ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Gdy seans mrozi krew w żyłach — oto najlepsze filmy o wampirach

Autor: Borys Francuz Kategoria: Filmy

Wampiry oraz inne krwiopijce przewijały się w kulturze wielu ludów. Aktualnie są one bardzo popularnym zjawiskiem w popkulturze. Nic więc dziwnego, że te demoniczne kreatury pojawiają się zarówno w filmach, serialach jak i grach wideo. Dziś przyjrzymy się tej pierwszej kategorii.

Najlepsze filmy o wampirach

Najlepsze filmy o wampirach

O wampirach powstały już setki różnych treści. Od prac naukowych aż po proste animacje pojawiające się w Internecie. Na wzrost popularności tych nieśmiertelnych krwiopijców znacząco wpłynął Bram Stoker. Dlaczego? Irlandzki pisarz w 1897 roku wydał mroczną powieść zatytułowaną Dracula. Historia transylwańskiego hrabiego zainspirowała przyszłe pokolenia twórców, którzy popchnęli wampiryzm w całkowicie nowym kierunku.

125 lat po wydaniu oryginalnej powieści świat kina oferuje dziesiątki, a nawet setki produkcji, w których głównym motywem przewodnim są wampiry. Oczywiście najpopularniejszym z nich wciąż jest hrabia Dracula, który wystąpił w wielu różnych produkcjach. Niemniej nie oznacza to, że na tym wampiry w sztuce filmowej się kończą! Oto moim zdaniem pięć najlepszych tytułów, w których motywem przewodnim są ci demoniczni krwiopijcy.

5. Nosferatu – symfonia grozy (1922)

Nie chciałbym zabrzmieć jak nadęci „znawcy” kinematografii, którzy cenią sobie tylko filmy z lat 20′, ponieważ „jest to prawdziwa sztuka”. Jednakże ciężko w takim zestawieniu nie wyróżnić absolutnego klasyku, który w wyznaczył nowe ścieżki dla całego gatunku, jakim jest horror. Oczywiście ten półtoragodzinny seans z dzisiejszej perspektywy może być dosyć męczący, ale naprawdę warto się z nim zapoznać.

Ponadto jest to świetna lekcja historii kina, podczas której na własne oczy można zobaczyć, jak wyglądały wampiry dokładnie sto lat temu. No właśnie… w tym roku obchodzimy setną rocznicę debitu Nosferatu – symfonia grozy. W związku z tym Robert Eggers w pocie czoła pracuje nad tym, żeby stworzyć remake tej kultowej produkcji.

4. Blade – wieczny łowca (1998)

Film, który jako dziecko oglądało się przez palce. Blade – wieczny łowca przedstawił wampiry w dużo bardziej krwawej i brutalnej odsłonie. W tym przypadku całej produkcji klimatu dodaje także odtwórca tytułowej roli, czyli Wesley Snipes. To właśnie przez amerykańskiego aktora w trakcie seansu mieszają się w nas dwa uczucia — strach i zaciekawienie.

Dodatkowo Blade oraz jego dwa sequele z 2002 i 2004 roku udowadniają, że wampiry wcale nie muszą być bezszelestnymi mordercami, którzy pod osłoną nocy po cichu zakradają się do sypialni, w której śpi bezbronna kobieta. Ta trylogia to istna sieczka oraz gratka dla wszystkich fanów kina akcji bez żadnych hamulców.

3. Dracula – wampiry bez zębów (1995)

Jeszcze jeden powrót do dzieciństwa — tym razem jednak bardziej pozytywny. Leslie Nielsen oraz jego filmografia zasługuje na osobny artykuł, ale czemu by o nim nie wspomnieć przy okazji omawiania produkcji o morderczych krwiopijcach. Dracula – wampiry bez zębów to parodia całego odłamu popkultury, który skupia się na tytułowych potworach.

Leslie Nielsen, wcielając w się w hrabiego Draculę, pokazuje, że wampiry nie muszą straszyć, a wręcz przeciwnie — można stworzyć z nich komediowe postacie. Zastąpienie grozy komizmem oraz ogólny klimat fabuły sprawia, że film z 1995 roku jest zdecydowanie moją ulubioną produkcją, w której zagrał legendarny już kanadyjski aktor.

2. Dracula (1992)

Z klimatów komedii powracamy do znacznie mroczniejszych i przytłaczających regionów. Wspomniana na początku tekstu powieść autorstwa Brama Stokera doczekała się wielu ekranizacji, ale zdecydowanie najlepszą i najpopularniejszą z nich jest ta z 1992 roku. W filmie tytułowego wampira zagrał Gary Oldman, a u jego boku mogliśmy zobaczyć, chociażby Anthony’ego Hopkinsa, Winone Ryder, Keanu Reevesa czy też Monice Bellucci.

Gwiazdorska obsada oraz świetny scenariusz połączony z reżyserią Francisa Forda Coppoli musiał zakończyć się sukcesem. Dracula przeszedł do historii kina, stanowiąc wyznacznik dla wszystkich późniejszych ekranizacji tudzież inspiracji książką Brama Stokera. Na koniec warto dodać, że film zdobył aż trzy Oscary. Statuetki odebrano w kategoriach — najlepsza charakteryzacja, najlepsze kostiumy oraz najlepszy montaż dźwięku.

1. Wywiad z wampirem (1994)

Za takie filmy kocha się kino! Ekranizacja książki autorstwa Anny Rice znacząco przebiła popularność samej powieści. Na taki obrót spraw składa się naprawdę wiele czynników. Przede wszystkim ciężko nie zacząć tu od obsady, na którą w pierwszej kolejności składają się Brad Pitt oraz Tom Cruise. Dwóch łamaczy serc w roli dostojnych wampirów? Co może pójść nie tak!

Film z 1994 roku przestawił krwiopijców z trochę innej strony. Nie są to już nieokiełznane bestie, ale wytrawni arystokraci, którzy mogą żyć wiecznie. Dodatkowo świetnym motywem jest wplecenie do historii dziecka-wampira, które genialnie odegrała Kirsten Dunst. Ciężko zaprzeczyć stwierdzeniu, że Wywiad z wampirem to uczta dla oczu, uszu oraz serca!

Sprawdź najnowsze wpisy