wikingowie serial

Najlepsze filmy i seriale o wikingach

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Filmy

Z okazji premiery filmu „Wiking” warto przed albo po seansie zapoznać się z innymi produkcjami opowiadającymi o tym odważnym i silnym ludzie sprzed wieków. Przed wami filmy i seriale o wikingach, które mogą okazać się warte waszej uwagi.

Filmy i seriale o wikingach – ranking najciekawszych produkcji

valhalla mroczny wojownik
Kadr z filmu Valhalla – Mroczny wojownik

Filmy i seriale o wikingach nie są wcale nowym trendem. Choć z pewnością nigdy nie były one równie popularne jak obecnie. Co ciekawe poniżej znajdziecie przykłady zarówno produkcji aktorskich jak i animowanych, które w pierwszym rzucie nie przychodzą na myśl jeśli chodzi o tę tematykę.

Serial Wikingowie

Zaczynamy od serialu, który na dobrą sprawę rozpalił popularność wikingów w XXI wieku do poziomu, na jakim nie znajdowali się oni nigdy wcześniej. Połączenie historii (na samym początku serial ten powstał jako produkcja dokumentalna dla kanału History) z fikcją dała widzom znakomitą mieszankę. Ostatecznie „Wikingowie” okazali się dla wielu widzów ciekawą alternatywą dla „Gry o tron”. Oraz inspiracją m.in. dla gry „Assassins Creed: Valhalla” czy nawet nowego filmu „Wiking”, który niekoniecznie by powstał gdyby nie ogólna popularność tematyki związanej z wikingami.

Długie łodzie wikingów

Ten film robił spore wrażenie od strony formalnej już w momencie swojej premiery w 1964 roku, ale i dziś nie odrzuca widza i nie sprawia wrażenia przestarzałej produkcji. Fabularnie to natomiast udane kino przygodowe i świetne rozrywkowe klasyczne widowisko.

Przeczytaj także: Najchętniej oglądane seriale oryginalne w historii serwisu Netflix

Jak wytresować smoka

Tutaj z kolei mamy do czynienia z opowieścią o wikingach w wersji dla dzieci. Choć i dorośli mogą się na niej dobrze bawić. Jest to oczywiście głównie historia przyjaźni młodego chłopca i smoka, ale w tle przewija się wiele motywów związanych z kulturą i tradycją wikingów.

Vinland Saga

Podobnie jak w przypadku serialu „Wikingowie”, „Vinland Saga” miesza historię i fikcję, ale w o wiele ciekawszym i robiącym wrażenie stylu. Głównym motywem jest tu zemsta, także serial jest brutalny, okrutny, ale też szalenie angażujący, także dlatego, że autorzy nie tylko genialnie rozpisali dramaturgię, ale i zadbali o naprawdę dobre zwroty akcji.

Valhalla – Mroczny wojownik

Mads Mikkelsen jako niemy i jednooki wiking, który wybiera się w wyprawę do Jerozolimy. Macie moją uwagę już przy „Mads Mikkelsen”. Nawet pomimo faktu, że nie jest to łatwy seans. To bardziej filmowa medytacja, wizualny poemat, zaduma. Film nie dla każdego. Ale na pewno jest to seans sugestywny i próbujący nas „ugościć” w umyśle wikinga.

Beowulf

Kolejna animacja na tej liście, ale tym razem dla dorosłego widza. Jej autorem jest Robert Zemeckis, znany jako twórca m.in. „Powrotu do przyszłości”. Na początku XXI wieku Zemeckis zaangażował się w tworzenie animacji komputerowych z użyciem najnowszej technologii. I rzeczywiście, „Beowulf” wygląda niesamowicie od strony wizualnej. Ale i fabularnie satysfakcjonuje będąc ciekawą adaptacją najstarszego staroangielskiego eposu w Europie.

Asterix i wikingowie

Jak to zwykle bywa przy okazji bajek o Asteriksie i Obeliksie, tak i w tym przypadku widzów, mały i duży widz znajdzie dla siebie masę dobrego humoru. Tutaj twórcy na ruszt wzięli już nie Rzymian, ale wikingów, podchodząc do nich z przymrużeniem oka.

Wikingowie

Oto film dla fanów staroszkolnych hollywoodzkich widowisk, ze znakomitymi scenami zbiorowymi/batalistycznymi, ciekawą fabułą oraz jak zawsze znakomitą rolą Kirka Douglasa. Oczywiście musicie mieć na uwadze fakt, że to film z 1958 roku, czyli mający ponad 60 lat, natomiast w temacie wikingów jest to naprawdę satysfakcjonująca pozycja, z dobrze zarysowanym konfliktem.

Ostatni król

Kino drogi, dramat i thriller wymieszany z historią (choć niedokładną) Wikingów. Jeśli zwracacie uwagę na fakty historyczne to lepiej z dystansem podejdźcie do tych aspektów tego filmu. Fabuła może też nie zachwyca nadmierną oryginalnością i wyjątkową fabułą, ale jako film na przyjemny wieczór w scenografii historii o wikingach sprawuje się wystarczająco dobrze.

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy