avengers koniec gry

Filmy, które zarobiły najwięcej pieniędzy w pierwszy weekend w kinach

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Filmy

Film „Doktor Strange w multiwersum obłędu” zaliczył jeden z najlepszych finansowych startów w pierwszy weekend wyświetlania w kinach na całym świecie. Sprawdźmy jak nowy film Marvela prezentuje się na tle innych.

Największe globalne otwarcia filmów w historii

doktor strange w multiwersum obledu recenzja

Poniższe zestawienie bierze pod uwagę pieniądze, które dany film zarobił podczas pierwszych trzech dni wyświetlania w kinach na całym świecie. Mowa tu o tzw. weekendzie otwarcia, od piątku do niedzieli włącznie. Jeszcze 20 lat temu, film „Spider-Man” z 2002 roku był pierwszym w historii, który w samej tylko Ameryce Północnej zarobił ponad 100 mln dol. Przekonacie się jednak, że te liczby, zarówno w USA jak i tym bardziej globalnie, są dziś o wiele większe.

10. Doktor Strange w multiwersum obłędu

Najnowsza produkcja Marvela kontynuuje trend bicia wielu rekordów kasowych na swojej drodze. Wprawdzie nie jest to najpopularniejszy film MCU, ale jaki widać, znajduje się w czołówce. Trudno się dziwić, skoro w chwili obecnej Marvel wyciska ile może z idei multiwersum. „Doktor Strange w multiwersum obłędu” zarobił przez pierwsze trzy dni w samej Ameryce Północnej 185 mln dol. W skali globu ta kwota wynosi aż 450 mln dol.

9. Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Sukces „Przebudzenia Mocy” dał fanom Star Wars światło nadziei na wspaniałą nowoczesną trylogię. Rzeczywistość okazała się zgoła inna, natomiast nie zmienia to faktu, że zainteresowanie „Ostatnim Jedi” było olbrzymie. W USA film ten może się pochwalić 5 najlepszym otwarciem w historii, gdyż zarobił aż 220 mln dol. Globalnie z kolei ta kwota wyniosła 450 mln 800 tys. dol.

8. Kapitan Marvel

To pierwszy przykład, gdy zapowiedzi Marvela rozgrzały wyobraźnię fanów do czerwoności, po czym okazały się mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ale przynajmniej pod względem finansowym się opłacało. „Kapitan Marvel” w pierwszy weekend otwarcia w USA zarobił 153 mln dol., a w analogicznym okresie na całym świecie kwota ta wyniosła łącznie ponad 456 mln dol.

7. Harry Potter i Insygnia śmierci cz. 2

Finał sagi o Harrym Potterze zgodnie z przewidywaniami pobił całą masę rekordów w 2011 roku. Na rynku amerykańskim przez pierwsze trzy dni w kinach film ten zarobił kapitalne 196 mln dol. Ale globalnie wynik ten jest ponad dwa razy większy – wynosi 483 mln dol.

Przeczytaj także: Doktor Strange w multiwersum obłędu to marvelowski horror klasy B

6. Jurassic World

Powrót do serii zapoczątkowanej w 1993 roku przez Stevena Spielberga okazał się chyba większym sukcesem niż ktokolwiek się tego spodziewał. „Jurassic Park 3” z 2001 roku był raczej dość przeciętnych rozmiarów przebojem i wydawać się mogło, że hype na dinozaury przepadł. Tymczasem w 2015 nowe pokolenie widzów dało jasno do zrozumienia, że chce ich powrotu. I tak „Jurassic World” w USA przez pierwsze trzy dni pobytu w kinach zarobiło potężne 208 mln dol. W skali globu w tym czasie kwota ta wyniosła 525 mln 500 tys. dol. Czyli ponad pół miliarda dolarów. W trzy dni!

5. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Rok 2015 mógł się pochwalić niespotykaną dotąd ilością pieniędzy, jakie zarabiały hollywoodzkie blockbustery. Kilka miesięcy po „Jurassic World” do kin weszła długo oczekiwana kontynuacja „Gwiezdnych wojen”. Był to pierwszy filmowy sequel oryginalnej trylogii. Trudno się wiec dziwić, że świat oszalał. W USA w weekend otwarcia „Przebudzenie Mocy” zarobiło wówczas rekordowe 247 mln dol. A globalnie również film ten dzierżył przez chwilę rekord wszech czasów zarabiają w pierwszy weekend 528 mln dol.

4. Szybcy i wściekli 8

„Szybcy i wściekli” to jedna z nielicznych serii, która z każdą kolejną odsłoną zdaje się zyskiwać fanów i coraz większą popularność. Przynajmniej do pewnego momentu. Był nim rok 2017, kiedy to 8 część rodzinno-samochodowej sagi pobiła wszelkie rekordy i przez moment cieszyła się tytułem, który miał największe otwarcie globalne w historii. Co ciekawe, „Szybcy i wściekli 8” w USA mieli gorsze otwarcie od części 7, bo zarobili tam „zaledwie” 98 mln dol. Natomiast popularność tej serii poza granicami USA jest olbrzymia o czym świadczy wynik 541 mln dol. zarobionych przez ten film tylko w trzy pierwsze dni dystrybucji kinowej.

3. Spider-Man: Bez drogi do domu

Po ostatnich częściach „Avengersów” to właśnie „Spider-Man” przejął pałeczkę i stał się najpopularniejszą serią Marvela. „Bez drogi do domu” otworzyło nowe możliwości dla Marvel Cinematic Universe związane z multiwersum, tak więc zainteresowania tym tytułem ze strony fanów było ogromne. W USA film ten może się pochwalić drugim największym otwarcie w historii – 260 mln dol. To ok. 150% więcej niż na otwarcie zarobił pierwszy „Spider-Man” w 2002 roku. Globalnie natomiast „Spider-Man: Bez drogi do domu” zarobił w pierwszy weekend niesamowite 600 mln dol.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy i seriale Marvel Cinematic Universe

2. Avengers: Wojna bez granic

Apetyty związane z pierwszą częścią finału dotychczasowej sagi Marvel Cinematic Universe były olbrzymie. A dobrze obrazowały to same cyfry. „Wojna bez granic” dzierży obecnie trzecią pozycję jeśli chodzi o pieniądze zarobione w pierwszy weekend dystrybucji kinowej – 257 mln dol. W skali globu plasuje pozycję drugą z kwotą wynoszącą aż 640 mln 500 tys. dol.

1. Avengers: Koniec gry

Jeśli powyższe kwoty wydawały się wam absurdalnie wielkie i abstrakcyjne to spójrzcie na numer jeden na tej liście. Wiadomo było, że jedynym filmem, który będzie w stanie przebić skalą zarobionych pieniędzy i tym samym widowni w kinach będzie „Koniec gry”. Ale chyba nikt się przeczuwał, że skala tych zarobków będzie aż taka wielka. „Koniec gry” to pierwszy, i jak na razie jedyny, film w historii, który w USA w pierwsze trzy dni wyświetlania w kinach przekroczył, wydawało się niemożliwą do przekroczenia, granicę 300 mln dol. I to przekroczył ją znacznie, bo zarobił aż 357 mln dol. Ciekawi mnie jak to w ogóle fizycznie możliwe, by aż tak znacznie przekroczyć przychody w stosunku do poprzednich filmów z tej listy, tym bardziej, że „Koniec gry” trwa 3 godziny, więc ogranicza to ilość seansów danego dnia. Ale wynik z USA to i tak pikuś. Na całym świecie przez pierwsze trzy dni od premiery „Avengers: Koniec gry” zarobił niewiarygodne pieniądze – 1 mld 223 mln 600 tys. 99,5% filmów w całej historii kina nie zarobiło nigdy takich pieniędzy w ogóle, a produkcja Marvela osiągnęła to w trzy dni!

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy