Aplikacja Xbox oficjalnie jest już dostępna, o czym przypomniał Microsoft na Twitterze. Do tej pory niektóre z funkcji, które teraz do niej trafiły, dostępne były jedynie dla wybranych. Widać, że Microsoft nie zamierza odpuszczać żadnego z urządzeń, na którym można grać w gry, a w tym także i smartfonów. Patrząc na poczynania firmy z Redmond, można powiedzieć, że ta przygotowała się solidnie do walki z Sony o palmę pierwszeństwa, jeżeli chodzi o rynek konsol.

Aplikacja Xbox oficjalnie

Korzystanie z konsoli zmieniło się w ciągu ostatnich lat. Kiedyś był to sprzęt, który służył wyłącznie do grania i tak był postrzegany. Dziś konsole to prawdziwe centrum rozrywki, które dostarcza nie tylko produkcji na wysokim poziomie, ale pozwala także na oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy kontakt ze znajomymi. Coraz częściej to konsole stają się urządzeniami, które spełniają więcej funkcji, niż można było się po nich spodziewać. Obecnie nie ma potrzeby już kupować odtwarzacza Blu-ray, bo bardziej opłacalnym zakupem będzie właśnie konsola. Do tego dochodzi jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz. Możliwość obsługi co po niektórych funkcji z wykorzystaniem aplikacji na smartfony czy tablety.

I taka właśnie aplikacja Xbox pozwala teraz na znacznie więcej, niż dotychczas. Wprawdzie nikt nie zmusza graczy do tego, by instalowali ją na swoich telefonach, ale patrząc na to, co ma do zaoferowania, warto się nad tym poważnie zastanowić. Szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na kontakcie z innymi graczami lub na… graniu na smartfonie. Zdarza się bowiem tak, że telewizor czy monitor, do którego podpięte jest urządzenie, okupowane jest przez któregoś z domowników. Tutaj przydaje się możliwość gry zdalnej, która do tej pory nie była powszechnie dostępna. Owszem, Microsoft niedawno wystartował z usługą xCloud, czyli strumieniowaniem treści z chmury na urządzenia mobilne z Androidem, ale w tym przypadku mówimy o czymś odrobinę innym.

Zobacz też: Symulator deskorolki, który może zniszczyć twojego smartfona.

Xbox remote play

Xbox remote play
Xbox remote play

Strumieniowanie gier na urządzenia mobilne to coś, co w przyszłości może być wyjątkowo użyteczne. Szczególnie w chwili, kiedy będzie się poza domem i będzie się miało dostęp do naprawdę dobrej sieci. Microsoft już pozwala na strumieniowanie gier, bo wspomniany xCloud został właśnie po to stworzony. Jednak za dostęp do niego, trzeba zapłacić. Usługa dostępna jest w ramach Xbox Game Pass Ultimate, czyli comiesięcznej subskrypcji, która daje dostęp do setek gier. A i w tym, do strumieniowania na smartfony z Androidem właśnie. Teraz dzięki aplikacji Xbox nie trzeba będzie z tego korzystać, jeżeli będzie chciało się zagrać w posiadany tytuł na smartfonie.

Xbox remote play to trochę „biedniejsza” wersja xCloud, ale darmowa. Potrzeba tylko aplikacji Xbox oraz konta Xbox i to właściwie tyle. Do tego oczywiście konsola Xbox One, a niedługo Xbox Series X lub Series S. Różnica pomiędzy xCloud, a remote play jest taka, że możemy grać w produkcje, które mamy zainstalowane na swojej konsoli i będąc podpiętymi pod domową sieć. Można także korzystać z sieci 5G oraz LTE, więc poza domem także powinno być to możliwe. Warto także mieć dodatkowego pada, który połączy się ze smartfonem, bo inaczej granie będzie niemożliwe. W ten sposób można korzystać z konsoli na smartfonie, a telewizor pozostawić innym domownikom. Funkcja ma działać na sprzętach z Androidem (od wersji 6.0 wzwyż) lub z iOS (od wersji 10 wzwyż). Dla osób, które korzystają ze smartfonów Apple to bardzo dobra wiadomość, bo xCloud działa tylko i wyłącznie na Androidzie. Aplikacja nie obsługuje gier ze wsteczną kompatybilnością, czyli tytułów z Xbox 360 czy pierwszego Xbox-a.

Rozmowy ze znajomymi w jednym miejscu

aplikacja Xbox
Fot. Microsoft

Aplikacja Xbox pozwoli także na rozmowy ze znajomymi z poziomu smartfona, a także na odczytywanie powiadomień z konsoli. Do tego dochodzi jeszcze dzielenie się zrzutami ekranowymi czy też materiałami wideo. Innymi słowy, można komunikację ze znajomymi przenieść z poziomu konsoli, na smartfona. Do tego dochodzi także oczywiście zarządzanie naszym profilem Xbox czy bibliotekami gier. Dzięki aplikacji Xbox będzie także można dokonać pierwszej konfiguracji nowej konsoli. Wystarczy sparować ją z urządzeniem i gotowe, czyli nie trzeba się będzie męczyć ze wpisywaniem loginów czy haseł z wykorzystaniem pada.

Źródło: Xbox

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.