Ekran telewizora z reklamą Prime Gaming, pad do gier i pilot do Fire TV, logo Luna na dole.
LINKI AFILIACYJNE

Amazon Luna w końcu debiutuje w Polsce. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o usłudze

3 minuty czytania
Komentarze

Czekaliśmy na to cztery lata, ale w końcu usługa Amazon Luna trafia na polski rynek. Co ważne platforma do grania w chmurze już teraz jest dostępna dla wszystkich abonentów Amazon Prime.

Amazon Luna w Polsce – co musisz wiedzieć?

Strona główna Amazon Luna z grami, w tym Fortnite Battle Royale, Fallout New Vegas, Metro Exodus, Fallout 3 i Bee Simulator.
Fot. Amazon, zrzut ekranu

Dosyć niespodziewanie Amazon zdecydował się uruchomić usługę Luna na polskim rynku. Zaznaczmy, że dotychczas platforma do grania w chmurze była dostępna w Stanach Zjednoczonych oraz kilku innych państwach. Cóż, nie będziemy narzekać, ponieważ takie niespodzianki są zawsze mile widziane!

WARTO PRZECZYTAĆ: Amazon Luna: sprawdziliśmy, na jakim sprzęcie działają gry. Jest dobrze

Dla osób niezaznajomionych z tematem warto wspomnieć, że Amazon Luna to usługa strumieniowania gier, która pozwala grać w popularne tytuły bez potrzeby posiadania mocnego sprzętu komputerowego czy konsol do gier. Cała platforma wykorzystuje technologię cloud gaming, która przenosi moc obliczeniową potrzebną do uruchomienia gry na serwery Amazon Web Services (AWS), skąd obraz gry jest strumieniowany do urządzenia użytkownika.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Jeśli jesteście abonentami usługi Amazon Prime już teraz całkowicie za darmo, możecie przetestować, jak funkcjonuje, Luna na waszych urządzeniach. Wszystko, co należy zrobić to zalogować się do serwisu luna.amazon.pl danymi z Amazon Prime. Naturalnie w grę wchodzi także opcja wykupienia subskrypcji Luna+ wycenionej na 39,99 zł/miesiąc (dostępny darmowy tydzień).

WARTO PRZECZYTAĆ: Amazon Luna: sprawdziliśmy, na jakim sprzęcie działają gry. Jest dobrze

Niemniej przypomnijmy, że roczny abonament Amazon Prime kosztuje 49,99 zł, a w zamian oprócz dostępu do Luny otrzymacie także darmowe przesyłki w sklepie Amazona oraz serwis streamingowy Prime Video.

Jak działa usługa Amazon Luna?

Osoba z niebieskimi włosami grająca w grę komputerową na dużym ekranie, trzymając kontroler.
Fot. Amazon / materiały prasowe

Podstawą działania Amazon Luna jest infrastruktura chmurowa AWS, która zapewnia moc obliczeniową oraz serwery niezbędne do uruchamiania gier. Użytkownicy korzystają z internetu, aby przesyłać dane wejściowe (np. ruchy pada czy klawiatury), które są następnie przetwarzane na serwerach, a wynik (w postaci obrazu gry) jest przesyłany z powrotem do użytkownika w czasie rzeczywistym.

Amazon Luna jest dostępna na różnych urządzeniach, w tym komputerach PC, Mac, urządzeniach z systemem Android i iOS oraz na Fire TV. Dzięki temu gracze mogą korzystać z usługi praktycznie na każdym nowoczesnym sprzęcie z dostępem do internetu. Niektóre urządzenia mogą wymagać dodatkowego kontrolera, takiego jak Luna Controller, który zadebiutuje w polskim sklepie Amazona 26 czerwca.

WARTO PRZECZYTAĆ: Amazon Luna: sprawdziliśmy, na jakim sprzęcie działają gry. Jest dobrze

Ten specjalnie zaprojektowany sprzęt do gier łączy się bezpośrednio z serwerami AWS poprzez Wi-Fi, co zmniejsza opóźnienia (input lag) i zapewnia płynniejsze granie. Chociaż możliwe jest granie przy użyciu innych kontrolerów czy klawiatury i myszki, Luna Controller oferuje najlepszą kompatybilność i najmniejsze opóźnienia. Aktualnie w bibliotece gier Amazon Luna znajdziemy takie tytuły jak:

  • Fallout: New Vegas
  • Metro Exodus
  • Team Sonic Racing
  • Batman: Arkham Knight
  • Overcooked
  • Alien: Isolation

Co więcej, Amazon nieustannie rozwija usługę Luna, dodając nowe gry i funkcje. Plany na przyszłość obejmują wsparcie dla większej liczby urządzeń, poprawę jakości strumieniowania oraz dalszą integrację z innymi usługami Amazon.

Źródło: Amazon. Zdjęcie otwierające: Amazon / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw