ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
they them horror

They/Them – nadchodzi pierwszy horror LGBT+?

Autor: Przemysław Dobrzyński Kategoria: Filmy

Najnowszy horror od studia Blumhouse planuje poruszyć kwestie tożsamości płciowej oraz seksualnej o wymieszać je z poetyką slashera. Zobaczcie zwiastun filmu „They/Them”.

They/Them – o czym będzie opowiadać horror LGBT+?

they them horror 2022

Fabuła filmu „They/Them” skupia się wokół postaci Owena Whistlera (wciela się w niego Kevin Bacon). Prowadzi on obóz, podczas którego uczestnicy mają się „wyleczyć” z pociągu do tej samej płci. W filmie placówkę odwiedza grupa młodych osób, zarówno homoseksualnych jak i transseksualnych. Zajęcia Owena mają im pomóc w odnalezieniu „nowego poczucia wolności”. Z czasem uczestnicy kursu zaczynają się orientować, że jego metody są coraz to bardziej dziwne i niepokojące. Ale i to nie koniec, gdyż w obozie zaczyna grasować morderca…

They/Them – horror w słusznej sprawie?

Na powierzchni „They/Them” wydaje się być klasycznym slasherem. Mamy tu tajemniczą placówkę na odludziu, młodych ludzi zostawionych samym sobie na pastwę grasującego w okolicy mordercy. Natomiast, jak wiele horrorów, „They/Them” próbuje też wyraźnie odnieść się do dyskusji odnośnie tolerancji (bądź jej braku) dla osób o innej orientacji płciowej bądź dla społeczności trans. Już sam tytuł jest ciekawą grą słów. They/Them to z jednej strony neutralny płciowo zaimek, który używają osoby niebinarne. Jednocześnie znak „/” pomiędzy „They” i „Them” czytany jest w języku angielskim jako „slash”, co z kolei można tłumaczyć też jako „ciąć”. W tym kontekście tytuł filmu można przetłumaczyć jako „Oni szlachtują ich”. Trudno wyobrazić sobie bardziej dosadny tytuł dla slashera.

Pozostaje nam na ten moment mieć nadzieję, że przesłanie i wszelkie metafory dotyczące sytuacji społeczno-politycznej nie przysłonią jakości „They/Them” jako horroru. Nierzadko zdarza się, że fajne pomysły na filmy grzęzną za bardzo w tym co chcą przekazać kosztem całej reszty.

W obsadzie oprócz Bacona zobaczymy także m.in. Annę Chlumsky i Theo Germaine’a. Reżyeruje John Logan, dla którego to będzie debiut w tej roli. Aczkolwiek nie jest on nowicjuszem w tej branży. Zasłynął on jako scenarzysta dla tak znanych hollywoodzkich hitów jak „Gladiator”, „Aviator” czy „Skyfall”. Studio Blumhouse odpowiedzialne za ten projekt to w tej chwili wylęgarnia najciekawszych horrorów na rynku. Wiele wskazuje więc na to, że „They/Them” może się udać.

They/Them – kiedy premiera slashera od studia Blumhouse?

They/Them” zadebiutuje już 5 sierpnia 2022 w serwisie streamingowym Peacock. Usługa ta nie jest na ten moment dostępna w Polsce. W niektórych europejskich krajach jest ona dostępna w ramach platofrmy Sky. A ta z kolei wchodzi w skład serwisu SkyShowtime, który ma być dostępny w Polsce jeszcze w bieżącym roku (tak, wiem, to skomplikowane). Istnieje więc szansa, że „They/Them” dotrze też nad Wisłę. Jak nie bezpośrednio z serwisu Peacock, to może jakaś obecna na naszym rynku platforma go wykupi.

Sprawdź najnowsze wpisy