Dziś premiera Crysis Remastered, czyli „nowej” produkcji od Crytec. Ostatnie tygodnie nie były łatwe dla firmy, bo gra miała pojawić się na rynku dużo wcześniej. Jednak okazało się, że przedwczesny wyciek trailera do sieci sprawił, że społeczność graczy poczuła się oburzona jakością oprawy graficznej. Studio tym samym stwierdziło, że pora na poprawki i zabrało się do pracy. Co z tego wyszło?

Premiera Crysis Remastered

Premiera Crysis Remastered
Crysis Remastered

Dziś Crytec oficjalnie może świętować, bo premiera Crysis Remastered to dla nich spore wyzwanie. Muszą zmierzyć się z legendą i nie ma tutaj zbytniej przesady. W końcu mówimy o produkcji, która swojego czasu wyciskała z komputerów osobistych ostatnie soki. By cieszyć się z najlepszych możliwych ustawień, trzeba było mieć wtedy naprawdę mocną maszynę. Gra swoją premierę miała w listopadzie 2007 roku. Przed trzynastoma laty, produkcja robiła fenomenalne wrażenie, ale też potrzebowała mocnego sprzętu, by takowe robić. Wtedy rekomendowane wymagania na PC wyglądały mniej więcej tak: Procesor Core 2 Duo 2.2 GHz/Athlon X2 4400+, 2 GB RAM, karta graficzna NVIDIA GeForce 8800 GTS z  640 MB RAM, 12 GB wolnej przestrzeni na dysku. Dziś to może wydawać się śmiesznie mało, ale zapewne wielu graczy zastanawiało się wtedy „czy Crysis mi pójdzie”.

Twórcy remastera zdawali sobie z tego sprawę, bo w grze znajdzie się specjalny tryb o nazwie „Can It run Crysis?”. Ten ma „zdejmować” wszystkie ograniczania odnośnie oprawy graficznej i zapewne mocno przetestuje najnowsze sprzęty graczy. Sama premiera Crysis Remastered może nie wzbudza już takich emocji, jak przed laty, ale to dalej dość spore wydarzenie. Ostatnio pojawiło się sporo remasterów, które doskonale poradziły sobie na rynku (m.in. nowa seria Resident Evil), ale też to prosty sposób na zarobek dla developerów. Nostalgia doskonale się sprzedaje. Jednak nie zawsze może się to opłacać, co pokazała zapowiedź Prince of Persia Remake.

Zobacz też: Czy kupować PlayStation 5 już na premierę?

Nowy zwiastun Crysis Remastered

W związku tym, że Crysis Remastered pojawił się dziś na PC-tach oraz Xbox One i PlayStation 4, firma opublikowała także nowy zwiastun produkcji. I wygląda on naprawdę przyzwoicie, choć nie ma już tego „czegoś”, co kiedyś przyciągało przed ekrany. Obecnie sporo gier oferuje podobną oprawę graficzną, a przeskok jakościowy nie jest już tak zauważalny, jak miało to miejsce przed laty. Gracze oczekują po prostu pewnego poziomu i Crysis Remastered ten poziom osiągnął. Wydaje się jednak, że poza nostalgią, niewiele będzie miał do zaoferowania. To nie taki remaster, jak w przypadku wspomnianego Resident Evil czy nawet nowej Mafii. Tam stworzono wszystko od nowa, a tutaj po prostu patrzymy na dobrze podrasowaną grę.

Cena i fabuła

Dobrze przynajmniej, że produkcja od Crytec nie będzie przesadnie droga. Wersja na PC-ty, która dostępna jest w Epic Games Shop, kosztuje 99 złotych. Posiadacze PlayStation 4 zapłacą już jednak 125 złotych. W Microsoft Store produkcja została wyceniona na 137,49 złotych, czyli najbardziej opłacalną wersją jest ta na PC. O ile oczywiście uda nam się ją uruchomić. Poniżej znajdziecie opis fabuły oraz wymagania produkcji.

To, co zaczyna się jako prosta misja ratunkowa, staje się pasmem bitew w nowej wojnie, gdy najeźdźcy z kosmosu rzucą się na łańcuch północnokoreańskich wysp. Gracze uzbrojeni w potężny nanokombinezon mogą stać się niewidoczni, by śledzić patrole wroga lub zwiększyć siłę i niszczyć pojazdy. Szybkość, siła, pancerz i maskowanie Twojego nanokombinezonu pozwalają na kreatywne rozwiązania w przypadku każdego rodzaju walki, a ogromny arsenał broni modułowej zapewnia bezprecedensową kontrolę nad stylem gry. W nieustannie zmieniającym się środowisku, dostosowuj taktykę i sprzęt, aby zdominować swoich wrogów, w ogromnym świecie trybu piaskownicy.

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
 • Procesor: Intel Core i5-3450 3,1 GHz lub AMD Ryzen 3
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Grafika:  NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti lub AMD Radeon RX 470 (4 GB VRAM do 1080p)
 • Miejsce na dysku: 20 GB
 • DirectX 11

Zalecane wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
 • Procesor: Intel Core i5-7600K 3,8 GHz lub AMD Ryzen 5
 • Pamięć RAM: 12 GB
 • Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti lub AMD Radeon RX Vega 56 (8 GB VRAM do 4K)
 • Miejsce na dysku: 20 GB
 • DirectX 11

Źródło: Crytec / Epic Games Shop

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.