wiking film 2022 recenzja

Zemsta, krew i Valhalla. Wiking – recenzujemy film Roberta Eggersa

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Filmy

Wszyscy fani wikingów i Alexandra Skarsgarda mogą zacierać ręce. bo „Wiking” to, na Odyna, szalenie satysfakcjonujący seans.

Wiking – opis fabuły filmu.

wiking film 2022

Fabuła filmu „Wiking” jest względnie prosta i oparta na znanych schematach kina zemsty. Aczkolwiek warto mieć na uwadze, że historia Amletha, na której oparty jest „Wiking” była też podstawą dla „Hamleta” Williama Shakespeare’a, a więc mówimy tu o opowieści, która jest archetypiczna. Alexander Skarsgard wciela się w wikińskiego księcia Amletha, którego ojciec został zamordowany przez własnego brata, gdy Amleth był młodym chłopcem. Po latach nasz bohater jest gotów dokonać zemsty na swym wuju. A będzie to zemsta z piekła rodem. Pomoże mu w niej młoda, wzięta do niewoli słowiańska wiedźma, Olga (w tej roli Anya Taylor-Joy).

Wiking – najbardziej autentyczny film o wikingach.

Pierwszym, co rzuca się w oczy podczas oglądania filmu „Wiking” jest to, iż mamy tu do czynienia z dziełem, które z wiernością próbuje oddać realia związane z bojami i rytuałami wikingów. Znajdziemy w tym filmie masę fascynujących obrazów, w tym także wizji skąpanych w symbolach nordyckiej mitologii. Fani wikingów znajdą tu więc dla siebie wiele smaczków.

Ale „Wiking” robi też wrażenie jako dzieło czysto filmowe. Całość jest znakomicie wyreżyserowana, okraszona hipnotyzującą muzyką, która wybija rytm całej opowieści oraz wspaniale sfilmowana. Zdjęcia, których autorem jest Jarin Blaschke, są tyleż samo surowe co piękne i w sumie to samo można powiedzieć o całym dziele w reżyserii Roberta Eggersa. „Wiking” jest filmem szalenie intensywnym. To dzieło, które chwilami dosłownie krzyczy do widza, wydziera się w ryku berserkera i chwyta za gardło. To zarówno ponadczasowa historia o zemście i przeznaczeniu, co studium ludzkiej natury i jej skłonności do przemocy i wojen między sobą. Eggers w świetnym stylu ukazał nam ten bezsensowny krąg zabiajnia, który niczym żrące piętno ciąży nad ludzkością.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy i seriale o wikingach.

Alexander Skarsgard – perfekcyjny wiking.

wiking alexander skargard

Cały film na swoich, potężnych rozmiarów, barkach dźwiga Alexander Skarsgard. Pozornie mogłoby się wydawać, że to rola jednej miny, jak to często bywa u bohaterów filmów o zemście. Ale Skarsgard nadaje swojemu bohaterowi zarówno zwierzęcej dzikości i gniewu, co czysto ludzkiej wrażliwości. A to nie jest czymś, co często widzimy w tego typu kinie. Nie wyobrażam sobie lepszego castingu, tym bardziej, że Skarsgard sam jest potomkiem wikingów. Na drugim planie jak zawsze znakomicie sprawuje się Anya Taylor-Joy, która pomaga w uczłowieczeniu postaci Amletha, ale też sama wydaje się być potężną i mistyczną siłą natury. Reszta drugiego planu również nie rozczarowuje. Nicole Kidman (jako matka Amletha) daje nam kolejną ciekawą i niejednoznaczną kreację. Swoją drogą ciekawie jest oglądać ją w relacji matka-syn ze Skarsgardem, kiedy parę lat temu mogliśmy ich oglądać razem w relacji mąż-żona. W obu przypadkach przemoc była w tle. Chyba ich trzeci wspólny projekt powinien być jakąś lekką komedią. Także Claes Bang (główny antagonista filmu) przedstawia się interesująco, bo choć z początku mamy wrażenie iż będzie on jednowymiarowym czarnym charakterem, to w trakcie seansu zobaczycie go w mniej jednoznacznych barwach.

Jeśli miałbym trochę ponarzekać na film „Wiking”, to zwróciłbym uwagę na to, że jest to dzieło mimo wszystko jednak zimne, trzymające widza na dystans, mroczne, brutalne, krwawe i bezkompromisowe. Nie jest to z pewnością przyjemny seans. Co oznacza, że nie jest to film dla każdego. I ci, którym się spodoba taka wizja, niekoniecznie w pełni zaangażują się w tę opowieść, która, jak pisałem wcześniej, odgradza się od widowni swoją surowością i festiwalem rzezi. Poza tym, nie mam pytań. Choć nadal uważam, że „Czarownica” to najlepszy film Eggersa.

Ogólna ocena

8/10

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy