Archiwalne materiały TVP i Polskiego Radia dostaną własny streaming, ale później, niż zakładano

2 minuty czytania
Komentarze

Możemy już szykować się na nowy streaming, ale najwcześniej zobaczymy go pod koniec 2023 roku lub na początku 2024. Tym razem mowa o projekcie, który chce zrealizować Telewizja Polska w ramach przetargu dotyczącym Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych. W nowym streamingu nie będzie jednak tego, co aktualnie możemy obejrzeć w telewizji czy posłuchać w radio, a zapisy archiwalnych materiałów.

Archiwalne materiały TVP z własnym streamingiem

Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych jest projektem, o którym mówiło się już kilka miesięcy temu. Jednak prace nad jego ukończeniem trochę się przedłużyły, ponieważ TVP postanowiło dać więcej czasu firmom zewnętrznym na przygotowanie oferty na stworzenie platformy. Wstępnie takie oferty można było składać do 23 listopada, a teraz ten czas przedłużono do 14 grudnia. Firmy, które mają zająć się przygotowaniem nowego streamingu muszą mieć już doświadczenie w zakresie obsługi podobnych platform VOD, a wygląda na to, że będą miały przy tym sporo pracy.

Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych ma być platformą, gdzie zostaną udostępnione archiwalne nagrania Telewizji Polskiej, ale także i Polskiego Radia, a do tego jeszcze lokalnych stacji radiowych. Dostęp do materiałów ma być otwarty, choć część z nich może być płatna. Nie jest jeszcze jasne, czy faktycznie będzie to streaming w pełnym tego słowa znaczeniu, czy może coś na kształt strony internetowej z dostępem do wybranych treści. Wiadomo jednak, że zainteresowanie archiwalnymi nagraniami z mediów publicznych jest naprawdę wysokie.

Każdy będzie mógł przeszukać zasoby, odszukać materiał, który go interesuje i ten materiał pozyskać, czy to w formie płatnej czy bezpłatnej. To będzie uzależnione od formy jego wykorzystania. Przypuśćmy, że jakaś osoba wystąpiła w programie „ Od przedszkola do Opola”. Minęło 30 lat, chciałaby wrócić do tamtych wydarzeń. Zobaczyć to jeszcze raz i przeżyć te emocje. Będzie miała tę możliwość. Trzeba będzie zalogować się na platformie, wyszukać materiał, obejrzeć bądź ewentualnie zamówić.

Przemysław Herburt, ówczesny dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP (cytat za radio.lublin.pl z portalu Wirtualne Media, wypowiedź z maja 2022 roku).

Zobacz też: Mundial na TVP Sport – jak korzystać ze wszystkich funkcjonlaności?

Trzeba przyznać, że sam pomysł na tego typu platformę jest naprawdę ciekawy. Niektóre archiwalne treści z mediów publicznych trafiały i dalej trafiają na YouTube, ale dzieje się to bezprawnie. Byłoby wręcz wskazane, żeby takie treści znalazły w końcu swoje miejsce w Internecie. Dodajmy także, że już od dłuższego czasu trwa proces digitalizacji starszych produkcji na potrzeby cyfrowej dystrybucji.

Źródło: Wirtualne Media

Motyw