ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Historie, które dzieją się za kratkami — oto najlepsze filmy o więzieniach

Autor: Borys Francuz Kategoria: Filmy

Raczej nikt z nas nie chciałby trafić za kratki. Pobyt w więzieniu nie jest przecież czymś pozytywnym… no, chyba że mamy tu na myśli oglądanie rutyny skazańców za pośrednictwem telewizora czy monitora. Wówczas seans przynosi nam zazwyczaj bardzo wiele emocji. Przyjrzyjmy się więc najlepszym filmom o więzieniach!

Wspólnie stajemy na polu „idziesz do więzienia”!

Wspólnie stajemy na polu "idziesz do więzienia"!

Pozbawienie wolności to jedna z najstarszych i najpowszechniejszych kar, jakie stosuje się przeciwko osobom, które złamały prawo. Czas spędzony w więzieniu w założeniu ma służyć resocjalizacji osadzonego. Niestety często, a nawet bardzo często odgórne założenia mijają się z celem. Ogólnie rzecz biorąc, instytucja więzienia kojarzy nam się raczej bardzo negatywnie.

W związku z tym jest to świetny materiał na historie filmowe oraz książkowe! Dziś zajmiemy się tą pierwszą kategorią. Poniżej znajdziecie zestawienie pięciu moim zdaniem najlepszych filmów, których wydarzenia mają miejsce „za kratami”. Na koniec dodam jeszcze, że pod uwagę brałem jedynie produkcje, gdzie motyw więzienia jest głównym tematem fabularnym.

5. Ucieczka do zwycięstwa (1981)

Zaczynamy dosyć spokojnie, ponieważ od produkcji, w której na jednym ekranie możemy zobaczyć Sylvestera Stallone’a, Pelé, Maxa von Sydowa, Michaela Caine’a, Bobby’ego Moore’a oraz Kazimierza Deyne. Nie jest to kino iście dramatyczne czy wyciskające łzy, a raczej przyjemny film do obejrzenia w niedzielę przy rosole.

Fabuła Ucieczki do zwycięstwa jest częściowo oparta na prawdziwych wydarzeniach, które przeszły do historii jako mecz śmierci. W skrócie — grupa jeńców osadzonych w niemieckim obozie rozgrywa mecz piłkarski przeciwko tamtejszemu zespołowi. W związku z połączeniem tematyki więziennej z piłką nożną w obsadzie filmu nie zabrakło największych gwiazd futbolu, które mogły spróbować swoich sił w aktorstwie.

4. Skazaniec (2008)

W moim odczuciu bardzo ciężki i przytłaczający film. Niemniej niesłychanie dobrze odwzorowuje on realia panujące w trochę bardziej nowoczesnych więzieniach. Wraz z głównym bohaterem (Stephen Dorff) widzowie uczą się tego, jak funkcjonować w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze. Dodatkowo warto wspomnieć, że świetną kreację w Skazańcu stworzył Val Kilmer.

Ponadto film Rica Romana Waugha pokazuje nam, że w więzieniach rzadko kiedy możemy trafić na prosty podział na „złych” i „dobrych”. Zazwyczaj to zarówno osadzeni jak i strażnicy po latach odsiadki oraz nadzorowania są najzwyczajniej w świecie zepsuci. Cóż, być może dlatego więzienia budzą w nas taki lęk.

3. Ucieczka z Alcatraz (1979)

Clint Eastwood w jednej ze swoich najlepszych ról oraz fabuła oparta o ucieczką z najbardziej legendarnego więzienia świata? Brzmi jak przepis na sukces. W tym przypadku oczekiwania pokrywają się z rzeczywistością w stu procentach! Ucieczka z Alcatraz to genialny film opowiadający nam prawdziwą historię Frank Morrisa, który być może jako jedyny więzień w historii zdołał uciec z historycznego Alcatraz.

Produkcja sprzed 43 lat przede wszystkim jest świetnie zrealizowana. Zdjęcia, reżyseria, udźwiękowienie — wszystko to stoi na najwyższym poziomie. Oczywiście swoje dodaje także fabuła, która trzyma nas w napięciu niemalże od początku do końca. No i naturalnie trzeba oddać hołd legendarnemu więzieniu, które wprowadza do filmu naprawdę elektryzujący klimat.

2. Zielona mila (1999)

Klasyk nad klasyki! Cudownie zekranizowana powieść autorstwa Stephana Kinga to drogowskaz dla wszystkich „wyciskaczy łez”, które powstały po 1999 roku. Zielona mila to jeden z tych filmów, w których ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Zagrało tu bowiem wszystko — od obsady aktorskiej przez ekipę filmową aż po scenariusz i reżyserię.

Być może Was zaskoczę, ale Zielona mila nigdy nie wygrała żadnego Oscara! Co prawda produkcja Franka Darabonta zdobyła cztery nominacje, ale ostatecznie przegrała w każdej z kategorii. Najlepszym filmem 1999 roku zostało American Beuty, najlepszym aktorem drugoplanowym Michael Caine, najlepszy scenariusz adaptowany padł łupem Wbrew regułom, natomiast statuetka za najlepszy dźwięk powędrowała do Matrixa.

1. Skazani na Shawshank (1994)

Być może nie będę oryginalny, ale ciężko jakkolwiek inaczej złożyć takie zestawienie nie wyróżniając w nim kolejnego dzieła Franka Darabonta opartego na powieści Stephana Kinga. Skazani na Shawshank to według wielu fanów kina zdecydowanie najlepszy film w historii całej branży. W związku z tym, że fabuła produkcji z 1994 roku niepodważalnie łączy się z więzieniem — nie mogło jej tu zabraknąć.

W tym przypadku przede wszystkim robotę robi tu intryga, zwroty akcji oraz walka o wolność głównego bohatera. Dodatkowo do myślenia dają nam monologi Morgana Freemana o szarej codzienności oraz rutynie skazańców. Skazani na Shawshank to jednak także topowa produkcja pod względem warstwy artystycznej. Świetną pracę wykonał tu reżyser, który przez cały seans wodzi nas za nos, aby na sam koniec wyprowadzić kilka celnych ciosów, które posyłają nas na deski.

Sprawdź najnowsze wpisy