ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Minecraft RTX

Minecraft RTX, czyli klocki, które wyglądają przepięknie

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Gry

Minecraft RTX w wersji Beta dla Windows 10 można już testować. Oczywiście, żeby to zrobić, trzeba mieć w swoim „blaszaku” odpowiednią kartę graficzną. Ta ma wyciągać z produkcji wszystko to, co najlepsze, a zważywszy na to, że tytuł nigdy nie odznaczał się najlepszą grafiką na świecie, zmiana będzie gigantyczna. Tylko czy jest to koniecznie?

Minecraft RTX

Fani zdążyli już przygotować kilka projektów, gdzie Minecraft był w stanie obsługiwać ray tracing. Jednak dopiero ostatnio NVIDIA wprowadziła taką możliwość oficjalnie i od 16 kwietnia można ją testować w wersji dla Windows 10. Sama technologia RTX ma znacząco poprawiać oprawę graficzną produkcji, gdzie została wykorzystana, a widzieć jej efekty można było chociażby w Control od Remedy. Teraz widocznie przyszła pora na produkcję zupełnie innego kalibru, ale efekty i tak widoczne są gołym okiem.

Minecraft RTX dalej jest wprawdzie w fazie testowania, ale firma udostępniła sześć map, gdzie można w pełni podziwiać efekty nowej technologii. Te dotyczą odbić światła, które generowane są w czasie rzeczywistym. Materiały przedstawione przez NVIDIA pokazują, że różnica w odbiorze gry będzie gigantyczna. Niekoniecznie potrzebna, bo przecież Minecraft nigdy nie charakteryzował się wyjątkową oprawą graficzną. I w tym po części tkwiła właśnie jego siła, bo produkcja miała być „grywalna”, a nie piękna. Jasne, lepsza grafika nie będzie przeszkadzała w odbiorze tytułu, ale w tym przypadku to raczej czysta kosmetyka.

Zobacz też: CoD: warzon z tysiacami zbanowanych kont

Dlaczego NVIDIA zdecydowała się promować RTX z wykorzystaniem właśnie Miencrafta? Zapewne chodzi o samą promocję ich kart graficznych, a nie oszołomienie odbiorcy wyjątkową grafiką. Gracze przyzwyczaili się już do odbić światła, które developerzy skutecznie maskowali w swoich grach. Z wykorzystaniem RTX ich wprowadzenie będzie teraz o wiele łatwiejsze. Jednak czy sam efekt będzie na tyle satysfakcjonujący dla graczy, że opłaci im się wydawać kilka tysięcy na kartę graficzną? Jeżeli będą grali tylko w Minecratf RTX, to z pewnością nie.

Źródło: NVIDIA

Sprawdź najnowsze wpisy