indiana jones 5

Indiana Jones 5 zaoferuje nam powrót do korzeni? Tak twierdzi członek obsady

Borys Francuz Borys Francuz Filmy

Seria Indiana Jones to jeden z najbardziej zasłużonych cyklów filmów przygodowych w historii kina. Kolejne odsłony perypetii najpopularniejszego archeologa świata od wielu lat przyciągają tłumy odbiorców. Jednak co takie przyniesie nam najnowszy film z serii?

Indiana Jones 5 to powrót do korzeni?

Indiana Jones 5 to powrót do korzeni?

Jeden z członków obsady aktorskiej Indiana Jones 5Mads Mikkelsen zdradził kilka szczegółów dotyczących projektu, w którym bierze udział. Duńczyk podczas rozmowy o swoim najnowszym filmie, czyli Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a został zapytany o szczegóły kręcenia piątego epizodu cyklu Indiana Jones. Doświadczony aktor nie krył swojej ekscytacji, twierdząc, że producenci filmu zainspirowali się klasycznymi odsłonami serii, czyli Poszukiwaczami zaginionej Arki oraz Świątynią Zagłady.

Poszukiwacze zaginionej Arki był kiedyś jednym z moich ukochanych filmów. To uosobienie złotej ery serii toczącej się w latach 40′ ubiegłego wieku. Taki sam klimat zostanie zachowany w piątej części. Porządnie przyjrzeliśmy się dwóm pierwszym odsłonom cyklu, żeby uzyskać ten oryginalny styl, oryginalnego „Indy’ego” oraz coś gęstego, ale także epickiego.

Mads Mikkelsen

Taka zapowiedź Indiana Jones 5 na pewno może napawać optymizmem wszystkich fanów serii. Niestety fabularny i klimatyczny powrót do korzeni niekoniecznie oznacza, że w filmie ujrzymy znane nam twarze. Oczywiście w rolę Indiany Jonesa wciela się niepowtarzalny Harrison Ford, który w tym roku skończy 80 lat. Niestety za reżyserię nie będzie odpowiadać Steven Spielberg, a za dostarczenie materiałów do scenariusza po raz pierwszy w historii cyklu odpowiedzialny będzie ktoś inny niż George Lucas (nie wliczając w to stworzonych wcześniej postaci).

Niemniej Spielberg wciąż jest obecny przy tworzeniu piątej części przygód Indiany Jonesa, tym razem już w roli producenta. Za reżyserię odpowiada bowiem młodszy o siedemnaście lat James Mangold. Amerykanin jest także odpowiedzialny za scenariusz, który napisał wraz z Johnem Henrym Butterworthem oraz jego bratem — Jezem. Wracając jednak do reżysera — Mangold ma na swoim koncie takie produkcje jak Le Mans ’66, Logan: Wolverine czy Wybuchowa para. Oznacza to, że filmy, które łączą dynamiczną akcję z dobrze poprowadzoną historią, wcale nie są mu obce. Kolejna obiecująca informacja!

Indiana Jones 5 – najistotniejsze informacje

Indiana Jones 5 - najistotniejsze informacje

W ostatnich tygodniach w sieci zaczyna pojawiać się coraz więcej doniesień dotyczących na przykład obsady filmu. Aktualnie poza wspomnianymi już Fordem i Mikkelsenem w Indiana Jones 5 najprawdopodobniej zobaczymy Phoebe Waller-Bridge, Thomasa Kretschmanna, Shaunette Renée Wilson oraz Antonio Banderasa.

Niestety podczas kręcenia filmu nie zostali zaangażowani aktorzy, którzy wystąpili we wcześniejszych odsłonach serii. Mowa tu, chociażby o Karen Allen, która zagrała w Poszukiwaczach zaginionej Arki oraz Kryształowej Czaszce. Niemal na pewno nie mamy co liczyć także na ponowny występ Shii LaBeoufa, który dwa lata temu odstawił aktorstwo na boczny tor.

Jednak najważniejszym pytaniem, które zadają sobie wszyscy fani Indiany, jest, to kiedy nastąpi premiera piątej części filmu? Producenci datę debiutu ustalili na 30 czerwca 2023 roku. Wówczas Indiana Jones 5 trafi do kin w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nastąpi to zapewne chwilę później.

W związku z sytuacją pandemiczną, która panowała oraz wciąż panuje na świecie, kręcenie kolejnych scen do filmu było utrudnione. Ekipa filmowa kilkukrotnie musiała zmieniać swoje plany co do harmonogramu, jednak ostatecznie w lutym tego roku udało się skompletować wszystkie zdjęcie do Indiana Jones 5. Teraz producentów czeka żmudny proces postprodukcji a niebawem także marketingowego promowania nowego wpisu w serii.

Dla osób niezaznajomionych z franczyzą — ma ona już ponad czterdzieści lat. Oryginalna trylogia Indiana Jones pojawiała się w kinach w latach 1981-1989. Po osiemnastu latach seria zyskała drugie życie dzięki premierze czwartej części, która w teorii miała zamknąć cykl. Jak się jednak później okazało, producenci zdecydowali się na nakręcenie jeszcze jednego filmu, w którym przebojowego archeologa odegra Harrison Ford. Poniżej znajdziecie zestawienie przedstawiające historię franczyzy.

 • Poszukiwacze zaginionej Arki (1981)
 • Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984)
 • Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989)
 • Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008)
 • Indiana Jones 5 [tytuł roboczy] (2023)

Źródło: The Hollywood Reporter

  Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

  Partner poradnika:

  Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
  Impression Tag
  Sprawdź najnowsze wpisy