Sprzedaż PS5 oraz ogromne zainteresowanie PS Plus sprawiło, że Sony osiągnęło rekordowe wyniki finansowe. Można się było tego spodziewać, bo ostatnie miesiące pokazały, że rynek konsol potrzebował po prostu nowego sprzętu. Zainteresowanie PlayStation 5, ale także i Xbox Series X|S jest gigantyczne, a nowe tytuły są szeroko omawiane. Sony jest na dobrej drodze, by „wygrać generację”, choć takie wyniki mogą też przynieść trochę kłopotów.

Sprzedaż PS5 – rekordowe wyniki Sony

Playstation 5

Raport finansowy za ostatni kwartał roku obrotowego (styczeń-marzec 2021) i widać w nich wyraźnie, że zapotrzebowanie na nową konsolę jest ogromne. W ciągu tych trzech miesięcy na rynek trafiło 3,3 miliona egzemplarzy PS5 i można podejrzewać, że każda ze sztuk znalazła swojego nabywcę. W Polsce także coraz częściej pojawią się konsole w sklepach (zazwyczaj w zestawach), ale znikają z nich w ciągu kilku minut. Łącznie od premiery konsoli, Sony wypuściło na rynek 7,8 miliona sztuk. Ten kwartał był dla Sony najlepszy pod względem sprzedaży nowych konsol. Takiego zainteresowania nie miało wcześniej żadne z PlayStation.

Choć zainteresowanie jest ogromne, to PlayStation 4 w podobnym okresie sprzedało się niewiele „gorzej”. Jednak to PlayStation 5 jest teraz „na prowadzeniu”, jeżeli chodzi o liczbę sprzedanych egzemplarzy. Dalej jest niestety tak, że popyt na konsole przewyższa podaż, więc jeżeli ktoś sprzętu jeszcze nie kupił, to musi albo na niego polować w sklepach lub szukać go na aukcjach internetowych. W obu przypadkach zapłaci się więcej, niż bazowa cena konsoli – w sklepie ze względu na dodawane gry lub akcesoria, a na aukcjach z wiadomego powodu. Skoro gracze szukają konsoli, to zdolni są za nią zapłacić więcej.

Zobacz też: Co ciekawego oferuje Redmi K40 Gaming Edition?

Pierwsze miesiące tego roku przyniosły na rynek także konsole PlayStation 4 i tych Sony przygotowało 5,8 miliona. Widać więc, że poprzednia generacja dalej cieszy się sporym zainteresowaniem wśród graczy. Tutaj jednak można być pewnym tego, że PlayStation 4 nie wyprzedało się do ostatniej sztuki, jak dzieje się to z PlayStation 5.

Sprzedaż gier ostro w górę

Sprzedaż PS5 wyniki

Razem z wynikami sprzedaży konsol, a raczej z informacją o tym, ile z nich trafiło do sklepów, Sony podzieliło się wiadomościami o grach. Dziś dowiemy się, jakie produkcje trafią w kolejnym miesiącu do posiadaczy subskrypcji PlayStation Plus, a teraz możemy powiedzieć, ilu tych graczy jest ogólnie. Na koniec marca 2021 roku zarejestrowanych użytkowników było 47,6 miliona. To bardzo duży wzrost (o 14,7%) względem tego, ilu graczy było w zeszłym roku (41,5 mln). Widać więc, że aktywnych subskrybentów usługi PlayStation Plus przybywa i przybywa. Częściowo może być to spowodowane pandemią, ponieważ gracze, siedząc w domach szukali dla siebie zajęcia, a tym samym sięgali po płatny abonament. Ten daje nie tylko nowe gry co miesiąc, ale także możliwość rozgrywki sieciowej, a ta w czasach pandemii cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Sprzedaż produkcji w firmie cyfrowej także jest gigantyczna. Ostatnio rok obrotowy przyniósł ją na poziomie 338,9 milionów. Wyniki z poprzednich lat także były świetne (268,7 mln), ale teraz sklep Sony pobił wszelkie rekordy. I tutaj także sporo musiała „pomóc” pandemia oraz przeceny, które pojawiają się w PlayStation Store coraz częściej. O wiele łatwiej kupić grę w formie cyfrowej i bez wychodzenia z domu, niż czekać na pudełko lub wybrać się po nie do sklepu. Częściej także gracze sięgają po tytuły ekskluzywne i dostępne tylko na platformie Sony (17%). Widać nie jest mitem to, że ekskluzywne produkcje nie sprzedają konsol.

Będzie jeszcze lepiej?

Cały dział PlayStation jest jednocześnie tym, który generuje najwięcej zysków dla Sony. Dział zanotował wyniki w roku obrotowym na poziomie 25,04 mld dolarów (przychód). To kolejny rekord i niewykluczone, że uda się go pobić w kolejnych latach. W końcu zainteresowanie sprzętem i grami nie spada, a można odnieść wrażenie, że stale rośnie. Ostatni kwartał przyniósł zysk operacyjny na poziomie 3,14 miliarda dolarów. W samym PlayStation Network także padają kolejne rekordy. Teraz miesięcznie loguje się do sieci aż 114 milionów użytkowników, gdzie w zeszłym roku było ich 109 milionów.

Źródło: Sony / The Verge / WccfTech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.