tom cruise ile zarabia

Tom Cruise zarabia więcej na swoich filmach, niż studio, które je produkuje

Przemysław Dobrzyński Przemysław Dobrzyński Filmy

Do ciekawych wniosków doszedł magazyn The Hollywood Reporter ujawniając, że Tom Cruise zarabia na swoich filmach więcej pieniędzy, niż wszechpotężne studia.

Tom Cruise – hollywoodzki gigant

tom cruise mission impossible

Tom Cruise jest bez wątpienia jedną z największych gwiazd w historii Hollywood. Nie kojarzę, by kiedykolwiek wcześniej w dziejach X muzy jakikolwiek aktor miał tak długą karierę na samym szczycie i to z praktycznie nieprzerwaną serią sukcesów artystycznych i kasowych. Swoje pierwsze duże role zagrał w 1981 roku (m.in. w filmie „Szkoła kadetów”). Sławę zyskał niedługo później bo już w 1983 roku filmem „Ryzykowny interes”. Od 1986 roku, kiedy to wystąpił w przeboju „Top Gun”, jest w absolutnej czołówce największych gwiazd na Ziemi. Oznacza to, że jego kariera trwa już ponad 40 lat! I nie tylko nie osłabła od lat 80. czy 90., ale wręcz się wzmocniła, co już jest ewenementem w tej branży.

Tom Cruise, który w tym roku skończy 60 lat (!) w ostatnim czasie dorobił się jednych z największych przebojów w swojej karierze. I pomimo już wcale nie do końca młodego wieku, nie przestaje zadziwiać jako gwiazda kina akcji, i to wykonująca samodzielnie masę wymagających i potencjalnie niebezpiecznych wyczynów kaskaderskich.

Tom Cruise – Hollywoodzki krezus

Przez to, że jego kariera jest tak długa i pełna sukcesów, Crusie wyrobił sobie nie tylko znakomitą reputację w Hollywood, ale też odpowiednie warunki do pracy. Do tego coraz częściej angażuje się w swoje filmy nie tylko jako aktor, ale też jako ich producent. To sprawia, że jego odpowiedzialność za sukces danej produkcji jest większa, ale też i zarobki zdecydowanie wzrastają. Na ten moment, Tom Cruise wypracował sobie model, w którym otrzymuje on procent od zysków danego filmu na poziomie kinowe dystrybucji. I to od pierwszego dnia wyświetlania filmu w kinach. Kiedyś ta praktyka dotyczyła wielu największych gwiazd kina, obecnie Cruise jest jednym z ostatnich aktorów, którzy są wynagradzani w ten sposób.

Przeczytaj także: Film o Marylin Monroe z Aną De Armas otrzymał kategorię tylko dla dorosłych

W artykule The Hollywood Reporter nie padają konkretne kwoty, ale można mieć mniej więcej pojęcie jakie to mogą być liczby mają na uwadze np. fakt, że studia filmowe zarabiają ok. połowy z kwoty, którą dany film wygeneruje z dystrybucji kinowej. Artykuł THR stwierdza, że Cruise zarabia więcej na danym filmie niż studio, które go wyprodukowało. Jak uświadomimy sobie, że jego ostatni na ten moment film, „Mission: Impossible – Fallout” zarobił globalnie prawie 800 mln dol., to możemy mieć jako takie pojęcie o jakich kwotach tu mowa.

Oczywiście przychody danego filmu rozdzielane są mniej więcej pół na pół pomiędzy kiniarzami a studiem, tak więc zakładam iż zarobki Cruise’a i studia mieszczą się w jednej z tych połówek i w obrębie tych 50% aktor bierze kwotę większą niż studio. Jakkolwiek na to nie patrzeć, jest to absolutny ewenement, by aktor zarabiał na filmie więcej niż studio. Co tylko pokazuje jak potężną pozycję w Hollywood posiada Tom Cruise. Tym niemniej jego zarobki w ostatnich miesiącach stanęły pod znakiem zapytania. Ze względu na pandemię skraca się okres dystrybucji kinowej filmów na rzecz szybszego pojawiania się ich w serwisach streamingowych. Czemu z oczywistych względów Cruise jest przeciwny.

W każdym razie nic nie wskazuje na to, by blask gwiazdy Cruise’a miał przygasnąć. Na premierę czekają już dwa jego kolejne filmy i każdy zapowiada się na przebój. Pierwszy to „Top Gun: Maverick” czyli długo oczekiwany sequel „Top Guna”, a drugi to „Mission: Impossible 7”. Budżet tego drugiego filmu to aż 290 mln dol. co czyni go jednym z najdroższych filmów w historii kina. Nie należy też zapominać o tym że Tom Cruise przymierza się do nakręcenia filmu… w kosmosie. Aczkolwiek na premierę tego filmu poczekamy co najmniej kilka lat.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy