kontroler gry mobilne

Jaki kontroler do gier mobilnych wybrać?

4 minuty czytania
Komentarze

Gry mobilne to już od dawna nie tylko proste tytuły. Często, aby wygodnie zagrać, przydałby się kontroler. W zależności od tego, jakie gry lubimy, w taki powinniśmy się wyposażyć. Zanim dokonacie wyboru, powinniście wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest oczywiście zasób Waszego portfela. O pozostałych przeczytacie poniżej.

Kontroler do gier mobilnych retro

Jeżeli korzystacie z emulatorów lub lubicie pojawiające się co jakiś czas odgrzewane kotlety, to wybór kontrolera retro może być najlepszym rozwiązaniem. Nie musi posiadać dużej liczby przycisków i gałek analogowych. Obniża to jego koszt. Pady tego typu są niewielkie, a ich wygląd przypomina te klasyczne do konsol z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. W związku z tym warto zainteresować się przedstawionymi poniżej, dwoma modelami retro.

8bitdo zero

8BitDo Zero to bardzo prosty kontroler bezprzewodowy, choć można go także podłączyć kablem. W zasadzie jest tak mały, że mógłby śmiało posłużyć za brelok do kluczy. Jego cena to około 60 złotych. Jest niewielki i tani, ale sprawdzi się przy protych grach, które nie wymagają od nas zbyt skomplikowanych ruchów palcami. Posiada krzyżak, cztery przyciski i dwa spusty. Do prostych gier więcej niż potrzeba. Fani NES-a i innych konsol Nintendo powinni być zadowoleni.

8bitdo n30 pro 2

8Bitdo N30 Pro 2 jest kolejnym kontrolerem, którym powinni zainteresować się wielbiciele starych gier. W sumie nie tylko oni. Pad posiada bowiem względem powyższego modelu nie tylko krzyżak, ale także dwie analogowe gałki oraz dwa dodatkowe spusty. Jeśli okazjonalnie gracie w nowsze tytuły, to sprawdzi się także w nich. Cena jest znacznie wyższa niż w przypadku mniejszego brata. Trzeba się pogodzić z uszczupleniem portfela o około 160 złotych.

Nakładka na kontroler Playstation 4 i Xbox One

W przypadku gdy Twoje ulubione gry mobilne to Fortnite czy Call od Duty: Mobile i posiadacie w domu konsole Playstation 4 lub Xbox One to świetnie się składa. Dzięki temu śmiało możecie wykorzystać kontrolery, które są do nich dołączone. Oba posiadają możliwość podłączenia do smartfona. Dla wygody można zastosować nawet dedykowane uchwyty. To zdecydowanie najtańsze z możliwych rozwiązań. Zakup takiego uchwytu nie nadwyręży Waszego budżetu. Musicie wydać zaledwie od 20 do 50 złotych.

Ważne:
O ile DualShock nie sprawia problemów, to pad od Xboxa podobno lubi grymasić. Bezproblemowo łączy się z urządzeniami Samsunga, dzięki współpracy nawiązanej z Microsoftem (kontroler Xboxa jest przedstawiany jako najlepszy do Gear VR). Mając smartfon innego producenta, warto najpierw sprawdzić, czy nie będzie problemu z konfiguracją, bądź samym korzystaniem z pada.

Kontrolery dedykowane nowoczesnym grom mobilnym

Ostatnią opcją jest zakup kontrolera dedykowanego urządzeniom mobilnym i wspierającego wszystkie, aktualnie wydawane gry. Posiadają analogowe gałki, krzyżak, a wszelkiej maści przycisków także Wam nie zabraknie. Uważam, że te dwa są godne uwagi:

GameSir G4s

GameSir G4s przypomina pad Microsoftu. Łączy się ze smartfonem bezprzewodowo i posiada uchwyt. Kontrolery Xboxa są uważane za najwygodniejsze, więc zakup tego modelu może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Nie tak dobrym, jak wykorzystanie oryginalnego pada z pudełka z konsolą, ale nie powinniście mieć powodów do narzekania. Ceny GameSir G4s na półkach sklepowych zaczynają się od 130zł.

razer serval

Ostatnim kontrolerem, o którym warto wspomnieć, jest Razer Serval. Ponownie spotykamy się z inspiracją pada do Xboxa i uchwytem na smartfon. Marka Razer uznawana jest za przesadnie drogą. Sam posiadałem kiedyś model Razer Onza (do konsoli Xbox 360) kosztujący więcej niż oryginał Microsoftu. Żałowałem wydanych pieniędzy. Pad sprawował się dobrze, ale nie był wart takich pieniędzy. Razer Serval na tle konkurencji nie jest taki drogi. Dlatego ująłem go w tym zestawieniu. 169 złotych za kontroler dobrej marki, zbierający całkiem pozytywne oceny to dobrze zainwestowane pieniądze.

Zobacz także: [Recenzja] Asus ROG Phone II — rewelacja nie tylko dla graczy

Podsumowanie kontrolerów do gier mobilnych

Czy kontroler do gier mobilnych to zbędny gadżet? Oczywiście, że nie. Podnosi komfort płynący z rozgrywki na poziom znany z handheldów pokroju Playstation Portable lub Nintendo Switch. W związku a tym, o ile finanse Wam na to pozwolą – warto rozważyć jego kupić. Wygoda na plus, wyniki w grach na plus. Poziom gotówki w portfelu na minus. Dwa do jednego. Marsz do sklepu.

Źródło: highgroundgaming, Digital Trends, Android Central, Razer

Motyw