ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PlayStation 5 kompresja gier w praktyce

Najważniejsze cechy PlayStation 5 – Sony przypomina o nowej konsoli

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Gry

Jakie są najważniejsze cechy PlayStation 5? Zapewne każdy, kto zainteresowany jest zakupem nowej konsoli, dobrze wie, co dla niego jest najważniejsze. Jednak Sony postanowiło przypomnieć, co stanowi o wyjątkowości ich next-gena, który na rynku pojawić ma się w drugiej połowie listopada. Zamówienia przedpremierowe konsoli trwają, ale w niektórych sklepach urządzenia zakupić się już nie da.

Najważniejsze cechy PlayStation 5

Najważniejsze cechy PlayStation 5
PlayStation 5

Brytyjski odział Sony, postanowił przypomnieć, jakie najważniejsze cechy PlayStation 5 trzeba znać, zanim zdecydujemy się na zakup. To oczywiście forma marketingu, ale przynajmniej firma dobrze wypunktowała to, co faktycznie może się liczyć. Łącznie wymieniono 23 rzeczy, które o nowej konsoli Japończyków trzeba wiedzieć. Wśród nich pojawiła się informacja o cenie oraz dostępności, ale to coś, co trudno uznać za cechę. W Polsce sprzęt pojawi się w dwóch wersjach – zwykłej oraz Digital Edition. Za pierwszą zapłacimy 2299 złotych, a za drugą 1849 złotych. Różnią się one od siebie odrobinę wymiarami oraz tym, że wersja Digital Edition pozbawiona jest fizycznego napędu na płyty. Tam więc można korzystać jedynie z gier w formie cyfrowej.

Sam film wymienia jednak znacznie więcej rzeczy, które o samym urządzeniu wiedzieć trzeba. Poniżej znajdziecie najważniejsze cechy, która może pomogą wam w zdecydowaniu się, czy kupicie konsolę na premierę.

Zobacz też: Rocket League teraz za darmo na każdą platformę.

Gry na PlayStation 5

Wiadomo, że nowa generacja to zazwyczaj niewielka liczba tytułów startowych. W przypadku PlayStation 5 możemy tak naprawdę liczyć na tylko kilka tytułów. Wśród nich pojawi się Astro’s Playroom. To platformówka, która będzie już zainstalowana na dysku konsoli, więc mówimy tutaj o darmowym produkcie. Również darmowe ma być Fortnite, choć tutaj konieczne będzie posiadanie abonamentu PlayStation Plus. Na start konsoli możemy jeszcze spodziewać się Marvel’s Spider-Man: Miles Morales czy Demon’s Souls i Sackboy A Big Adventure.

Jeżeli chodzi o wsteczną kompatybilność, ta ma działać z 99 procentami gier z PlayStation 4. Tak przynajmniej powiedziano w jednym z wywiadów zaraz po premierze urządzenia. Jednak jest pewność, że wiele tytułów z tej właśnie generacji, będzie można ogrywać, korzystając z abonamentu PS Plus. Pojawi się bowiem PS Plus Collection, czyli zestaw gier dla opłacających abonament. Tutaj można liczyć na naprawdę solidne tytuły. Kolekcja gier pojawi się 19 listopada, czyli będzie można pobierać tytuły od razu w dniu, kiedy odbierze się konsolę.

 • Batman: Arkham Knight
 • Battlefield 1
 • Bloodborne
 • Days Gone
 • Detroit: Become Human
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV
 • God of War
 • Infamous: Second Son
 • Monster Hunter: World
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5
 • Ratchet & Clank
 • Resident Evil VII
 • The Last Guardian
 • The Last of Us Remastered
 • Uncharted 4: Kres złodzieja
 • Until Dawn
PlayStation 5 DualSense
DualSense

Warto jeszcze dodać, że wiele tytułów z PlayStation 4 doczeka się darmowej aktualizacji do wersji na PlayStation 5. Tak stanie się między innymi z Wiedźminem 3: Dziki Gon, ale także i dla GTA V. Nowa wersja pojawi się dopiero w 2021 roku i gracze będą mieli 3 miesiące na to, by ściągnąć uaktualnienie.

Więcej mocy i możliwości

Oczywiście przy okazji wymieniania najważniejszych cech PlayStation 5, nie można było zapomnieć o specyfikacji (pełną znajdziecie w tym wpisie). Wspomniano o nowym SSD, które ma zapewnić wyjątkowo szybki dostęp do danych. To skróci czasy ładowania w grach oraz znacznie ułatwi pracę developerom. Ważnym elementem dla graczy będzie też to, że gry da się instalować w segmentach. Jeżeli nie będziemy chcieli zainstalować multiplayera do danego tytułu, to nie będziemy musieli tego robić. To z pewnością pomoże w kwestii oszczędzania miejsca na dysku.

Kolejną, ważną nowością, jest kontroler DualSense. Tutaj najważniejsza ma być nowa haptyka, która ma sprawiać, że doświadczenia z grania wejdą na zupełnie nowy poziom. Zobaczymy, jak będzie sprawdzało się to w rzeczywistości, bo w zapowiedziach czasami producenci lubią trochę przesadzać. W przypadku DualSense ponoć będziemy w stanie czuć to, jak bohater gry stąpa po piasku czy jak wiatr mocno uderza w jego ciało. Potwierdzono także kompatybilność zestawu PS VR z nową konsolą, co z pewnością przyda się graczom korzystającym z wirtualnej rzeczywistości.

Źródło: Sony YouTube

Sprawdź najnowsze wpisy