiaru to znaczna poprawa. Sytuacja powinna się poprawić, gdy Sony pozwoli użytkownikom PS5 rozszerzyć pojemność pamięci masowej konsoli o dodatkowe dyski NVMe. Na to jednak przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. A nawet kiedy to już się stanie, kompresja wciąż będzie miała same plusy.

Źródło: computerbase

Sprawdź najnowsze wpisy