Wojna na wielkim ekranie — oto najlepsze filmy z całego gatunku

Borys Francuz Borys Francuz Filmy

Tematyka wojenna jest jedynym z najbardziej utrwalonych motywów w historii ludzkości. Od zarania dziejów jako gatunek popadamy w różnego rodzaju konflikty. Nic więc dziwnego, że wojna przeniosła się także na małe i wielkie ekrany.

Najlepsze filmy, w których główną rolę gra wojna

Najlepsze filmy, w których główną rolę gra wojna

Mimo tego, że wojna nigdy nie jest czymś pozytywnym, to w przypadku ekranowych widowisk możemy odnieść inne wrażenie. Przede wszystkim jest to materia niezwykle przyjemna do odbioru. Wojna równa się konfliktowi. Konflikt równa się agresji. Agresja równa się emocjom. Te kalkulacje są bardzo proste. Kino wojenne generuje w nas wiele często sprzecznych ze sobą uczuć.

Zobacz też: Pełny zwiastun serialu Obi-Wan Kenobi udostępniony! Tak świętuje się Dzień Gwiezdnych Wojen

Po pierwsze bardzo często widz musi obrać jedną ze stron konfliktu, a co za tym idzie „kibicować” jej w ekranowych poczynaniach. Po drugie w przypadku wojny nigdy nie możemy być pewni, że nie oglądamy naszej ulubionej postaci po raz ostatni. Konflikty zbrojne przecież niosą za liczne ofiary. Na koniec oczywiście dochodzą do tego wszelkie sceny akcji. Strzelaniny, ucieczki, bombardowania, walka wręcz czy też tortury — wszystko to znajdziemy niemalże w każdym filmie wojennym. Tak więc nie przedłużając i przechodząc już do meritum — poniżej znajdziecie zestawienie pięciu moim zdaniem najlepszych produkcji, w których główną rolę gra wojna.

5. Przełęcz ocalałych (2016)

Jest to najnowszy film w tym rankingu. Przede wszystkim w tym przypadku twórcy ciekawie zastosowali motyw unikania agresji w trakcie trwania wojny. W zasadzie słowo „twórcy” jest tutaj błędem, ponieważ scenariusz do filmu napisało życie. Kapral Desmond Thomas Doss to prawdziwa postać, która rzeczywiście w trakcie II Wojny Światowej odmówiła dotykania broni oraz czynnej walki.

Bohater świetnie odegrany przez Andrew Garfielda jest przeciwieństwem tego, co zazwyczaj oglądamy w filmach o wojnie. Z reguły główny bohater to niezwykle utalentowany żołnierz, któremu zabijanie kolejnych wrogów przychodzi z dziecinną łatwością. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Poza absolutnie genialną historią w Przełęczy ocalałych trzeba wyróżnić także pracę Mela Gibsona, który za wyreżyserowanie filmu został nominowany do Oscara. Ostatecznie produkcja z 2016 roku zgarnęła dwie statuetki — za najlepszy montaż oraz dźwięk.

4. Bękarty wojny (2009)

Zdecydowanie najbardziej specyficzny film na tej liście. W tym przypadku wojna oczywiście jest motywem przewodnim produkcji, ale w moim przekonaniu wcale nie gra tu głównej roli. Całe show skradli aktorzy poprowadzeni przez niepowtarzalnego Quentina Tarantino. Dialogi stoją na najwyższym poziomie, a sam scenariusz to mieszanka fikcji z niezwykle traumatycznymi realiami II Wojny Światowej.

Nie byłbym sobą gdybym w tym miejscu nie poświęcił kilku sekund Christophowi Waltzowi. Austriak w Bękartach wojny zagrał rolę życia, słusznie zgarniając za nią Oscara, Złoty Glob, Złotą Palmę oraz szereg innych wyróżnień. Dodatkowo Waltza genialnie wsparła reszta aktorów z Bradem Pittem i buongiorno na czele.

3. Snajper (2014)

W TOP3 wita nas Snajper z 2014 roku. Jest to kolejna prawdziwa historia, która łapie za gardło i trzyma nas za nie do samego końca seansu. Film opowiada nam o Christopherze Kyle’u, który do dziś jest najskuteczniejszym snajperem w historii amerykańskiej armii. Mimo tego, że w przypadku filmów osadzanie fabuły w teraźniejszych realiach nie jest moim ulubionym zabiegiem, o tyle Snajper to prawdziwy wyjątek od reguły.

Jest to produkcja, która posiada wszystko, co jest nam potrzebne do emocjonalnego seansu. Wyrazisty bohater (genialna rola Coopera), dynamiczne sceny akcji, chwile zwątpienia oraz nadludzkie zdolności — to zestaw cech, który najlepiej opisuje ten wspaniały film. Oczywiście nie można zapominać o tytanicznej pracy Clinta Eastwooda, który wyreżyserował Snajpera.

2. Szeregowiec Ryan (1998)

Absolutny klasyk, który znajdzie się w większości tego typu zestawień. W końcu historia oddziału dowodzonego przez Toma Hanksa jest ponadczasowa. To film o przyjaźni, lojalności, odwadze oraz strachu. Wszystko to osadzone w realiach okrutnej II Wojny Światowej. Dzieło Stevena Spielberga to niedościgniony wzór dla prawie wszystkich filmów wojennych.

W końcu nie bez przyczyny Szeregowiec Ryan zdobył aż pięć Oscarów. Jednego z nich dostał Janusz Kamiński, który w trakcie produkcji odpowiadał za zdjęcia. W ostatecznym rozrachunku film z 1998 roku jest drogowskazem dla wszystkich innych tytułów, w których wojna stanowi główny motyw przewodni.

1. Wróg u bram (2001)

Absolutny numer jeden. Film Jean-Jacquesa Annauda nie ma słabych stron. Obejrzałem go kilkukrotnie i powtarzam — nie ma słabych stron. Zdecydowanie jest to produkcja niedoceniona, która zasługuje na znacznie większy rozgłos. Rywalizacja na linii Jude Law-Ed Harris, czyli Zajcew-König wgniata nas w fotel i w pewnym momencie możemy odnieść wrażenie, że zamienia się to w pewnego rodzaju grę.

Do tego wszystkie dochodzi jeszcze historia miłosna, która cały czas majaczy nam w tle i ostatecznie ma bardzo istotny wydźwięk na sam finał fabuły. Na koniec muszę jeszcze wspomnieć o samym klimacie filmu. Brudny, śmierdzący, zimny i przygnębiający krajobraz jedynie podbija ostateczne doznania wizualne. Po prostu ARCYDZIEŁO!

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy