ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Buzz Astral zakazany w krajach arabskich – powodem scena z postaciami LGBT

Autor: Borys Francuz Kategoria: Filmy

Buzz Astral to najnowsza produkcja stworzona przez Pixar. Jak się okazuje, filmu animowanego nie obejrzą dzieci z krajów arabskich. Dlaczego? Powodem jest scena, w której dochodzi do pocałunku dwóch osób o tej samej płci. W związku z tym fragmentem cały film nie przeszedł przez cenzorów z Arabii Saudyjskiej oraz wielu innych okolicznych państw.

Buzz Astral nie dla wszystkich — wszystko ze względu na scenę LGBT

Dokładnie 17 czerwca swoją światową premierę zaliczy spin-off Toy Story zatytułowany Buzz Astral. Film opowie historię tytułowego astronauty, którego dokonania posłużyły twórcom zabawek do wyprodukowania jego miniaturowej wersji. Animacja oczywiście pojawi się w polskich kinach, czego nie można powiedzieć o Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Kuwejcie. We wszystkich tych państwach Buzz Astral nie trafi do dystrybucji.

Taką decyzję podjęli tamtejsi cenzorzy, którzy kategorycznie nie zgodzili się na to, żeby w kinach puszczano nowy film Disneya. Powodem takiego obrotu spraw jest scena, w której Alicia Hawthorne wita pocałunkiem w usta swoją partnerkę. W związku z homoseksualnym podtekstem tego fragmentu film nie trafi do kin w krajach arabskich.

Co ciekawe omawiana scena pierwotnie miała zostać wycięta z animacji, jednak sprzeciw takiemu rozwiązaniu dali pracownicy Pixara. Ich zdaniem usunięcie fragmentu równałoby się z jawnym cenzurowaniem uczuć osób homoseksualnych przez Disneya. Koniec końców scena pojawiła się w ostatecznej wersji filmu.

Warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy film Walt Disney Pictures, który zostanie zakazany w niektórych krajach. W ostatnich miesiącach z podobnymi problemami borykał się, chociażby najnowszy Doktor Strange. Film został zbanowany między innymi w Arabii Saudyjskiej i Egipcie. W tych samych krajach do kin nie trafiła także inna produkcja Marvela — Eternals. W filmie cenzorom nie spodobał się wątek, w którym udział brał Phastos, czyli pierwszy homoseksualny superbohater w MCU.

Źródło: The Hollywood Reporter

    Sprawdź najnowsze wpisy