Najciekawsze filmy, które powstały na podstawie gier — musisz je zobaczyć!

Borys Francuz Borys Francuz Filmy

Branża gier wideo oraz filmów przenika się od wielu lat. Na podstawie gier powstają kolejne filmy, ale proces ten działa także w drugą stronę. Dziś jednak skupimy się na najciekawszych produkcjach kinowych, które zostały stworzone na wzór popularnych gier.

Filmy kochają gry, ale czy ze wzajemnością?

Filmy kochają gry, ale czy ze wzajemnością?

Na pewno nie raz po przejście danej gry mieliście uczucie niedosytu i chęci zgłębienia przedstawionej w niej historii jeszcze bardziej. W takich momentach z pomocą przychodzi branża filmowa. Jeśli dany tytuł stał się hitem, procedura jest prosta — kupujemy prawa, angażujemy ekipę i aktorów, a następnie wypuszczamy gotowy film. Niestety często kończy się to ogromną klapą. Niemniej nie wolno generalizować, a co za tym idzie wrzucać wszystkich filmowych adaptacji gier do kosza podpisanego „nieudane”.

Zobacz też: Powstanie kolejny spin-off Breaking Bad? Giancarlo Esposito jest za!

W ciągu ostatnich lat powstało wiele dobrych i nawet bardzo dobrych filmów, które fabularnie czerpią z popularnych tytułów. Pojawiały się także produkcje mniej udane, ale za to ciekawe pod innymi względami. Poniżej znajdziecie zestawienie kilku najciekawszych filmów, które światło dzienne ujrzały tylko i wyłącznie dzięki temu, że kilka lat wcześniej z dobrej strony pokazali się programiści jednego ze studiów deweloperskich.

Książę Persji: Piaski czasu

Gra stworzona przez Ubisoft w 2003 roku doczekała się swojej luźnej ekranizacji po siedmiu latach. Warto jednak wspomnieć, że cała franczyza Prince of Persia sięga roku 1989. Wracając jednak do filmu — główną rolę Dastana zagrał tam Jake Gyllenhaal, a za jego reżyserie odpowiadał Mike Newell. Książę Persji: Piaski czasu to definicja kina akcji, które dodatkowo zabiera nas w ciekawe i przyjemne dla oka lokacje.

Lara Croft: Tomb Raider

Tego tytułu nie mogło tu zabraknąć. Angeline Jolie wcielająca się w Lare Croft przeszła już do kanonu popkultury. Pomimo naprawdę dobrej obsady film z 2001 roku spotkał się z dość średnimi ocenami. Twórcom nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu kontynuacji w postaci Lara Croft: Tomb Raider: Kolebka życia.

Silent Hill

Na chwilę odchodzimy od akcyjniaków na rzecz horroru. Silent Hill zebrał wszystko, co najlepsze z kilku pierwszych części serii gier, ale jednak nie udało mu się zawojować rynku filmowego. Mimo wszystko nie zapominajmy, że momentami produkcja z 2006 roku naprawdę przyprawiała o dreszcze i chyba o to właśnie w nim chodzi!

Assassin’s Creed

Jako wielki fan serii gier o skrytobójcach z bólem serca muszę przyznać, że Assassin’s Creed z 2016 roku jest filmem dość średnim. Fabuła nie porywa, bohaterowie są nam obojętni, jednak jest to produkcja tak duża i napompowana, że w takim zestawieniu warto, chociaż o niej wspomnieć. Sama franczyza ma bardzo duży potencjał na zawojowanie rynku filmowego i miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości w końcu tak się stanie.

Sonic. Szybki jak błyskawica

Niebieskawy jeż przyprawia nas o zawrót głowy od wielu lat. Jednak dopiero w 2020 roku powstała duża aktorska adaptacja serii gier z lat 90′ ubiegłego wieku. Sonic to kino dla zarówno większych jak i mniejszych fanów ultraszybkiego bohatera. Film nominowany do nagród Saturn doczekał się swojej kontynuacji, której polska premiera nastąpi za 9 dni (22 kwietnia).

Pokémon: Detektyw Pikachu

Tytuł bardzo podobny do powyższego, jednak teraz przenosimy się do rozległej franczyzy Pokémonów. Tytułowy Pikachu dostaje nową rolę — ma wcielić się w detektywa, który pomaga Timowi Goodmanowi w poszukiwaniu zaginionego ojca. Film stał się oczywiście kasowym hitem, który zarobił ponad 431 milionów dolarów na całym świecie.

Resident Evil

Sugerując się ocenami wszystkich filmów powstałych na podstawie gier w różnych serwisach możliwe, że Resident Evil jest tym najlepszym. Użytkownicy portalu Filmweb produkcję z 2002 roku oceniają na 7.0 natomiast w przypadku IMDb jest to 6.7. Oryginala seria filmów składa się z sześciu części, natomiast w 2021 roku cykl doczekał się rebootu w postaci Resident Evil: Welcome to Raccoon City. Przewaga pierwszej części Resident Evil polega na tym, że jest to film stworzony zarówno dla fanów gier jak i osób kompletnie niezainteresowanych cyfrową rozrywką.

Pozostałe filmy

Filmy kochają gry, ale czy ze wzajemnością?

Oczywiście powyższe zestawienie nie prezentuje wszystkich filmów powstałych na podstawie gier. Jednak, żeby zachować pewną sprawiedliwość, poniżej znajdziecie listę pozostałych tytułów, które zasługują na wyróżnienie.

 • Uncharted (2022)
 • DOA: Żywy lub martwy (2006)
 • Warcraft (2016)
 • Mortal Kombat (1995)
 • Hitman (2007)
 • Doom (2005)
 • Max Payne (2008)
 • Far Cry (2008)
 • Need for Speed (2014)
 • Postal (2007)
 • Tekken (2010)

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy