Chłopiec nalewający wodę z dużego słoja, oraz Książulo w czapce z daszkiem na targu śniadaniowym.
LINKI AFILIACYJNE

Książulo pokazał pomysłowość dzieci. Za lemoniadę zapłacisz BLIK-iem

2 minuty czytania
Komentarze

Wbrew pozorom, małe stanowiska z lemoniadą, przeważnie obsługiwane przez przedsiębiorcze dzieci, nie są jedynie obrazkiem z amerykańskich filmów. Jak jednak prowadzić taką wakacyjną działalność, gdy coraz mniej osób nosi przy sobie gotówkę? Całkowitym przypadkiem sam Książulo (Szymon Nyczke) pokazał, że i ten problem można rozwiązać z technologią.

BLIK sprawił, że Książulo mógł zapłacić za lemoniadę

Dwóch ludzi rozmawiających na zewnątrz, obok stołu z dwoma słoikami pełnymi lemoniady, w tle drzewa i trawnik. W tym Książulo i dziecko
Fot. Książulo / YouTube

Oczywiście, celem ostatniej wyprawy Książula i Wojka nie była lemoniada, a Targ Śniadaniowy w Warszawie, który popisał się drogą, aczkolwiek solidną kuchnią. Cóż, skoro 15 złotych za jagodziankę w stolicy to mało, będę wierzyć na słowo. Sam materiał polecam obejrzeć poniżej, bo Szymon Nyczke jak zawsze w uczciwy sposób opowiada o oferowanym tam jedzeniu.

Wróćmy jednak do lemoniady. Po drodze panowie napotkali chłopca sprzedającego cytrynowy napój. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że i za tę przyjemność udało się zapłacić BLIK-iem. Nie spodziewamy się, żeby młodzieniec musiał odprowadzać podatki od tego biznesu, więc dlaczego i w ten sposób nie ułatwić sobie pracy.

Przedsiębiorczość dzieci należy wspierać, a nie obrzydzać – opinia autora

Ta konkretna sytuacja pokazuje też, dlaczego Szymon Nyczke jest tak lubianym w Polsce twórcą. Choć lemoniada kosztowała 10 złotych, Książulo przelał młodzieńcowi BLIK-iem więcej, bo 100 złotych. Przedsiębiorczość należy wspierać jak najmocniej, a nie ją obrzydzać przez donosy, jak zrobiono to we Wrześni.

Jak opisał sytuację Business Insider, mieszkańcy Wrześni zgłosili do lokalnego sanepidu sprzedaż lemoniady przez dzieci, powołując się na brak zachowania standardów higieny. Aczkolwiek, sanepid skomentował to ze zdrowym rozsądkiem, informując, że dzieci ukarane nie będą. Chociażby dlatego, że regulacje ich nie dotyczą.

Działania takie jak sporadyczna obróbka, przygotowywanie, przechowywanie i podawanie żywności przez osoby prywatne podczas wydarzeń w rodzaju kiermaszy kościelnych, szkolnych lub wiejskich nie są objęte zakresem rozporządzenia.

Wytyczne dotyczące wykonania niektórych przepisów rozporządzenia (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych

Oczywiście, podstawowych zasad higieny należy przestrzegać zawsze. Aczkolwiek, nie odbierajmy dzieciom możliwości samodzielnego zarobienia na wymarzone prezenty lub przyszłe wydatki, dobrze?


Niebawem nowy rok szkolny. Czy twoje dziecko jest odpowiednio wyposażone w sprzęt i oprogramowanie niezbędne do nauki? Podziel się tym z nami, wypełniając ankietę. Dziękujemy!


Źródło: Youtube, BI. Zdjęcie otwierające: Książulo / YouTube

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw