Nie dalej jak pod koniec maja 2024 r. informowaliśmy o tym, że Larian Studios otwiera swoją siedzibę w Warszawie. To oczywiście wspaniała wiadomość dla osób marzących o karierze w branży gier. Wszak dzięki temu mamy już w kraju pięć studiów tworzących gry AAA (CD Projekt RED, Techland, People Can Fly, Elsewhere Entertainment oraz Larian Studios).
Co ciekawe, warszawski oddział Larian Studios – podobnie jak reszta dywizji belgijskiego dewelopera – także ma lekko zmodyfikowane logo. O jego historii usłyszeliśmy, rozmawiając z szefową polskiego oddziału twórców Baldur’s Gate 3.
Historia logo Larian Studios w Warszawie – Spis treści
Logo Larian Studios w Warszawie. „Husaria musi być!”
Choć rdzeń logo pozostał taki sam (głowa rycerza z przepychaczką na tle zachodzącego słońca), trudno w przypadku polskiej wariacji nie rozpoznać charakterystycznych skrzydeł husarii. O tym, jak praktycznie od początku był to niezagrożony wariant, opowiedziała naszej redakcji Urszula Jach–Jaki, szefowa Larian Studios Warsaw.
Podczas mojej pierwszej wizyty w naszym studio w Gandawie zwróciłam uwagę na wiszące w jednej z sal logo studiów i wtedy usłyszałam, że „no tak, ty też potrzebujesz logo dla warszawskiego studia”. Tak rozpoczęty temat od razu odbiłam od kilku Polaków w teamie Larianowym i wszyscy, jak jeden mąż, powiedzieli „husaria musi być!”.
Pracując nad tą grafiką, rozważaliśmy też inne opcje (syrenkę, nawiązania do polskiej szlachty, tradycyjne stroje etc.) jednak finalnie, jak się domyślacie, nic nie było dla husarii poważną konkurencją. Uważam, że Polacy są odważni i chcą rzucić wyzwanie przyszłości, co fajnie nawiązuje do potocznego postrzegania tej formacji.
Urszula Jach–Jaki, szefowa Larian Studios Warsaw, wypowiedź dla Android.com.pl
Husaria do dziś pozostaje jednym z najlepszych, wojskowych wspomnień Polski
Słowem przypomnienia, husaria była elitarną, ciężką jazdą Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Należeli do niej wyłącznie najbogatsi szlachcice. Działała ona w latach 1503–1776, została rozwiązana niedługo po I rozbiorze Polski (1772).
Ciąg dalszy pod materiałem wideo
Niejednokrotnie udowodniła swoją wartość w walkach ze szwedzkimi, rosyjskimi i ottomańskimi (tureckimi) wojskami. Najsławniejsze zwycięstwa formacji to bitwa pod Kircholmem (1605), bitwa pod Kłuszynem (1610), bitwa pod Chocimiem (1673) i bitwa pod Wiedniem (1683). Trudno więc się dziwić, że – patrząc na charakter gier tworzonych przez Larian – to właśnie husarza wybrano na polskie logo studia.
Przeczytajcie również pełną rozmowę z Urszulą Jach–Jaki, przeprowadzoną przez Łukasza Gołąbiowskiego.
Masz dość upałów? Sprawdzamy, jak Polacy walczą z upalną pogodą. Poświęcisz kilka minut na wypełnienie naszej ankiety?
Zdjęcie otwierające: Larian Studios / materiały prasowe
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.