Sieć kin Cineworld zostanie zamknięta, a przynajmniej bardzo dużo na to wskazuje. Wprawdzie nie wiadomo jeszcze, czy to będzie kolejna, tymczasowa przerwa w działaniu, czy też stanie się tak na stałe. Swój udział w tej decyzji miał sam James Bond, a raczej fakt, że premiera najnowszego filmu z Danielem Craigiem po raz kolejny została przesunięta. Czy kina odejdą w niebyt?

Sieć kin Cineworld zostanie zamknięta

Prawdopodobnie sieć kin Cineworld zostanie zamknięta w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz w USA. Takie doniesienia pojawiły się w weekend i wygląda na to, że jest w nich sporo prawdy. Firma na swoim koncie na Twitterze potwierdziła, że przymierza się do czasowego zamknięcia kin, ale finalnej decyzji jeszcze nie podjęto. Przypomnijmy, że kina w większości nie działały przez kilka miesięcy z powodu pandemii koronawirusa. W wakacje część z nich została ponownie otwarta, ale nawet ogromne premiery, jak „Tenet”, nie przyciągnęły odpowiedniej liczby widzów. Przynajmniej nie takiej, która byłaby opłacalna dla kin sieciowych.

Ratunkiem mógł być film „No time to die”, czyli kolejna odsłona serii o agencie 007. Premiera planowana była na listopad, ale przesunięto ją na kwiecień 2021 i nie wiadomo, czy wtedy też się odbędzie. Wszystko oczywiście spowodowane jest strachem producentów przed tym, czy film zarobiłby odpowiednie pieniądze. Brak dużych premier, pandemia i nie oszukujmy się, ceny biletów w kinach sieciowych sprawiły, że taka decyzja o ponownym zamknięciu była do przewidzenia. Część z premier, która miała pojawić się w kinach, wylądowała w serwisach VOD. Inne zostały przesunięte, więc wycieczki do kina stały się chwilowo zbędne. I wygląda na to, że przez następne kilka miesięcy będzie podobnie.

Zobacz też: Aktualizacja iOS 14 i WatchOS 7 z problemami.

Czy zamknięcie popularnej sieci kin może sprawić, że tak samo stanie się i w Polsce? Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo dużych premier w najbliższym czasie nie będzie, a koszty utrzymania zapewne są gigantyczne. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat przemysł filmowy może w całości przenieść się na rynek VOD. I choć oglądanie filmu w domu, a oglądanie go w kinie, to dwie zupełnie różne rzeczy, zdaje się, że powoli się do tego zbliżamy.

Źródło: Cineworld / Reuters

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.